Angkor Wat - mnich, sedící před klášterem

Oblast Angkor a největší náboženský komplex na světě, Kambodža

Pokud se vám poštěstí vydat se obdivovat krásy jihovýchodní Asie a zatouláte se do Kambodže, určitě neminete známou oblast Angkoru.

Angkor je regionem s neskutečným množstvím památek a archeologických nalezišť. Uvádí se standardně, že je v této oblasti více než 1 000 památek. Angkor byl kdysi hlavním městem významné říše a v určitém období byl dokonce největším městem světa. Od roku 1992 je pak Angkor zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Jeden z mnoha chrámů v Angkoru
Jeden z mnoha chrámů v Angkoru

Většina turistů se ubytuje ve městě Siem Reap, které je nejčastější základnou pro výlety do Angkoru. S ohledem na množství památek není možné poznat ani desetinu oblasti, takže se  návštěvníci zaměřují na ty nejvýznamnější a nejdostupnější chrámy. Tím nejslavnějším je Angkor Wat – největší náboženský komplex na světě.

Chrám Angkor Wat
Chrám Angkor Wat

Angkor Wat je poměrně zachovalým chrámem (na rozdíl od mnoha desítek rozpadlých a téměř zmizelých dalších chrámů), založen byl ve 12. století a jedná se opravdu o impozantní a výjimečnou stavbu. Tento symbol khmérské architektury nalezneme dokonce na kambodžské vlajce. Celý interiér je bohatě zdobený.

Angkor Wat
Angkor Wat

Určitě mohu doporučit půjčit si na poznání oblasti kolo. I když se musí počítat s úmorným vedrem a projížďka na kole se tak stává solidním sportovním výkonem, umožní vám cykloakce být svým vlastním pánem. Můžete tak vyrazit mimo hlavní trasy zájmů všech ostatních turistů. Výborným nápadem je opustit na chvíli starobylé chrámy a vydat se poznat život místních obyvatel, na této cyklovyjížďce jen pár kilometrů od hlavních cest nepotkáte téměř žádného turistu.

Krajina v okolí Angkoru
Krajina v okolí Angkoru

Dalšími významnými památkami v oblasti jsou např. Angkor Thom či chrám Ta Prohm (natáčely se zde záběry z filmu Lara Croft – Tomb Raider) nebo 350 metrů dlouhá Terasa slonů. Na některých památkách je zřetelné, jak je příroda silná, stromy obepínají celé zdi chrámů a některé se pod tíhou kmenů, větví a kořenů i bortí.

Tady všude se proháněla Angelina Jolie alias Lara Croft :-)
Tady všude se proháněla Angelina Jolie alias Lara Croft :-)

Oblast Angkor patří mezi nejnavštěvovanější turistická lákadla na světě. I tak ale stojí za to. Jen je potřeba si to zařídit trochu po svém. Jedním z tipů může být právě výše zmiňované kolo. Pak lze určitě doporučit ráno si trochu přivstat, díky čemuž získáte náskok oproti ostatním a ještě zažijete krásný východ slunce. A poslední tip: Pokud si přivstali i další, tak vy nedbejte toho, že zastavují u Angkor Watu či jiného chrámu a zde čekají na východ slunce, a jeďte klidně dál a najděte si místo, které si vychutnáte zcela sami (nebo téměř sami).

[wpgmappity id=“71″]

 

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

1 komentář u „Oblast Angkor a největší náboženský komplex na světě, Kambodža“

Komentáře