Je místem s největším výskytem gejzírů na světě a je jedním z posledních téměř nedotčených ekosystémů mírného pásma. V roce 1872 se stal prvním národním parkem světa.
Pod Yellowstonským národním parkem se rozkládá aktivní supervulkán (kaldera), který způsobuje místní geotermální jevy. Můžete zde spatřit gejzíry nejrůznějších rozměrů, bublající tůně či bazény tvořené horkou vodou nebo bahnem. Jsou tu také k vidění minerální kaskády a kopule vytvořené z vyvěrající vody. Samozřejmě tu cítíte všudypřítomnou síru.
Park o rozloze 8 983 km2 se rozkládá na území států Wyoming, Idaho a Montana. Silnice v národním parku tvoří číslici 8 a je možné se na ni připojit jednou z pěti vstupních bran. Při vstupu do parku musíte zaplatit vstupné 25 USD za auto, které platí 7 dní. Pokud ovšem plánujete navštívit i jiné americké národní parky, určitě se vyplatí investovat do ročního permitu za 80 USD.
Park je domovem medvěda grizzly, vlků, nespočetných stád bizonů, losů a stovek dalších menších druhů zvířat. Bizoni i losi se pohybují naprosto volně celým parkem včetně parkovišť a vesniček a vy si na jejich přítomnost po čase zvyknete. Myslím si, že po návratu domů vám tahle bezprostřední blízkost zvířat bude v našich lesích chybět, snad až na ty medvědy a vlky.
Všechna místa v parku jsou nádherná a úžasná. A pokud si uvědomíte, že všechny ty bazény a gejzíry vedou až do samotného jádra zeměkoule a jakou obrovskou sílu tohle naše jádro má, je to jedinečný pocit. Ráda bych vám tu představila ty nejzajímavější místa parku, která rozhodně nesmíte minout.
Gejzír Old Faithful
V informačním centru u tohoto největšího gejzíru najdete ceduli, kde je napsán předpokládaný čas další erupce – plus mínus 10 minut.
Většinou chrlí 3-4x za den. Je jednou z největších atrakcí parku a zcela oprávněně.
Midway Geyser Basin
Této oblasti několika bazénů vévodí dle mého názoru ten nejhezčí a zároveň nejznámější Grand Prismatic Spring. Je to obrovský překrásně zbarvený bazén a díky vodě, která z něj vytéká a v níž jsou převážně oranžové bakterie, vypadá z výšky jako obrovské oko. Pokud máte čas a vyšplháte se na kopec nad ním, pohled z vrchu na něj si vás zcela získá.
Morning Glory Pool
Vede k němu procházka přes Upper Geyser Basin, kde je spousta krásných gejzírů, bazénů… Cesta není dlouhá, záleží, jak často se budete zastavovat na focení a kochání, zhruba asi hodinu. Tento bazén byl jedním z nejkrásněji zbarvených v parku, dnes již bohužel převládá jen žlutá a zelená. Lidé do něj házeli mince a odpadky, čímž ohřáli teplotu vody a některé zbarvené bakterie tak zabili. Jednotlivé barevné odstíny těchto bazénů tvoří právě bakterie, které žijí pouze v určité teplotě vody a při sebemenší změně vymírají a s nimi mizí i zbarvení bazénu.
Yellowstone Lake
Je jedním z největších vysoko položených jezer Severní Ameriky. A pokud k němu pojedete přes Fishing Bridge, určitě navštivte místní informační centrum a muzeum. Není to muzeum jako u nás. Je tu plastická mapa celého parku a spousta informací o něm. Také jsou zde po zdech vystavené lebky zvířat. A naleznete zde speciální stůl s nápisem: „Prosím, dotýkejte se“. Na stole jsou nejrůznější kosti a rohy zvířat. Například si můžete obtěžkat paroží jelena, losa a horské kozy. Budete velice překvapeni, který z nich je nejtěžší.
Grand Canyon of Yellowstone NP
Jedná se o kaňon, na jehož začátku je nejprve Horní vodopád, posléze Dolní vodopád a následuje kaňon připomínající známý Grand Canyon. Horní vodopád je vidět jen zdálky. Spodní vodopád je z vyhlídky vidět velice krásně i s kaňonem a můžete sejít po dřevěné lávce až dolů pod něj. Cesta se spoustou vyhlídek vede po celé jedné straně kaňonu a na jejím konci můžete sejít do jeho čela a vyfotit si ho v celé jeho kráse.
Praktické rady
Připravte se na americky pojatý typ turistiky. To znamená, že na jednotlivá místa se přejíždí autem, zaparkujete téměř až u požadovaného přírodního divu a celkově moc toho nenachodíte. Až na pár výjimek, ale i tak jsou to výlety zhruba na 2-3 hodiny.
My jsme strávili v parku 2,5 dne. Viděli jsme velkou většinu parku, pokud budete mít více času, jistě neprohloupíte, pokud tu pobudete déle.
Mějte vždy foťák po ruce. U některých gejzírů máte napsané předpokládané datum a čas další aktivity, ale i tak to není nikdy 100%. Zejména pak tam, kde žádná předpověď není, nikdy nevíte, kdy to přijde. Nám se podařilo celkem třikrát se nachomýtnout k nečekanému vytrysknutí. Kochali jsme se, kochali a najednou všechny bazénky okolo nás začaly bublat více a více, byl slyšet zvláštní zvuk a vzápětí kousek opodál vytryskl gejzír.
Pokud se rozhodnete k ubytování využít jeden z místních kempů, určitě doporučuji přijet brzy ráno. Kempy jsou velice často již od rána obsazené a vám by pak nezbylo než vyjet přespat někam za hranice parku.
Kempy se většinou platí tzv. „obálkovou metodou“. U vstupu si vezmete obálku, vyplníte na ní požadované údaje a číslo vašeho prostoru pro stan, který si můžete vybrat dle libosti. To samé vyplníte i na druhou část obálky, kterou následně odtrhnete a připíchnete k číslu u vašeho plácku. Do obálky vložíte požadovaný obnos (je dobré mít dostatek drobných) a hodíte do schránky u vstupu. Správce projíždí kemp několikrát denně a kontroluje, jestli vše souhlasí. Mimo hlavní sezónu jsou některé kempy zavřené, v tuto dobu doporučuji dojet nejdříve na informační centrum, kde mají aktuální přehled včetně obsazenosti jednotlivých kempů.
My jsme si vybrali kemp Norris. Je na strategickém místě, kousek od křižovatky velkého a malého okruhu, ale zároveň dost daleko, aby tam byl klid a ticho. Pořádně si prostudujte nástěnku v kempu, popřípadě se vyptejte v informačním centru. Po celý rok je tu spousta akcí a přednášek. My jsme se zúčastnili několika krásných přednášek, ale jednoznačně u nás vyhrálo pozorování noční oblohy s velice zajímavými indiánskými příběhy k jednotlivým souhvězdím.
Pokud plánujete oheň a nepřivezli jste si svoje dříví, budete si ho muset koupit. Mají ho např. na benzinových stanicích. Nebo koukněte, jestli se neprodává přímo ve vašem kempu – bývá levnější a prodejní dobu najdete na nástěnce.
V celém parku jsou dvě místa, kde se můžete vykoupat. První je na Firehole Canyon drive. Jedná se o koupání v klasické řece bez termálních přítoků. Druhé místo je mnohem zajímavější hlavně v případě špatného počasí. Nachází se kousek před severním vstupem do parku ve směru při výjezdu z parku.
Po pravé straně je parkoviště a po 10 minutách chůze dojdete k místu, kde se vlévá horká Boiling river do studené řeky. V jejich soutoku jsou udělaná ve vodě místa k sezení a vy si můžete užít opravdové termální koupání včetně hledání místa se správnou teplotou, což není tak lehké, jak by se mohlo zdát.
Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!
Stručný a velmi přehledný popis cest.
Děkujeme!
Prodám Annual Pass America The beautiful platný do 29.5.2024 /zakoupeno 29.5.2023/. Obě políčka volná. Osobní odběr Brno nebo poštou – vera.zmeskalova@email.cz