Bukurešť

Víkend v Bukurešti

Bukurešť, hlavní město Rumunska, zatím nebývá častým cílem cestovatelů. Nám Čechům je ale Rumunsko jako takové poměrně blízké; už desítky let vyrážíme na treky do tamních téměř opuštěných Karpat. Co ale samotné hlavní město? Blíží se toto město svojí atmosférou bývalého města východního bloku Berlínu nebo třeba Varšavě? Pojďme se do tohoto města mrknout.

Opuštěné kino Capitol
Opuštěné kino Capitol

Asi nejčastějším způsobem, jak se do Bukurešti vypravíte, bude letecká doprava (letiště Henri Coandă International Airport u městečka Otopeni). Z letiště se pak nabízí dvě varianty přesunu do Bukurešti. Vlak, kterým se dostanete na hlavní bukurešťské nádraží Gara de Nord, má stanici pár set metrů od letiště. Druhou variantou jsou autobusy č. 780 a 783 (ten jede do centra). Jízdenku si kupte v automatu, bude vás to stát 8,60 lei (kupujete si totiž jednak kartu Multipla a rovnou dvě jízdy).
Pro přesun po městě pak můžete využít metro, tramvaje, autobusy či trolejbusy. Nejjednodušší jsou samozřejmě přesuny metrem (za 5 lei dostanete 1 jízdenku na 2 cesty).

Co navštívit a kam se zajít podívat?

Palác Parlamentu

Známá kontroverzní stavba. Po Pentagonu druhá největší administrativní budova na světě. V době mé návštěvy (březen 2019) nebylo možné rozumně zjistit, jak je to s možností prohlídky budovy. Zkoušel jsem to ve všední i víkendový den a vždy jsem se dostal jen k nějaké ochrance, která uvedla, že dovnitř se nemůže. Takže jsem se musel spokojit jen s obcházením budovy. Což je škoda, 12 nadzemních a 8 podzemních pater skrývá určitě mnoho zajímavých místností.

Palác parlamentu
Palác parlamentu

Vedle paláce je park Izvor, pokud byste chtěli spočinout.
Za palácem se pak staví monumentální národní katedrála. Katedrála spásy rumunského lidu, jak se jmenuje celým názvem, se po dostavění stane jedním z největších pravoslavných chrámů světa.

Stavba impozantní národní katedrály
Stavba impozantní národní katedrály

Za stavbou katedrály je pak kostelík Paraclisui catedralei māntuirii neamului.

Kostelík Paraclisui catedralei māntuirii neamului (za kostelem jsou vidět jeřáby ze stavby národní katedrály)
Kostelík Paraclisui catedralei māntuirii neamului (za kostelem jsou vidět jeřáby ze stavby národní katedrály)

Calea Victoriei

Jedna z nejvýznamnějších tříd města. Bankovní domy, hotely, restaurace, ale i mnoho památek.

Na třídě Calea Victoriei najdete například kostel Kretulescu
Na třídě Calea Victoriei najdete například kostel Kretulescu

Bankovní palác Savings Bank Palace

Palác s několika kopulemi (a jednou hlavní, prosklennou) najdeme na ulici Calea Victoriei. Stavba byla vybudována ve stylu francouzské architektury a dostavěna v roce 1900.

Bankovní palác na třídě Calea Vicoriei
Bankovní palác na třídě Calea Vicoriei

Budova Tehnoimport

Budova Tehnoimport z roku 1935 - některým se děsně nelíbí, někteří si ji oblíbili
Budova Tehnoimport z roku 1935 – některým se děsně nelíbí, někteří si ji oblíbili

Staré město

Dnes to jsou zejména uličky plné restaurací, barů a kaváren. Moc klasických památek, jak jste zvyklí třeba z našich měst, nečekejte.

V uličkách staré Bukurešti
V uličkách staré Bukurešti
Hanul cu Tei - obchůdky, galerie, občerstovny
Hanul cu Tei – obchůdky, galerie, občerstovny

Athenaeum

Koncertní sál z roku 1888 je zároveň sídlem George Enescu filharmonie a místem konání každoročního hudebního festivalu. Prostor před budovou a přilehlý parčík jsou oblíbeným místem odpočinku nejen místní mládeže.

Athenaeum
Athenaeum

Patriarchální katedrála

Je hlavním chrámem rumunské pravoslavné církve. Katedrála pochází z poloviny 17. století a najdete ji na mírném vrchu v centru Bukurešti. Od katedrály je celkem solidní výhled na Palác Parlamentu.

Pravoslavná patriarchální katedrála v Bukurešti
Pravoslavná patriarchální katedrála v Bukurešti

Kostel Stavropoleos

Pravoslavný kostel přímo v centru Bukurešti, pochází z roku 1724. Interiér je bohatě zdobený freskami.

Kostel Stavropoleos
Kostel Stavropoleos

Památník holocaustu

Z roku 2009, připomínka holocaustu z let 1940 až 1944

U památníku holocaustu
U památníku holocaustu

Kostelík Curtea Veche (Old Court Church)

Jedná se o nejstarší dochovaný kostel v Bukurešti, prošel velkou rekonstrukcí v letech 1928 až 1935. Hned vedle jsou vykopávky s muzeem (Curtea veche museum – The Voievodal Palace). V době mé návštěvy bylo v rekonstrukci a vypadá to, že místo přijde o svou starobylou podobu.

Kostelík Curtea Veche
Kostelík Curtea Veche

Pasáž Villacrosse a pasáž Victoriei

V pasáži Victoriei
V pasáži Victoriei

Vítězný oblouk (Arcul de triumf)

Pochází z roku 1936, najdete jej na sever od centra města nedaleko skanzenu.

Vítězný oblouk
Vítězný oblouk

Skanzen

Určitě moc zajímavé místo, které by bylo škoda vynechat. Desítky staveb, včetně kostela, mlýnů, historického kolotoče apod. Příjemné překvapení. Vstupné činí 15 lei. Z centra jeďte metrem na stanici Aviatoril, odtud je to kousek pěšky. Mimochodem jezdi odsud i autobusy na letiště, takže si výlet do skanzenu a do přilehlého parku můžete naplánovat jako poslední záležitost před odletem.

Jaro ve skanzenu
Jaro ve skanzenu

Za sportem

Jestli vám zbude čas a nebude se vám chtít podvečer toulat městem nebo sedět v nějaké hospůdce, zajděte se klidně podívat na nějaký zápas ve fotbale, házené nebo basketu. Derby bukurešťských týmů mívají výbornou atmosféru.

Fotbalový stadion Dinama Bukurešť
Fotbalový stadion Dinama Bukurešť
Na házenkářském derby Dinamo Bukurešť - Steaua Bukurešť
Na házenkářském derby Dinamo Bukurešť – Steaua Bukurešť

Bukurešť je zajímavé místo. Je vidět, že postupně „jde nahoru“. Pořád je to ale ještě Balkán… a taky hodně částí města čeká ještě na opravu. Rozbité nebo opuštěné domy jsou ještě stále standard. Možná ale i proto je správný čas vyrazit do Bukureště teď, než se z něj stane město jako každé jiné.

I tohle je centrum Bukuresti
I tohle je centrum Bukuresti

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku. Nic vás to nestojí a autory i nás to potěší. Děkujeme!

Komentáře