Bukurešť, hlavní město Rumunska, zatím nebývá častým cílem cestovatelů. Nám Čechům je ale Rumunsko jako takové poměrně blízké; už desítky let vyrážíme na treky do tamních téměř opuštěných Karpat. Co ale samotné hlavní město? Blíží se toto město svojí atmosférou bývalého města východního bloku Berlínu nebo třeba Varšavě? Pojďme se do tohoto města mrknout.
Asi nejčastějším způsobem, jak se do Bukurešti vypravíte, bude letecká doprava (letiště Henri Coandă International Airport u městečka Otopeni). Z letiště se pak nabízí dvě varianty přesunu do Bukurešti. Vlak, kterým se dostanete na hlavní bukurešťské nádraží Gara de Nord, má stanici pár set metrů od letiště. Druhou variantou jsou autobusy č. 780 a 783 (ten jede do centra). Jízdenku si kupte v automatu, bude vás to stát 8,60 lei (kupujete si totiž jednak kartu Multipla a rovnou dvě jízdy).
Pro přesun po městě pak můžete využít metro, tramvaje, autobusy či trolejbusy. Nejjednodušší jsou samozřejmě přesuny metrem (za 5 lei dostanete 1 jízdenku na 2 cesty).
Co navštívit a kam se zajít podívat?
Palác Parlamentu
Známá kontroverzní stavba. Po Pentagonu druhá největší administrativní budova na světě. V době mé návštěvy (březen 2019) nebylo možné rozumně zjistit, jak je to s možností prohlídky budovy. Zkoušel jsem to ve všední i víkendový den a vždy jsem se dostal jen k nějaké ochrance, která uvedla, že dovnitř se nemůže. Takže jsem se musel spokojit jen s obcházením budovy. Což je škoda, 12 nadzemních a 8 podzemních pater skrývá určitě mnoho zajímavých místností.
Vedle paláce je park Izvor, pokud byste chtěli spočinout.
Za palácem se pak staví monumentální národní katedrála. Katedrála spásy rumunského lidu, jak se jmenuje celým názvem, se po dostavění stane jedním z největších pravoslavných chrámů světa.
Za stavbou katedrály je pak kostelík Paraclisui catedralei māntuirii neamului.
Calea Victoriei
Jedna z nejvýznamnějších tříd města. Bankovní domy, hotely, restaurace, ale i mnoho památek.
Bankovní palác Savings Bank Palace
Palác s několika kopulemi (a jednou hlavní, prosklennou) najdeme na ulici Calea Victoriei. Stavba byla vybudována ve stylu francouzské architektury a dostavěna v roce 1900.
Budova Tehnoimport
Staré město
Dnes to jsou zejména uličky plné restaurací, barů a kaváren. Moc klasických památek, jak jste zvyklí třeba z našich měst, nečekejte.
Athenaeum
Koncertní sál z roku 1888 je zároveň sídlem George Enescu filharmonie a místem konání každoročního hudebního festivalu. Prostor před budovou a přilehlý parčík jsou oblíbeným místem odpočinku nejen místní mládeže.
Patriarchální katedrála
Je hlavním chrámem rumunské pravoslavné církve. Katedrála pochází z poloviny 17. století a najdete ji na mírném vrchu v centru Bukurešti. Od katedrály je celkem solidní výhled na Palác Parlamentu.
Kostel Stavropoleos
Pravoslavný kostel přímo v centru Bukurešti, pochází z roku 1724. Interiér je bohatě zdobený freskami.
Památník holocaustu
Z roku 2009, připomínka holocaustu z let 1940 až 1944
Kostelík Curtea Veche (Old Court Church)
Jedná se o nejstarší dochovaný kostel v Bukurešti, prošel velkou rekonstrukcí v letech 1928 až 1935. Hned vedle jsou vykopávky s muzeem (Curtea veche museum – The Voievodal Palace). V době mé návštěvy bylo v rekonstrukci a vypadá to, že místo přijde o svou starobylou podobu.
Pasáž Villacrosse a pasáž Victoriei
Vítězný oblouk (Arcul de triumf)
Pochází z roku 1936, najdete jej na sever od centra města nedaleko skanzenu.
Skanzen
Určitě moc zajímavé místo, které by bylo škoda vynechat. Desítky staveb, včetně kostela, mlýnů, historického kolotoče apod. Příjemné překvapení. Vstupné činí 15 lei. Z centra jeďte metrem na stanici Aviatoril, odtud je to kousek pěšky. Mimochodem jezdi odsud i autobusy na letiště, takže si výlet do skanzenu a do přilehlého parku můžete naplánovat jako poslední záležitost před odletem.
Za sportem
Jestli vám zbude čas a nebude se vám chtít podvečer toulat městem nebo sedět v nějaké hospůdce, zajděte se klidně podívat na nějaký zápas ve fotbale, házené nebo basketu. Derby bukurešťských týmů mívají výbornou atmosféru.
Bukurešť je zajímavé místo. Je vidět, že postupně „jde nahoru“. Pořád je to ale ještě Balkán… a taky hodně částí města čeká ještě na opravu. Rozbité nebo opuštěné domy jsou ještě stále standard. Možná ale i proto je správný čas vyrazit do Bukureště teď, než se z něj stane město jako každé jiné.
Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku. Nic vás to nestojí a autory i nás to potěší. Děkujeme!
Mám rád poznávání cizích zemí na vlastní pěst, překonávání určitých výzev, baví mě nasávat tu atmosféru, když je člověk v cizině a zapojuje do toho všechny smysly. Cestování přináší i určitý nadhled a větší soběstačnost…. O večerech a víkendech pak pro vás píšu články z šesti desítek navštívených zemí, včetně těch prozatím nepostižených masovou turistikou, jako jsou Nikaragua, Laos, Kosovo, Senegal či Gambie. Stejně tak vám s radostí a nadšením představuji krásná místa v naší rodné vlasti.
Motta: „Zážitek nemusí být pěkný, ale silný, aby sis jej pamatoval.“– „Cestování je něco, co si nechcete nechat vzít.“ –„Všude se dá nějak domluvit.“