Kolonáda na Reistně, Valtice

Kolonáda na Reistně, Valtice

Kolonáda na Reistně je bezesporu jasnou dominantou krajiny v okolí Valtic. Stejně tak jako pár dalších památek Lednicko-valtického areálu, i kolonáda na Reistně je dílem slavného architekta Josefa Hardmutha. Z dalších jeho děl můžete v blízkém okolí vidět např. Janův hrad nebo, do místního rázu krajiny naprosto nezapadající a právě díky tomu podle mě naprosto geniální, Minaret.

O Lichtenštejnech se ví, že se měli vzájemně rádi, uctívali jak jeden druhého, tak také své předky. Německé nápisy na zdích kolonády hlásají: „Syn otci, bratr bratrům“ a „Nezapomenutelným předkům jediný zůstávající syn“.

Kolonádu na Reistně začal stavět Alois I. z Lichtenštejna, ale dokončil ji až jeho mladší bratr Jan Josef I. Říká se, že za Aloise stavba kolonády rostla jako po másle, kdežto v období jeho bratra zpomalovala tak dlouho, až se nakonec zastavila úplně. Věřte nebo ne, důvodem zastavení stavby byly finance. Ano, i tehdejší šlechticové nejbohatší rodiny, která tenkrát žila na území dnešního Česka, měli už tenkrát potřebu řešit finanční otázku věci.

Právě i to byl ale jeden z důvodů, proč byli nejbohatší rodinou – odmítali utrácet za zbytečnosti. Pokud si někdo naříkáte, jak je to dnes zlé a že je všechno jen o penězích apod., tak věřte, že tenhle problém existoval ještě dřív, než peníze samotné vůbec spatřily světlo světa.

V turistické sezóně funguje kolonáda na Reistně zároveň také jako vyhlídka, ze které je nádherný rozhled do širokého okolí. Kdysi dávno, když se vyhlídka otevřela veřejnosti (byla léta uzavřená), jsem měl to štěstí, že jsem se tam nahoře potkal s paní Zátopkovou – dokonce s ní máme někde odtud i fotku na památku.

Jak se na kolonádu na Reistně dostat

Pokud přijíždíte do Valtic po silnici směrem z Břeclavi, projedete kolem čerpací stanice směrem dolů z kopce po hlavní silnici a budete pozorní, na horizontu protějšího dalekého kopce ji můžete spatřit v celé své kráse. Po cestě směrem od Mikulova ji krásně uvidíte již někde ze silnice za Sedlecem na vaší 2. hodině.

Když se ve Valticích vydáte směrem na Rakousko (ve směru od Břeclavi za restaurací Na Rychtě odbočíte vlevo), přijedete až přímo pod Reistnu, kde můžete resp. musíte na parkovišti odstavit auto a udělat si sem cca 500 m procházku.

Vstupné na vyhlídku je 25 Kč (plné)  a 15 Kč (snížené).

Otevřeno je:

duben + září – pouze SO a NE: 10 – 17 hod.

květen – PÁ, SO, NE: 10 – 17 hod.

červen – srpen – denně: 10 – 17 hod.

 


Zvětšit mapu

Titulní foto: Viktor Hanáček

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

3 komentáře u „Kolonáda na Reistně, Valtice“

Komentáře