Dulle Griet

Pivnice Dulle Griet, Gent, Belgie

Dulle Griet je jedna z nejnavštěvovanějších pivnic v belgickém městě Gent. Proč tomu tak je, se dozvíte, když budete číst dál.

Dulle Griet a trocha historie

Výhodou Dulle Griet je poloha v historickém centru města na náměstí Vrijdagmarkt (Páteční trh), které je zároveň jedním z nejstarších a proběhlo zde mnoho historických událostí města, mimochodem se zde konaly i veřejné popravy gilotinou. Po jeho čtvercovém obvodu se nachází mnoho restaurací a pivnic, nejzajímavější z nich je jistě Dulle Griet.

Historický dům, v němž se pub nachází, je snadno rozlišitelný už z dálky a to díky fasádě vyzdobené vývěskami mnoha slavných pivních značek.

Když vejdete dovnitř

Když vejdete dovnitř, dýchne na vás zvláštně pitoreskní atmosféra tvořená ryze pivní výzdobou, dřevěnými obklady a přítmím. Samozřejmostí je příjemný personál. Interiér je tvořen několika menšími místnostmi obloženými dřevem a samozřejmě vývěsními štíty dalších pivních velikánů.

Dulle Griet
Dulle Griet
Dulle Griet
Dulle Griet

Hlavní devizou Dulle Griet je pivní lístek s více než 250 pivními lahůdkami a k tomuto lístku náležitě proškolený personál. Ten vám na základě jednoduchých informací dokáže doporučit pivo vhodné právě pro vás. Je libo bitter, sladší, tmavé, ovocné, silné, osvěžující, speciální, trapistické? Personál dokáže na základě několika příznaků přinést na stůl to, co vám sedne a ještě o pivu povyprávět.

V Čechách si můžeme nechat zdát. Zkrátka pivní kultura v Belgii je na té nejvyšší možné úrovni, což bohužel ocení pouze lidé, jejichž favoritem není Gambrinus a podobná „zaručeně skvělá“ piva, jak se dočteme z reklam. Chcete pít pivo? Zkoušejte a experimentujte. I to je jeden z důvodů, proč při návštěvě Gentu vždy zavítám do Dulle Griet, nebo jiného podobného podniku v Gentu.

Samozřejmostí je nabídka všech sedmi trapistických piv, včetně Westvleteren, což je absolutní pivní špička za špičkovou cenu. Ale stojí to za to!

La Guillotine
La Guillotine
Hopus
Hopus

Specialita podniku

Tou je jistě Max of the house, tedy pivo ve vysoké „baňce“ a dřevěném držáku. Sklenice/baňka má obsah 1,25 litru a její tvar je nevyzpytatelný ve chvíli, kdy máte půlku piva upito. Není výjimkou, kdy si neopatrný piják vyleje zbývající polovinu piva do obličeje (já to zabrzdil jen tak tak). Je to pivo, které je vařeno přímo pro podnik Dulle Griet.

Zvláštností je, že pokud si toto pivo objednáte, musíte odevzdat jednu botu obsluze, ta pak botu umístí v centrální místnosti do koše, který pak vytáhne ke stropu. Po dopití piva vám botu samozřejmě vrátí. Ale bez odevzdané boty Max of the house prostě neochutnáte. O tom, proč tomu tak je, někdy příště.

Varování

Toalety jsou umístěny v patře, tam se dostanete po velmi zrádných, prudkých a točitých schodech. Při vyšší hladině alkoholu v krvi je poměrně náročné při zpáteční cestě dolů nespadnout, jak se to stalo mnoha návštěvníkům.

Závěrem

Dulle Griet je podnik, který určitě stojí za návštěvu, pokud zavítáte do Gentu, takže … PROOST!

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

5 komentářů u „Pivnice Dulle Griet, Gent, Belgie“

  1. Navštívili jsme v r.2017.Hospůdka opravdu skvělá a velkým výběrem piv pro ty,kteří rádi ochutnávají.Až na ty ceny…..Max of the house jsme ochutnali,ale další už nám nechtěli dát.Prý: „very strong“ :-) Tak jsme si vzali nazpět boty a šli dál…..mimochodem mezi vývěsními štíty v hospodě jsem objevil i jeden český.

Komentáře