Vlakový průvodce Ukrajinou

Cestování vlakem v cizí zemi může být občas trošičku oříšek, obzvláště je-li to v zemi, kde se moc anglicky nedomluvíte a všechny nápisy jsou v azbuce. Jednou z takových zemí je například Ukrajina. Pro lidi, kteří mají rádi levné cestování, může být Ukrajina překvapivě ideální destinací a to nejen kvůli tomu, že cestování vlaky po Ukrajině rozhodně nezatíží váš budget tak jako třeba cesta vlakem někde na západě, ale hlavně protože ceny jsou všeobecně podstatně nižší než kdekoliv jinde v Evropě.

Rozhodli jsme se pro vás tedy připravit takového mini vlakového průvodce Ukrajinou, abychom vás připravili například na letní cestu vlakem k Černému moři nebo třeba do Kyjeva. Vyzkoušíte si tak retro cestování, kdy se za dob SSSR jezdilo vlakem na Krym třeba přes celé Rusko.

Cestování příměstskými vlaky

Nejjednodušším způsobem cesty vlakem na Ukrajině je využití příměstských vlaků, tzv. „elektrichki“. V tomto případě vás nemůže nic moc překvapit, obvykle si totiž prostě koupíte jízdenku do své destinace, nastoupíte a sednete si, kam chcete. Dost často vás ani nikdo nebude kontrolovat, jedinou kontrolou projdete u turniketu při vstupu na nástupiště a mnohdy i také ve vaší cílové stanici, takže lístek nikde neztraťte, jinak budete tyto kontroly muset obcházet jako část místních. Když už na to však dojde, při výstupu se pořádně rozhlédněte a koukejte, jak se to dělá. Místní vám budou inspirací. Vzhledem k ceně lístku okolo deseti korun si tento risk však asi necháte ujít.

Vlaky jsou poměrně plné a špinavé, ale to je dáno velkou frekvencí cestujících. Toalety povětšinou najdete v každém voze, jejich návštěva však bohužel není zrovna příjemným zážitkem a orchideje ani fialky na nich určitě nenajdete. Pokud byste náhodou měli na něco chuť, téměř v každém takovém vlaku se najde někdo, kdo bude prodávat pivo nebo jiné občerstvení. Úbor stevarda nebo minibarový vozík nečekejte, servíruje se z tašky a obslouží vás obvykle starší lidé, kteří si tímto přivydělávají na živobytí.

By Изотов Д.М. – Own work, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3422896

Zajímavostí u těchto vlaků je organizace provozu. Občas totiž vlak zastaví někde, kde to ani nevypadá jako nádraží. Krátké nástupiště, nikde nikdo. To jsou zastávky obvykle v osídlených oblastech a vlak zde staví u něčeho, co připomíná nástupiště, obvykle není ani stejně dlouhé jako vlak samotný, a tak musíte vědět, ve které části vlaku zrovna být, abyste nevystoupili do kolejí. V některých oblastech tyto vlaky mají i své sezónní zastávky. Sběrači hub a milovníci lesa si tak mohou pohodlně dojet vlakem na hřiby.

Cestování dálkovými vlaky

Tady začíná to pravé lowcostové dobrodružství – vlaky, které křižují Ukrajinu napříč. Stojí strašně málo peněz a hlavně nabízí komfort hotelu na kolejích. Většinou jsou tyhle vlaky totiž lehátkovo-lůžkové, a tak si za cenu asi 150 korun můžete užít spánek a zároveň tak i ujet značnou vzdálenost.

 

Odjezd dálkového vlaku z Lvova

Před nástupem

Vlaky zastavují obvykle pouze ve větších městech a to v rozmezí dvou až dvaceti minut. Důležité je být připraven! A to ve smyslu stát na správné části nástupiště. Vlaky totiž mají až dvacet vagónů a věřte, že pokud budete stát na opačném konci a vlak bude ve stanici stát dvě minuty, nestihnete nastoupit. Jízdenky jsou totiž vystaveny na konkrétní místa a vagóny. Vlakem nelze obvykle procházet, brání to lidem toulat se po vlaku a hlavně to znesnadňuje práci zlodějům.

Pokud se vám tedy podaří všechno odhadnout a podle čísla vagónu být připraveni na „značkách“, tak si před nástupem připravte lístek a pas! Vaše jméno je totiž na jízdence a musí být shodné se jménem na dokladu. Bez tohoto vás do vlaku prostě nepustí. Proto si dávejte pozor, když si kupujete jízdenku. Jméno bude napsané v azbuce, proto je dobré před cestou omrknout, jak v ní vaše jméno vypadá. A co je úplně nejlepší? Vytisknout si malý lísteček s vaším jménem v azbuce a ten poté předkládat na pokladnách spolu s pasem.

Na palubě

Místa jsou obvykle viditelně označena, díky čemuž své sedadlo naleznete jednoduše. Počítejte se slušnou obsazeností, obzvláště ve třetí třídě, která je nejlevnější. Za mne jsou nejlepší místa u země, tedy spodní lůžka v části, kde jsou čtyři lůžka. Tam si totiž můžete schovat své věci do postele, která vypadá jako obří truhlice. Nelze ji tedy počas vašeho spánku otevřít, protože na ní spíte. Šance přijít o věci na téhle posteli je téměř nulová. Ostatně o celém vlaku se dá říct, že je zde relativně bezpečno. Lidi si obvykle hlídají nejenom své věci, ale i věci svých spolucestujících. Nikdy však nevíte. Znáte to, štěstí chodí dokola, až si sedne na vola.

Platzkarta aneb třetí třída spacích vagonů na Ukrajině

V ceně lístku máte povlečení, prostěradlo, ručníček a povlak na polštář. Každé lůžko má ve vrchní polici matraci, ve které je srolovaný i polštář. Kromě první třídy je příprava postele na vás. Z praxe vím, že většina cestujících si lůžko připraví okamžitě po nástupu. Já to nedoporučuju dělat jinak. Je to totiž trošku pakárna, pokud máte například vrchní lůžko. Nejlepší je tedy nastoupit, schovat věci a rovnou se vrhnout do povlékání.

Ve vlaku bývá docela teplo, a tak se nebojte toho, že by vám mohla být zima. Prostěradlo prostě stačí. Musím teda přiznat, že se mi jednou stalo, že jsme mrzli, ale to nám asi hodinu před Kyjevem došlo uhlí – tím se ve vagonech topí.

Jídlo ve vlaku je nepostradatelnou součástí kultury cestování vlakem na Ukrajině. Připravte se na to, že ve vlaku se jí a jí se hodně. Pokud budete cestovat vlakem, který jede i velkou část dne, poznáte snad všechna jídla, co se na Ukrajině dají sehnat. Lidé si prostě rádi dělají vlakový piknik. Jídlo si vezměte na palubu své, u stevarda kromě čaje/kávy/piva a nějakých sušenek moc jídla nepořídíte. Jedinou možností, kde si pořídit jídlo po čas jízdy, je ve velkých zastávkách, kde vlak stojí dlouho.

Toalety v těchto vlacích jsou obvykle na lepší úrovni než v meziměstských, ale zázraky nečekejte. Rozhodně si s sebou vždy vezměte kapesníčky pro případ, že by nebyl toaletní papír. Počítejte také s tím, že toalety budou zamčené cca 20 minut před příjezdem do stanice. Děje se tak kvůli systému „poklady na koleje“.

Na závěr, co se spaní týče, doporučím špunty do uší, může se totiž stát, že se vám nebude dobře spát například kvůli dětem na palubě nebo hlučným spolucestujícím. Špunty to v tom případě zachrání. Jen se nezapomeňte vzbudit včas, o což se dost často postará i sám průvodce vozu, když budí cestující 45 min před jejich stanicí, bude vám chtít vrátit lístek a vybrat si zpět ručník a povlečení.

Kam se dá vlakem dostat?

Vlakem se na Ukrajině dá dostat skoro všude, musíte si však dát pozor na uzavřené tratě a v současné době je komplikovaná cesta i do oblasti ATO, což je zejména východ Ukrajiny zasažený válečným konfliktem. Dle mých informací už jsou sice některé „mezinárodní“ vlaky v provozu, nicméně vzhledem k neustále se měnící situaci bych na to nespoléhal.

Mapa ukrajinské železnice

Kde si koupit jízdenku?

Jízdenky na většinu vlaků můžete koupit na internetu na stránkách ukrajinských železnic, nebo také v pokladnách na nádraží, což vyžaduje alespoň základní znalost ukrajinštiny nebo ruštiny.

Rezervace jízdenky na internetu pro vlak Užhorod – Kyjev

Nic složitého to však není, mnohdy stačí lísteček s názvem destinace, datem a pas. Rezervační systém na internetu je vcelku jednoduchý a jedinou překážkou může být potřebná znalost ukrajinských názvů měst, například při hledání jízdenky do Kyjeva je třeba hledat Kyiv.

Kam vyrazit?

Na závěr průvodce vám doporučím nejlepší spojení do destinací na Ukrajině. Pokud budete cestovat z ČR na Ukrajinu, je nejlepší jet přes Slovensko. Do Košic se můžete dostat například z Prahy vlakem Regiojet od 190 Kč. Z Košic do Užhorodu vám poté bude zbývat okolo 100 km, které můžete zvládnout buď vlakem nebo autobusem. Spojení si můžete vyhledat na notorický známé stránce idos.cz. Cena za cestu do Užhorodu se bude pohybovat okolo 5-8 EUR.

Z Užhorodu už potom můžete dále vyrazit vlakem. Denně z Užhorodu odjíždí několik dálkových vlaků. Jednoduché spojení naleznete například do Oděsy k Černému moři, do Kyjeva nebo až k ruským hranicím do Charkova. A to vše za cenu okolo 150 Kč. Je tedy libo výlet k moři z Prahy vlakem za cenu okolo 600 Kč?

A když už se chystáte na Ukrajinu, plánujete navštívit Černobyl? Pokud ještě tápete, rozhodnout se vám může pomoci náš článek plný fotek z tohoto pochmurného místa.

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku. Nic vás to nestojí a autory i nás to potěší. Děkujeme!

3 komentáře u „Vlakový průvodce Ukrajinou“

  1. Byl jsem v květnu dva dny v Kyjevě (cestou z Íránu), přímo na hlavním nádraží je ubytování (komnaty oddycha) a výborná nádražní restaurace, metro blízko, město i lidé příjemní a ceny vskutku mírné.

Komentáře