Co jsou glow worms a kde je můžete na Novém Zélandu spatřit?

Vidět glow worms neboli svítící červy je unikátní zážitek a neměli byste ho na své cestě po Novém Zélandu vynechat. Biologicky se jedná o larvy druhu ​arachnocampa luminosa,​ dvoukřídlého hmyzu příbuzného komárům. Tyto larvy na své světlo lákají potravu a čím jsou hladovější, tím víc svítí. Potrava se chytá na lepkavá vlákna, která larvy spouští ze svého hnízda. I tato vlákna svítí, což krásně zachytí fotoaparát, pokud použijete dlouhou expozici. A kde všude můžete glow worms vidět?

Waitomo Caves

Jedná se o nejznámější a nejpopulárnější místo pro pozorování glow worms. Nevýhodou je vysoké vstupné od 53 po více než 200 NZD a plavba na lodičce se skupinou a průvodcem, takže nemáte dostatek prostoru na své fotografické pokusy. Vybrat si můžete z několika balíčků, z nichž některé zahrnují třeba rafting či zipline.

Waipu Caves

Waipu Caves jsou skvělou alternativou k Waitomo Caves a navíc jsou zdarma a mohu je vřele doporučit. Přímo u vstupu do jeskyň je self-contained camp s čistými záchody a studenou sprchou a zde můžete se svým obytným vozem přenocovat. Pokud bude jasná obloha, uvidíte úchvatnou mléčnou dráhu a nebe poseté souhvězdími, která u nás nenajdete.

Do jeskyně si vezměte čelovku, ale snažte se na světélkující larvy nesvítit. Je také důležité při vstupu do jeskyně na chvíli zastavit a nechat oči přivyknout na tmu. Ideální je obuv do vody či nějaké sandály, protože půjdete vodou a jít úplně bez bot není příjemné, protože na dně je spoustu kamenů. Voda v některých místech dosahuje minimálně ke kolenům.

Jeskyně jsou rozlehlé a obsahují několik místností, jejichž stěny jsou doslova pokryty glow worms, což představuje opravdu unikátní zážitek, za který ta adrenalinová cesta přes kluzké kameny a brodění vodou stojí. Asi nejlepší je poslední komora, kde je svítících larev nejvíce a jsou zde také vápencové skály a balvany, které se formují do zajímavých surrealistických tvarů.

TIP:​ Vydejte se na Nový Zéland na vlastní pěst. ​Pronájem obytných vozů na Novém Zélandu je ideálním řešením pro prozkoumání Nového Zélandu křížem krážem.

McLaren Falls

Velmi zajímavým místem, kde glow worms uvidíte, a to také zdarma, je McLaren Falls Park na Severním ostrově, kde můžete za příjemných 10 NZD/osobu přespat, užijete si zde horkou sprchu a spoustu procházek po parku. Uvidíte zde černé labutě, krásné stromy a také malé vodopády. A hlavně glow worms! Nespatříte je tady ale v jeskyních, jak je to jinak běžné, ale venku pod převislými okraji a podél břehu řeky.

Clifden Caves

Zatím jsem zmínila pouze jeskyně na Severním ostrově, tak nyní také nějaké na Jižním ostrově. Doporučuji Clifden Caves, které se nachází na jihu ostrova. Jsou obrovské a pokud je chcete celé projít, chvíli vám to potrvá. Na konci je poměrně hluboké jezero, kde voda dosahuje u menších jedinců skoro po pás, ale není třeba jít až tak daleko. Glow worms uvidíte, i když se nebudete brodit přes hluboké jezero.

Další místa, kde můžete spatřit glow worms

Míst, kde můžete glow worms spatřit, je na Novém Zélandu opravdu spoustu, mezi další patří například lesní stezka u města Fox Glacier na západním pobřeží Jižního ostrova, kdy se procházíte po upraveném chodníku (hodně se jich ukrývá pod vyvrácenými pařezy a terénními nerovnostmi), či v lese u města Hokitika Dell, kde kolem sebe uvidíte vysoké a neskutečně silné světélkující svahy. V tomto případě s sebou nepotřebujete ani baterku.

Tipy, jak vyfotit glow worms

Je nutné vzít si s sebou stativ, protože je třeba exponovat čas na několik vteřin, což sama ruka nezvládne udržet. Čas je dobré nastavit na 5 až 9 sekund, ale samozřejmě záleží na světelnosti objektivu a kreativitě fotografa. Clonu co nejvíce otevřete, takže navolte to nejnižší clonové číslo (například f/4,0). Nastavení ISA záleží na kvalitě fotoaparátu, ale bude to něco kolem 3 200 až 6 000. Tohle nastavení se osvědčilo nám, ale třeba zjistíte, že vám vyhovuje něco trochu jiného.

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku. Nic vás to nestojí a nám to udělá radost. Děkujeme!

Komentáře