Jak pracovat na Maltě aneb Ani tady není tráva zelenější

Všeobecně rozšířeným názorem ve společnosti je fakt, že práce, stáž či studijní pobyt v zahraničí posunou kariéru o úroveň výše. Další důležitá kolonka v životopise je tím odškrtnuta. V očích okolí jste ti, co si museli nepředstavitelně vydělat díky platu v eurech, dolarech či jiné silné měně. Je tomu ale skutečně tak? Nejedná se ve skutečnosti o vžité klišé a mýtus podporovaný médii?

V roce 2016 jsem měla možnost pracovat půl roku na souostroví Maltské republiky. Jednalo se o kvalifikovanou práci ve vystudovaném oboru, přesto nemohu říci, že je zde tráva zelenější (vskutku, o rostoucí trávě na Maltě nemůže být ani řeč).

V dnešním článku se nechci přiklonit ani k jedné z naznačených alternativ, odpověď ponechám na každém cestovateli – pracujícím samotném. Protože však stále potkávám další zájemce o vycestování za prací, ráda bych předala nabyté zkušenosti z Malty pro rychlejší překonání strachu z neznáma a dalších bariér. Připravit se na všechno dopředu je nemožné, ale omezit kulturní šok v našich silách je.

Není nad to pracovat z pláží
Není nad to pracovat z pláže

Než odjedete z České republiky

Nejsem takový dobrodruh, abych jela tzv. na blind s jednosměrnou letenkou a hledala práci až na místě. Malta tuto možnost nabízí a zmíním se o ní později. Podařilo se mi dostat kontakt na firmu, která hledala pozici Quality Assurance Engineer (česky: testování kvality IT produktu). Všechna kola pohovoru proběhla přes Skype s tím, že jsem vypracovávala technický test na dálku. Domlouvat jsme se začali v lednu a nastupovala jsem začátkem dubna.

Na co všechno je potřeba myslet, než vyrazíte?

  • Pokud můžete, vyjeďte o pár dní dříve, než nastupujete – stihnete se aklimatizovat, najít ubytování, zorientovat se v okolí, nakoupit vše chybějící;
  • odjíždíte-li na více než 6 měsíců a máte-li jisté pracovní místo, odhlaste si zdravotní pojištění v České republice – budete zároveň vracet modrou kartu pojištěnce (nejste už tedy v ČR pojištěni);
  • zajistěte si ubytování dopředu – s výhodou lze využívat FB skupin pro danou zemi;
  • nechte si zaslat podepsanou kopii pracovní smlouvy na e-mail, prostudujte si právní náležitosti – zejména výpovědní lhůty, zkušební dobu, výši platu, počet dní dovolené, penále za podání výpovědi;
  • jedete-li po Evropě, zřiďte si eurový účet u své české banky s možností výběrů a SEPA plateb.
Malta kromě snadného získání práce v turistickém ruchu nabízí atraktivní vyžití, jako je potápění.
Malta kromě snadného získání práce v turistickém ruchu nabízí atraktivní vyžití, jako je potápění.

Něco málo k administrativním záležitostem

Na Maltě jsem plánovala zůstat alespoň jeden rok, odhlásila jsem se tedy od českého zdravotního pojištění. Bydlení jsem spíše náhodou sehnala už dopředu. Na souostroví ale není problém nalézt ubytování až po příletu, zejména před hlavní turistickou sezónou. Částky jsou dosti různorodé a většinou se pod 200 euro na měsíc za sdílený pokoj s dalšími lidmi nedostanete. Já jsem platila za vlastní pokoj velikosti 3 x 5 metrů ve sdíleném domě 350 euro měsíčně.

Bankovní účet jsem si založila u své AirBank, což se ukázalo jako dobrý krok. V BOV bance mi oficír oznámil, že bez ID maltské karty, případně notářem ověřeného občanského průkazu spolu se zaručením bonity od české banky, mi účet neotevře. Vzhledem k tomu, že i přes pomoc firmy se mi nepodařilo získat místní ID kartu, bych se bankovního účtu nedočkala. Nebo alespoň ne u BOV, zkusit lze i jinou pobočku stejné banky nebo HSBC. Ale nebojte se, pořád je zde možnost fungovat se šeky, což využíval jeden z mých českých kamarádů po celou dobu. Ale AirBank vám za poplatek 100 Kč na měsíc umožní výběry po celé Evropě a SEPA platby zdarma.

Práce na ostrově budete vyžadovat sebekázeň. Ven na pláže to láká o víkendu i ve všední dny.
Práce na ostrově bude vyžadovat sebekázeň. Ven na pláže to láká o víkendu i ve všední dny.

Problematika ID karty je zde taky zajímavá. Jedná se o jakýsi občanský průkaz, se kterým se vám na ostrově bude dýchat snáze, alespoň na úřadech. Abyste si ji mohli vyřídit, potřebujete mít Social Security Number. To vám vyřídí zaměstnavatel. Budete ho potřebovat i pro případné ošetření ve státní nemocnici. Na základě něho získáte další číslo pro potřeby odvádění daní. Systém daní jsem nepochopila dodnes, první měsíce jsem ho neplatila. Připravíte si formuláře vydávané ETC (něco jako místní úřad práce) a donesete nebo zašlete do Evans Building ve Vallettě. Já poslala poštou, kartičku jsem ani za 6 měsíců neobdržela. Raději si zajděte na úřad osobně.

V otázkách týkajících se výpovědi, zkušební doby apod. se legislativa odlišuje od naší české. Zkušební doba je standardně sjednávána na šest měsíců. Poté záleží na typu vašeho kontraktu. V případě, že jste podepsali smlouvu na dobu určitou, pohlídejte si penále za předčasný odchod ze zaměstnání. Konkrétně moje smlouva zněla, že budu platit poloviční počet platů do doby, než uplyne doba určitá, v mém případě 1 rok. To znamená, že kdybych například odešla v 8. měsíci, platila bych dva celé platy jako penále, což není málo. Dovolenou zde stanovují v hodinách, ale liší se to zaměstnání od zaměstnání. Já jsem měla právo na 143 hodin na rok. Mým velkým benefitem byli lékaři placení firmou.

Na Maltě jsem pobyla krásných slunných 6 měsíců, tedy sesbíraných poznatků a rad je mnohem více. Na povídání, co se dělo na Maltě, jaké nemoci mě skolily a zda o práci na ostrově doslova zakopnete, se můžete těšit v druhé části seriálu.

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku. Nic vás to nestojí a autory i nás to potěší. Děkujeme!

5 komentářů u „Jak pracovat na Maltě aneb Ani tady není tráva zelenější“

  1. Veľmi sa teším na ďalšie pokračovanie pretože sa zrejme na Maltu nabuduci rok tiež vydám. Toto je celkom taký úvod čo ma zaujal, a som zvedavá na všetko, na pracovné ponuky, choroby na malte, ako využívať voľný čas, ludia aký tam sú a aj ubytovanie, cestovanie – všetko čo sa tam dá zažiť :)

Komentáře