Bylo nebylo jedno království… Indické království, tedy spíše republika… a tam já jsem nikdy nechtěl. Klapka, střih – prosinec 2017 a kupujeme letenky do této pro mě trochu zapovězené země.
Občasné cestopisy pojednávající o poměrně přelidněné zemi s nějakou tou špínou, haldami odpadků a všemožnými stupni či nestupni hygieny mě vždy celkem odrazovaly. A pak hlavně zvěsti, že v této zemi se většina cestovatelů nevyhne zažívacím potížím. A ona taková (dopředu v hlavě usazená) představa, že z třeba dvoutýdenního tripu budete 5 dnů nepoužitelní (a vaši kamarádi spolucestovatelé na vás budou muset čekat, až přestanete vysedávat na oné místnosti), není moc příjemná.
Leč stalo se a vydali jsme se na desetidenní cestu s odletem z Berlína přes Frankfurt do jihoindického Bengaluru.
Šlo o poměrně krátký trip, ale v hlavě to šrotovalo obdobně, jako by člověk vyrážel na dva měsíce. Co vyřídit v dostatečném předstihu předem, na co myslet těsně před cestou a taky co si sbalit.
V několika článcích jsme se už zaměřili na to, co si vzít na cestu (zevrubně jsme například popsali přípravy a balení na cestu do Thajska).
Batoh jsem hodně zredukoval a dopadlo to nakonec takto:
Co na sebe:
- batoh – postarší Gemma 45 l (pohodlně jsem do něj v Indii sbalil bundu, mikinu a rifle, v kterých jsem přiletěl z Evropy, a rovněž malý baťůžek, když jsem jej zrovna nepotřeboval, a ještě zbylo místo na suvenýry) + starou pláštěnku na velký batoh (chrání batoh před tou největší špínou)
- malinkatý batůžek 10 l
- boty – na sebe si obouvám nízké trekovky Salomon, dá se v nich být v nule v české zimě i v plus třiceti. A k tomu do batohu sandály.
- náprsní taška Tatonka (v ní mám pas, platební kartu a část hotovosti)
- 4 trika s krátkým rukávem (1 na cestu z práce do vlaku a do letadla a na cestu zpět, 1 triko na spaní a 2 trika na samotné cestování po Indii. Jsem zvyklý vzít si nějaká už hodně stará, zašlá a vytahaná trika a na cestě je dorasovat a případně vyhodit)
- 1 triko s dlouhým rukávem
- trenýrky + ponožky
- plavky
- velmi tenké dlouhé plátěné kalhoty (odchodil jsem v nich prakticky celou Indii)
- kraťasy
Doklady, listiny, dokumenty:
- cestovní pas
- e-Víza
- cestovní pojištění
- očkovací průkaz
- kopie pasu (zároveň mívám kopii pasu i v mailu)
- letenka
- hotovost – dolary
- platební karta
- vytištěné potvrzení ubytování na první noc (byť jsme měli e-Víza, tak úředníci mají ve zvyku se ptát na účel návštěvy, plán cesty apod., takže nějaké listiny k ubytování či dalšímu cestování, jako jsou rezervace jízdenek na vlak apod., se mohou pro klid vaší i úředníkovy duše hodit)
Praktické věci:
- mobil + nabíječka
- foťák (bez nabíječky; se dvěma plně nabitými bateriemi, možností focení na mobil a dvěma spolufotícími spolucestovateli nebyla nabíječka potřeba)
- švýcarský nožík
- outdoorový příbor (takový ten 3 v 1) – nakonec jsem jej nepoužil a jedl rukama
- reflexní pásek na popruh batohu – aby byl člověk vidět :-)
- kšiltovka
- sluneční brýle
- propiska + zápisník na poznámky nebo prostě na deníček z cest :-)
- špagát (na pověšení vypraného prádla, popř. k připevnění čehokoliv kamkoliv)
- povícero sáčků
Lékárnička:
- probiotika (začali jsme brát týden před odletem, balení jsme dobrali na místě)
- Ercefuryl
- Endiaron
- Ibalgin
- Zodac
- náplasti
- obvaz
Hygienické potřeby:
- malá cestovní zubní pasta + kartáček
- sprcháč 2 v 1 (samostatný šampon nevozím, jinak sprcháč používám na cestách i místo holicího gelu, 1x týdně se s tím dá v pohodě zbavit vousů)
- holicí strojek
- antibakteriální gel
- opalovací krém
- ručník
- repelent
- manikurní nůžky
- toaletní papír (v Indii se v podstatě nepoužívá, takže jej na WC nenajdete)
- vlhčené ubrousky
Pár poznámek navíc:
- adaptér – nebral nikdo z nás, zásuvky vyhovovaly
- rozdvojka – bral kolega
- pláštěnka – neberte, není potřeba
- staré povlečení nebo tenká deka – může být vhodná ke zpříjemnění cesty v překlimatizovaném prostředku nebo pokud by vám vadilo, že v Indii si nemůžete být jisti, jestli v hotelu občas přeperou povlečení
- čelovka – měl jeden z nás, jinak není moc extra třeba vozit, když má v sobě mobil integrovanou svítilnu
Pokud máte nějaké zajímavé tipy ohledně příprav a balení na cesty, neváhejte se o ně s námi podělit v komentářích.
Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku. Nic vás to nestojí a autory i nás to potěší. Děkujeme!
Mám rád poznávání cizích zemí na vlastní pěst, překonávání určitých výzev, baví mě nasávat tu atmosféru, když je člověk v cizině a zapojuje do toho všechny smysly. Cestování přináší i určitý nadhled a větší soběstačnost…. O večerech a víkendech pak pro vás píšu články z šesti desítek navštívených zemí, včetně těch prozatím nepostižených masovou turistikou, jako jsou Nikaragua, Laos, Kosovo, Senegal či Gambie. Stejně tak vám s radostí a nadšením představuji krásná místa v naší rodné vlasti.
Motta: „Zážitek nemusí být pěkný, ale silný, aby sis jej pamatoval.“– „Cestování je něco, co si nechcete nechat vzít.“ –„Všude se dá nějak domluvit.“
Super, díky za tip!