Tajemství kouzla ibarrského mercada v Ekvádoru

Mercada, neboli tržiště, jsou nedílnou součástí zemí Latinské Ameriky jako Mexiko, Salvador, Guatemala, Nikaragua, Peru či Ekvádor.

Ve všech jmenovaných státech jsem narazil jak na klidná tržiště (například v mexickém Valladolidu), tak i na ty nejdivočejší místa, v nichž šlo doslova o život (např. noční mercado v guatemalském Huehuetenangu), ale nejpozoruhodnější tržnici jsem objevil na samotném severu Ekvádoru, jen pouhé tři hodinky jízdy od hranice s Kolumbií, ve městě Ibarra.

Tisíce a tisíce stánků se rozprostírají na ploše, jejíž severní vchod od východu na jižní straně dělí úctyhodných šest set metrů. Křivolaké uličky zaplněné krámky.

100_1565

Co krámek, to mikrosvět, malá planetka uprostřed tržního vesmíru. Vždy mě fascinovaly lidské příběhy vyprávějící o boji o životní existenci.

100_1370

Tichý zákazník jí encebolladu, rybí guláš za dva dolary, školačky vracející se ze školy jdou pomáhat rodičům s prodejem vajíček, do sebe pohroužený prodavač se smíšeným zbožím, obklopený nepořádkem, s důstojností sobě vlastní čte ranní noviny jako anglický lord ve svém hrabství.

100_1449

Tisíce a tisíce obrazů jsou pestrobarevnou mozaikou světa plného dřiny, naděje a hluboké víry v dobro.

100_1527

Stařenka uprostřed všeho toho chaosu vyzařuje obrovským klidem, zavalitá černoška usnula na vratných pet lahvích a metař se snaží místo alespoň trochu zvelebit, i když ví, že je to marné, i kdyby nabíral smetí na lopatku patnáct hodin denně po dobu sta let.

100_1530

Nikdy jsem nebyl puntičkář a přesnou matematiku a fyziku jsem vždy z hloubi duše nesnášel. O to víc jsem měl radši prokleté básníky či věčného pohodáře Haškova Švejka.

100_1532

Proto snad považuji ibarrské mercado za svět, v němž jsem se cítil až neuvěřitelně svobodný, nespoutaný a naplněný štěstím.

100_1569

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci sdílením tohoto článku, nic vás to nestojí. Děkujeme!

Komentáře