Gozo – vlídný bratříček uspěchané Malty

Plánujete dovolenou na Maltě? Potom rozhodně nesmíte zapomenout do svého itineráře zahrnout aspoň dvoudenní výlet na ostrov Gozo.

Na Gozo jsme si zajeli na 2 dny na skútru vypůjčeném na Maltě. Jeli jsme tam s tím, že si ubytování najdeme až na místě, což by ale v sezóně nemusel být zrovna nejlepší nápad ;-) Je zde sice spousta možností ubytování, ale málokdo je zvědavý na hosty na jednu noc. Nakonec jsme si přes booking našli ubytování Narcisa B&B v Naduru a byli jsme nadmíru spokojeni! Majitelé příjemní a ochotní, ubytování čisté a vkusné, snídaně bezkonkurenční!

Ubytování na Gozu. Narcisa B&B.
Ubytování na Gozu – Narcisa B&B

Z Naduru jsme ráno vyrazili do vesnice Qala, nejvýchodnější obce na Gozu. Podle průvodce zde není nic moc k vidění, i tak by byla ale škoda toto místo vynechat. Jak je na Gozu zvykem, na náměstí stojí krásný velký kostel. Kromě toho zde můžete vidět 2 větrné mlýny – jeden z nich je uprostřed města ze všech stran obestavěný domy, takže si ho všimnete, až když stojíte úplně před ním.

Soukromý větrný mlýn, Qala, Gozo.
Soukromý větrný mlýn, Qala, Gozo
Chrám svatého Josefa, Qala, Gozo.
Chrám svatého Josefa, Qala, Gozo

Cestou dál k moři narazíte na lom. Je zajímavé sledovat, kde se berou ty krásné kamenné kvádry na stavby, ale zároveň je zvláštní pomyšlení, že si místní ukrajují vlastní půdu pod nohama. Ale nejzajímavější z okolí Qaly je pobřeží, ze kterého vidíte sousední ostrůvek Comino a za ním hned Maltu.

Kamenolom na východě ostrova Gozo.
Kamenolom na východě ostrova Gozo
Výhled na Comino a Maltu. Qala, Gozo.
Výhled na Comino a Maltu, Qala, Gozo

Vzhledem k tomu, že nejsme žádní velcí znalci historie ani architektury a navíc jsme měli opravdu jen málo času, ostatní města jsme nijak zvlášť neprozkoumávali a jeli rovnou na západ za město San Lawrenz. Azurové okno si tady sice už neprohlédnete, i tak má toto místo své kouzlo.

Kaplička u San Lawrenz
Kaplička u San Lawrenz
Útesy u San Lawrenz
Útesy u San Lawrenz

A kde se na Gozu najíst? Určitě zde je větší pravděpodobnost, že si aspoň trochu pochutnáte, než na Maltě ;-) Za sebe mohu vřele doporučit malý nenápadný podnik Ta Nardu kousek od náměstí v městečku Nadur. Na první pohled byste možná ani neřekli, že se v této maličké kavárničce může i vařit, ale nesmíte se nechat zmýlit. Po mnoha gastronomických zklamáních na Maltě jsme si zde opravdu pochutnali a zaplatili na místní poměry více než férovou cenu (cca 7 EUR za pizzu nebo těstoviny).

Pizzerie Ta Nardu, kde se výborně najíte.
Pizzerie Ta Nardu je opravdu skvělá volba.
Od náměstí to je k Ta Nardu jen kousíček.
Z náměstí to je k Ta Nardu jen kousíček.
Fantazii se při označování domů meze nekladou...
Fantazii se při pojmenovávání domů meze nekladou…
Jeden z mnoha kostelů na Gozu.
Jeden z mnoha kostelů na Gozu
V březnu bylo Gozo plné květin.
V březnu bylo Gozo plné květin.
Potkat můžete i oslíka.
Potkat můžete i oslíka.
Pohled na Gozo z východního pobřeží. Zbytek ostrova vypadá dost podobně ;-)
Pohled na Nadur od východního pobřeží. Zbytek ostrova vypadá dost podobně ;-)

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku. Nic vás to nestojí a nám to udělá radost. Děkujeme!

Komentáře