V zajetí magického realismu – nejkrásnější kolumbijská vesnice Concepción

Obec Concepción, departament Antioqua, Kolumbie

Když mně bylo necelých osm let, vzala mne maminka do biografu na americkou komedii s Michaelem Douglasem a Kathleen Turnerovou s názvem Honba za diamantem. Romanticko-dobrodružná komedie z prostředí Kolumbie mne tehdy natolik nadchla, že jsem od té doby neustále snil o té krásné zemi plné dobrodružství.

O třicet let později jsem se ocitl v nejkrásnější kolumbijské vesnici o patnácti stech obyvatelech nacházející se na východě Antiockého departamentu, pětasedmdesát kilometrů od Medelínu.

01-V-zajeti-magickeho-realismu.Nejkrasnejsi- kolumbijska-vesnice-Concepcion

Stejně jako film začíná scénou, kdy autobus na cestě do Cartageny má poruchu a Kathleen Turner s Michaellem Douglasem musí jít kilometry a kilometry pěšky v dešti, tak i nás, ač to zní neuvěřitelně, potkává totéž.

03-01-V-zajeti-magickeho-realismu.Nejkrasnejsi- kolumbijska-vesnice-Concepcion-krava-vchazi-do-domu

Po patnácti kilometrech divoké hodinové jízdy z města Barbosy náročným terénem horské džungle třicet let starý autobus americké provenience vypovídá službu a zůstává uvízlý v rozbahněné silnici, na kterou ruka cestáře nešáhla padesát let. V tropickém lijáku se ženou pokračujeme pěšky. 

05-V-zajeti-magickeho-realismu.Nejkrasnejsi- kolumbijska-vesnice-Concepcion-konik-u-opustene-farmy

Podle řidiče nás čeká pět kilometrů. Ve skutečnosti je jich osm. Osm kilometrů oblastí, v níž ještě před třinácti lety operovaly partyzánské bojůvky FARCu a A.U.C. Devadesát minut rychlé chůze po horské silnici, lemované propastmi, bohatou vegetací a nádhernými kopci, se dostáváme do vesnice Concepción, jejíž jméno se dá volně přeložit jako Zrození.

02-01-V-zajeti-magickeho-realismu.Nejkrasnejsi- kolumbijska-vesnice-Concepcion-Antioquia-pohled-na celou-vesnici

Naše úsilí je odměněno ojedinělou možností poznat unikátní svět, který se za dvě stě padesát let trvání vesnice pramálo změnil. Dvě stě padesát let se zde mluví tou samou mumlavou starobylou kastilskou španělštinou.

04-01-V-zajeti-magickeho-realismu.Nejkrasnejsi- kolumbijska-vesnice-Concepcion-z-prace-domu

Dvě stě padesát let zde pohromadě žije na deset rozvětvených rodin, které se živí z devadesáti procent chováním dobytka a pěstováním cukrové třtiny. Silně katolická vesnice je pro návštěvníka naprostým civilizačním šokem.

Pokračování příště…

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a náš web sdílením tohoto článku, děkujeme!

4 komentáře u „V zajetí magického realismu – nejkrásnější kolumbijská vesnice Concepción“

  1. Dnes jsem poprvé narazil na vaši stránku a musím smeknout ! Už dlouho mě nic takhle nezaujalo. Přeji ať se vám daří !

    1. Zdenku moc vam dekuji! Jinak jsem pod svym obcanskym jmenem i na facebooku kde mam pravidelne raportaze ze zivota v Jizni Americe. S uctou Matej Ptaszek

Komentáře