Znojmo – město na Dyji, Jihomoravský kraj, Česká republika

Historické město s mnoha památkami, město vína, město na řece Dyji, město s krásným okolím, to vše je Znojmo. Bylo vybudováno na mohutné skále nad Dyjí a je druhým největším městem Jihomoravského kraje. Město samo nabízí mnoho možností pro zajímavé strávení víkendu.

 

Zároveň je dobrou základnou pro výlety do blízkého okolí – příroda národního parku Podyjí, vinařská městečka a vesnice, jako jsou Retz či Nový Šaldorf, hrady či zříceniny hradů, jako jsou Hardegg a Kaja či zámky Vranov nad Dyjí nebo Jevišovice či Riegersburg – to vše jsou cíle vzdálené do cca 20 km od Znojma.

Románská rotunda

Nejvzácnější památka Znojma. Pochází z konce 11. století.

Znojmo - rotunda sv. Kateřiny
Znojmo – rotunda sv. Kateřiny

Chrám sv. Mikuláše a dvojkaple sv. Václava

Děkanský gotický chrám je jednou z výrazných dominant města. V těsné blízkosti chrámu najdeme unikátní dvoupatrovou kapli sv. Václava.

Chrám sv. Mikuláše a dvojkaple sv. Václava
Chrám sv. Mikuláše a dvojkaple sv. Václava

Znojemské podzemí

Pod městem se skrývá neskutečný labyrint desítek kilometrů podzemních chodeb. Čtyřpatrové bludiště patří k největším v Evropě. Tyto tajemné prostory jsou nyní zpřístupněny i pro turisty, bohužel v rozsahu jen cca 1 kilometru, ale i tak návštěva stojí za to. Prohlídka je obohacena o expozici strašidel. Pod úroveň zemského povrchu je možné se podívat i v rámci návštěvy krypt některých znojemských kostelů. Mohutné podzemní prostory najdeme i ve znojemském hradě.

Znojmo - podzemí
Znojmo – podzemí

Znojemské věže

Pohádková radniční věž umožňuje výhled ze svých ochozů na město a blízké okolí. Vlkova věž je pak nejlépe dochovanou věží gotického opevnění Znojma. Za zmínku stojí určitě i další věže městského opevnění, jako jsou Oslí, Střelniční či Uherská věž.

Znojmo - radniční věž
Znojmo – radniční věž

Muzeum motorismu

Muzeum motorismu sídlí v bývalé městské vodárně. Zahrnuje sbírku cca 40 automobilových veteránů, na dvě desítky motocyklů a více než 30 jízdních kol. Expozice jsou zajímavě doplněny o exponáty vztahující se k motorismu – historické tankovací stojany, reklamní cedule, plakáty a desítky dalších unikátních předmětů.

Znojmo - muzeum motorismu
Znojmo – muzeum motorismu

Další tipy na návštěvu:

  • znojemský hrad (pevnost založená Přemyslovci na konci 11. století)
  • městské opevnění
  • množství barokních a renesančních domů
  • funkcionalistické budovy (Marešova vila, Obchodní dům Kratochwil a Wozelka), Hradiště, Loucký klášter atd.

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

Mám rád poznávání cizích zemí na vlastní pěst, překonávání určitých výzev, baví mě nasávat tu atmosféru, když je člověk v cizině a zapojuje do toho všechny smysly. Cestování přináší i určitý nadhled a větší soběstačnost…. O večerech a víkendech pak pro vás píšu články ze čtyř desítek navštívených zemí, včetně těch prozatím nepostižených masovou turistikou, jako jsou Nikaragua, Kambodža, Laos, Senegal či Gambie. Stejně tak vám s radostí a nadšením představuji krásná místa v naší rodné vlasti.
“ Zážitek nemusí být pěkný, ale silný, aby sis jej pamatoval.“– „Cestování je něco, co si nechcete nechat vzít.“ –„Všude se dá nějak domluvit.“

One thought on “Znojmo – město na Dyji, Jihomoravský kraj, Česká republika”

Napsat komentář