Au Pair ve Velké Británii a USA

Au Pair v USA a Velké Británii: Vše, co potřebujete vědět – 2. část

V druhé části o Au Pair pobytech ve Velké Británii a USA přináším několik dalších užitečných rad, jak si takový pobyt zorganizovat a nebýt polapen(a) v pasti byrokracie a jiných nástrah. Ostatní tipy najdete v předchozím článku.

Budu muset platit daně?

V USA ano – doporučuju ale, aby ti s tím pomohla “hostrodina“ a agentura, tak jako u nás je to komplikovaná byrokracie. Ve Velké Británii to záleží na tom, kolik ti “hostrodina“ platí a od jaké částky se momentálně musí platit daň z příjmu. Většinou to ale aupair platit nemusí, ale je vždycky lepší se o tom informovat, tyhle věci se mění.

Jak je to se zdravotním pojištěním?

V USA zdravotní pojištění platí “hostrodina“, nemusíš tedy nic platit, jen se ve své pojišťovně před odletem odhlaš (protože budeš pryč déle než 6 měsíců), a až se vrátíš a půjdeš se znovu přihlásit, tak měj přichystaný papír od agentury s potvrzením, že jsi tam byla pojištěná/ý.

Do Velké Británie ti platí EHIC, ale pokud chceš, můžeš si pořídit cestovní pojištění a z pojišťovny se odhlásit. Volba je na tobě.

V případě, že si nezřídíš cestovní pojištění a vyrazíš se svou EHIC, je třeba mít na paměti, že po celou dobu, co jsi pryč, musíš tady doma každý měsíc platit zdravotní pojištění (momentální částku najdeš na webu své zdravotní pojišťovny). Pokud to platit nebudeš, tak ti bude potichu naskakovat penále a budeš se pak doma divit.

Doporučuji zajít se informovat do své zdravotní pojišťovny o přesném postupu.

Do Velké Británie s agenturou nebo bez?

Obojí má svá pro a proti. Já si vyzkoušela obojí, byla jsem totiž ve VB hned dvakrát. Když jsem vyjížděla poprvé, byla to také má první zkušenost, kdy jsem vyjela do zahraničí sama, tak jsem ještě nevěděla, co a jak, proto jsem jela s agenturou, kde mi všechno vysvětlili a pomohli s administrativou. Pokud jsi na tom podobně, doporučila bych vyrazit s agenturou. Sice takové zprostředkování něco stojí, ale je to pohodlnější a je s tím méně starostí.

Když jsem vyjížděla podruhé, tak jsem měla pocit, že už leccos vím, měla jsem za sebou jak první pobyt ve VB, tak v USA, tak jsem si riskla jet na vlastní pěst. Musím ale přiznat, že mi to zabralo hodně času s registrací se na různých webovkách, listováním profily “hostrodin“, odepisováním si atd. Frustrující také bylo, že rodiny odpovídaly pomalu, nechávaly profily aktivní, i když už dávno měly au pair vybranou, nebo mě pro “velký počet zájemkyň” odmítly i bez rozhovoru.

Doporučené weby:

POZOR NA PODVODY!

Když člověk hledá “hostrodiny“ sám, musí si dát pozor, aby nenaletěl, a rodiny si proklepnout. Doporučila bych vzít jejich e-mailovou adresu a zadat ji do Googlu. Kamarádce se takhle jednou nezdála rodina, tak jsme ji vygooglily a zjistily jsme, že o nich píší a varují au pair na různých fórech a webovkách, což nám jen potrvrdilo obavu, že se jednalo o podvodníky.

Známky podvodu:

  1. Nabízí příliš mnoho peněz – ve Velké Británii au pair standardně vydělává cca £75-£80 týdně. Pokud rodina nabízí třeba £200-£300 na týden, je to pravděpodobně podvod.
  2. Chtějí po tobě, abys jim poslal(a) peníze – odůvodňují to administrativními poplatky atd. NIKDY RODINĚ NEPOSÍLEJ PENÍZE! Do VB nepotřebuješ vízum, povolení k práci ani žádné pojištění, co by ti nabízeli. Žádné poplatky tudíž neexistují.
  3. Běžně rodiny nedávají smlouvu, pokud ti ale nějakou pošlou a nezdá se ti to, nech to přečíst několik lidí s dobrou angličtinou, nebo lépe i nějakou znalostí práva, než něco podepíšeš. Máš právo nic nepodepisovat předem, ani hned na místě či projednávat některé body smlouvy.

Jak je to s letenkami?

Do USA ti je zabookuje agentura na jeden z termínů, na kterém se s “hostrodinou“ domluví, a přijdou ti do e-mailu. Letenku hradí “hostrodina“. Bývaly k dispozici 2 termíny za měsíc, a to kvůli výše zmíněnému školení v New Yorku. Let bude většinou s přestupem na nějakém z větších evropských letišť, kde potkáš spoustu dalších au pair, a dokonce budete v letadle sedět vedle sebe.

Do VB si je budeš muset zařídit sám/sama. Létá tam hned několik aerolinek, stačí zabrouzdat po internetu. Pokud to chceš mít bez starostí, nech si třeba poradit tady.

Mám s sebou vzít nějaké dárky? A co mám vybrat?

Pro děti třeba nějakou drobnou hračku – záleží na věku. Se sladkostmi opatrně, je lepší se zeptat “hostrodičů“, jestli to je vhodné (dost často konzumaci sladkostí limitují) nebo jestli děti nemají nějaké alergie (dost často bývají děti alergické na oříšky, hlavně buráky, či citlivé na laktózu nebo lepek). U rodičů to záleží na tobě, agentura ti většinou nedoporučí vozit alkohol. Já třeba zabrousila do knihkupectví a rodičům vezla knihu o ČR s hodně obrázky a vícejazyčnými popisky. Sklidilo to úspěch. Kniha nikdy nikoho ještě neurazila. :)

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

6 komentářů u „Au Pair v USA a Velké Británii: Vše, co potřebujete vědět – 2. část“

  1. Kolik je dovolene mit u sebe peníze a kolik by me to stalo vše da se aby vám zaplatíla agentura cestovní? Při první výplatě to strhavaj je to možné?

    1. Nějaké peníze je určitě dobré si s sebou vzít, a to jak do Velké Británie, tak do USA. Kolik kdo potřebuje je individuální, do USA jsem razila asi se $100 a neutratila jsem to všechno, do Velké Británie jsem vyrazila s £40 a také jsem přežila. Jsem ale ten typ člověka, co zbytečně neutrácí za nic, co nutně nepotřebuje, jsou lidi, co rozfofrují peníze rychle.
      Co se ceny týče, to záleží na zemi. Do USA člověk sám platí jenom za vízum (aktuální částka na webu ambasády), letenky a všechno ostatní hradí hostrodina agentuře. Do Velké Británie si člověk musí koupit letenku sám (ceny letenek se liší podle různých faktorů).
      Z výplat ani v USA ani ve Velké Británii se nic nestrhává.

Komentáře