Merkava Mk.1 v Lešanech

Vojenské technické muzeum Lešany, Česká republika

Tímto článkem jistě potěším milovníky techniky, zejména té vojenské. Vojenské technické muzeum Lešany nabízí velké množství zajímavých exponátů, mezi nimi mnoho rarit, a to vše v poutavém balení.

VTM Lešany
Ať žije president Beneš

Trocha historie

V roce 1942 byl mezi Vltavou a Sázavou, tedy jižně od Prahy, zřízen výcvikový prostor Waffen-SS Čechy. Díky tomu došlo k vysídlení zhruba 30 000 obyvatel z přibližně 65 vesnic a obcí, které do tohoto prostoru spadaly. Byla zřízena škola dělostřelectva, ženijní škola, škola stíhačů tanků, škola tankových granátníků a škola útočných děl. V roce 1943 Němci zřídili pobočku koncentračního tábora Flossenbürg v nedalekém Hradištku. Ten byl využíván jako kárný tábor pro provinilé příslušníky Waffen-SS, politické vězně, pro lidi ze smíšených rodin nebo lidi vyhýbající se práci.

Po skončení války zde byli uvězněni zajatci z wehrmachtu a Waffen-SS. Stejně tak zde byli internováni vysidlovaní Němci.

V roce 1950 celý prostor přešel do správy Československé armády, čímž vznikla vojenská posádka Lešany. Byly zde soustředěny protitankové pluky, ženijní prapor, dělostřelecký pluk, protiletadlový oddíl, zkrátka vcelku různorodá posádka. V roce 1995 byl areál převeden do správy Vojenského historického ústavu, a tak začala éra muzejní.

Tank číslo 23
Tank číslo 23

Vojenské technické muzeum Lešany

Muzeum samotné vzniklo v roce 1996, nyní obsahuje více než 700 exponátů, mezi nimi tanky, obrněné transportéry, kanóny, ženijní vozidla, odpalovací zařízení protiletadlové obrany a mnoho dalšího. Exponáty pochází jak z výzbroje vojsk Varšavské smlouvy, tak i z výzbroje NATO, armád druhé světové války a naleznete i nějakou tu třešinku na dortu, kterou je určitě izraelský tank Merkava Mk.1, plně funkční a jediný svého druhu, který se nachází mimo území Izraele.

Celá expozice je umístěna v 10 halách, z nichž 5 je seřazeno chronologicky podle doby jejich vzniku a použití. Nejedná se však pouze o rozmístěné exponáty v hale, vše je aranžováno s důrazem na vtáhnutí návštěvníka do souvislostí, lze tak vidět mnoho dobových detailů, včetně kulis domů s dobovými nápisy, figuríny vojáků v různých uniformách a pozicích. To vše je detailně popsáno.

VTM Lešany
Rozcestník

Velmi zajímavá je taky hala věnovaná tankové bitvě z roku 1945, tzv. Ostravské operaci. Při vstupu do haly se ocitnete v zákopu, v aranžované válečné vřavě za doprovodu zvukové kulisy výbuchů a střelby. Projdete okolo několika působivě nasvícených tanků, dokonce i pod jedním z nich, v zákopu na vás čeká malé překvapení.

V exteriéru se pak nachází několik přístřešků s protiletadlovými kanóny, tanky a ženijní technikou, vskutku zajímavá podívaná.

Třešinka na dortu, Merkava Mk.1

Merkava je izraelský tank, vyvíjený speciálně pro Izraelské obranné síly IOS. První prototyp byl dokončen v roce 1974 jako nástupce britských Centurionů a modernizovaných Shermanů M4. Důraz při vývoji byl kladen zejména na ochranu posádky, proto byl motor tanku umístěn do přední části, kde tvoří přirozený štít proti střelám z protitankových zbraní.

Do služby byl zaveden v roce 1979, v dnešní době IOS používají již čtvrtou generaci Mk.4 a ve vývoji je řada Mk.5. Už první generace byla vybavena digitálním integrovaným systémem řízení palby. Merkava byla navržena nejen s důrazem na bezpečnost posádky, ale i pro slušnou průchodnost specifickým terénem, jakým jsou například Golanské výšiny. Se svou váhou 63 tun se dodnes jedná o jeden z nejtěžších tanků, které byly kdy použity ve výzbroji armád. Bojové nasazení tanku Merkava Mk.1 potvrdilo předpoklad správnosti koncepce motoru vepředu jakožto účinné součásti pasivní ochrany vozidla.

Merkava Mk.1 v Lešanech
Merkava Mk.1

Jak se tam dostanete?

Vlakem z Hlavního nádraží Praha vystoupíte ve stanici Krhanice, odtud je to už jen 500 metrů k areálu muzea, ukazatele vás navedou.

Autem z pražského okruhu sjezdem Jesenice a pokračovat budete ve směru Týnec nad Sázavou, poté na Krhanice. Druhou variantou je sjet z dálnice D1 sjezdem na Velké Popovice a pokračovat směrem Babice a Lešany u Týnce nad Sázavou.

Otevírací doba:

červen a září pouze o víkendech 9.30 – 17.30

červenec a srpen od úterý do neděle 9.30 – 17.30

Sezóna 2013 začíná 25. května

Vstupné je zdarma

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

1 komentář u „Vojenské technické muzeum Lešany, Česká republika“

Komentáře