No Limits – Po Himálaji s vozíčkářem

V Himálaji buď každý pořádný cestovatel byl, nebo se tam aspoň chystá. Proto vymyslet mediálně zajímavý projekt zasazený do této oblasti je obtížné. Nám se povedlo vymyslet studentskou expedici spolu s vozíčkářem i za podpory Života na cestách. Co všechno by vás při přípravě takového projektu mohlo potkat?

Jak to celé vzniklo?

Náš projekt byl pojmenován No Limits. Snažili jsme se posouvat hranice dál a vzít handicapovaného někam, kam se bojí i velká část zdravých lidí. Nemůžete si ovšem říct, tak koupím letenky a za tři měsíce přistanu v lůně hor. Pokud chcete mít trochu známou a dobrou expedici, je třeba se na to pořádně připravit.

Napřed musíte sehnat partu bláznů a hlavně šíleného vozíčkáře, který bude ochoten něco takového absolvovat. Když překonáte tento problém, přijde další. Musí se o vás někdo dozvědět, takže rozesíláte maily televizím, cestovatelským blogům, novinám, případným sponzorům… A většinou vám pro jistotu ani nepřijde odpověď.

Jako poslední bod se musíte připravit fyzicky a psychicky. Chození po horách ve výšce kolem čtyř tisíc metrů není legrace. My jsme se navíc učili třeba postavit lanovou lávku pro vozík, ale to už jsou přípravy pro specifické situace. A protože tohle není nějaký blog motivačního kouče, vydejme se nyní na cestu!

Logo No Limits Himalaya
Tohle bylo naše logo.

Aklimatizace v Lehu

Přiletěli jsme do města Leh, které je ve výšce asi 3 500 metrů nad mořem. Pro naše těla to byl docela šok. Nejhorší byla únava z dlouhého přeletu. Jenomže jak chcete odpočívat, když pár kilometrů dál vede púdžu (buddhistický náboženský obřad) samotný Dalajláma? Nezbývalo nám tedy nic jiného, než zase rychle vstát, naskákat do taxíků a vyrazit.

Dostat se do vyhrazeného areálu nebylo vůbec snadné, jelikož z něj neustále proudil dav mnichů s posvěcenými předměty. Kdo pokorně sklonil hlavu, mnich mu poklepal na temeno věcí, jež právě nesl. Někdy to bylo velmi jemné, jindy jste se báli skoro o otřes mozku.

Buddhističtí mnichové
Průvod mnichů s posvátnými předměty

Dalajláma

Ano, opravdu tam byl. Sice při jeho vítání v ČR jste u něj mohli být tak o padesát metrů blíže než my tady, ale přeci jenom tady byl ve svém domácím prostředí. Seděl uprostřed meditujících mnichů a společně s nimi zpíval mantru.

Pokusili jsme se díky vozíčkáři Honzovi dostat co nejblíže. Chvíli se nám to dařilo a několik vojáků nám dokonce s úsměvem uhnulo. Jenomže ostatní lidé měli pocit, že by mohli o něco přijít. Začali se tlačit za námi a vytvořili paniku, ve které jsme nakonec mohli být rádi, že jsme neschytali kulku do zad.

Dalajláma na púdže
Nejlepší náš snímek Dalajlámy

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku. Nic vás to nestojí a nám to udělá radost. Děkujeme!

2 komentáře u „No Limits – Po Himálaji s vozíčkářem“

Komentáře