Autem do ciziny

Na téma: Cestování autem do ciziny

V dnešní době je preferována nezávislost ve všech ohledech. Proto se řada cestovatelů do zahraničí dopravuje svým vlastním automobilem. I to ale může z ničeho nic vypovědět službu. Jak si s tím poradit a na co nezapomenout?

S řízením vozidla je spojena řada rizik. Představte si např. nepříjemnou situaci, kdy se zespoda automobilu začne ozývat nepříjemný zvuk a auto vás zkrátka nekompromisně nechá ve štychu. A samozřejmě na dálnici, za vydatného deště, v noci a s celou rodinou. Lahůdka, kterou snad nikdo nechce zažít.

Poruchy jsou nejčastějším typem škody

Dle AXA Assistance se technické poruchy řadí na první příčku řešených případů souvisejících s provozem vozidel. Jen v loňském roce byl zaznamenán markantní nárůst škod, kdy došlo k závadě a selhání vozidla. Celkem se jednalo o 68 % případů. Nejvíce jich bylo v Německu (26 %), na Slovensku (23 %) a v Rakousku (15 %). Poměrně výrazný nárůst byl ale zaznamenán i na jihu Evropy. K největšímu počtu případů pak dochází ve druhém a třetím čtvrtletí (23 % a 43 %).

Ceny odtahů v zahraničí jsou přitom v poměru s tuzemskými výrazně dražší. Zejména v severských zemích Evropy odtah může přijít i na více než 600 eur. S částkou převyšující i 400 eur za odtahovou službu je ale možné se setkat i např. ve Francii nebo Maďarsku.

2

V případě poruchy vždy dbejte na bezpečnost

Je důležité si uvědomit, že pokud vám auto vypovědělo službu na dálnici, budou kolem vás jezdit auta rychlostí přes 120 km/h. A neopatrnost některých řidičů připomínat nejspíš nemusíme. Co tedy dělat potom, co zapnete výstražné blinkry, necháte zapnutá obrysová světla, nasadíte sobě a všem členům posádky výstražní vestu, umístíte trojúhelník atd.? Většina středoevropských řidičů se např. rozhodne nechat děti v autě a sama se vydává pro pomoc. To ale vzhledem k vzniklé situaci nemusí být úplně to nejlepší řešení. Pokoušet se o jednoduchou opravu vozidla na místě může být také poměrně riskantní.

Na co nezapomenout před odjezdem?

  1. nechat automobil řádně zkontrolovat v servisu
  2. ověřit si platnost všech dokladů
  3. zjistit si povolené rychlosti v zahraničí
  4. naplánovat trasu a zajistit mapové podklady
  5. sjednat si pojištění
  6. mít všechny důležité kontakty u sebe
  7. rozvrhnout si tankování pohonných hmot
  8. pořídit si nabíječku do auta pro svá zařízení

Zavolejte asistenci

Nejdůležitější je zachovat chladnou hlavu a obrátit se na asistenční službu, kterou máte ke svému pojištění vozidel. Díky nonstop provozu (což by dnes mělo být samozřejmostí) vám vyškolení odborníci poradí, co v danou chvíli udělat pro zvýšení bezpečnosti. Především vám ale díky široké databázi vyhledají odtah, zajistí servis a náhradní vozidlo (dle toho, co máte v rozsahu pojištění). Je důležité správně nahlásit, kde se nacházíte a sdělit všechny požadované informace. Celý proces se tím urychlí. Samozřejmě se po dobu čekání zdržujte v bezpečných místech mimo vozovku, ideálně za svodidly.

1

Pojištění je základ

Kdykoliv jedete do ciziny (ať už vlakem, letecky, lodí nebo právě autem), udělejte si přehled o nabídce pojišťoven a sjednejte si cestovní pojištění a adekvátní pojištění vozidel. Už tím začíná vaše příprava na situace, kdy se něco stane. Záda vám totiž kryje tým profesionálů, na které se můžete hned obrátit a kteří vám pomohou vzniklou situaci vyřešit. A díky kombinaci obojího máte poměrně slušnou ochranu proti nákladům za jednotlivé služby, které byste jinak museli hradit ze svého.

Koukejte především po rozsahu asistenčních služeb (co všechno vám v případě škody bude poskytnuto) a jaký je horní limit pojistného plnění. Není na škodu podívat se, jaké jsou výluky. Dopředu tak budete vědět, co pojištění nepokrývá, a vyhnete se tak nepříjemným překvapením a sporům.

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

Komentáře