Fascinující ibarrské blues v Ekvádoru

Na Latinské Americe, včetně Ekvádoru, mne vždy fascinovaly výjevy jako ze surrealistických obrazů. Je jedno, zda se ocitnete uprostřed velkoměsta či zapadákova. Vždy vás do očí udeří scéna, kterou byste v Evropě těžko uviděli. Na samotném severu andské země v osmdesátitisícové Ibaře se nalézá jen kousek od centra náměstí Alejandro Pasquel Monge s monumentálním obeliskem z padesátých let.

Jen kousek od impozantního pomníku leží nádraží, které převážně americké gringos láká na vyhlášenou jízdu železným ořem Tren de libertad (Vlak svobody) přes krásnou horskou přírodu do Salinas a zpět. Naproti opravené historické nádražní budově s hezkým muzeem vyřazených vagónů je kolejiště.

Petrý život před nádrážím. Pes válející se u kolejí. Lidé přecházející přes koleje. Město Ibarra, Ekvádor
Pestrý život před nádražím – Ibarra, Ekvádor

Vlak zde jezdí maximálně jednou za dva dny, čehož využívají pasáčci koz z nedalekých farem a vždy od devíti od rána do páté hodiny odpolední, vyzbrojeni nezbytnou igelitkou napěchovanou plastovými kelímky, stojí uvelebeni uprostřed kolejí a čekají trpělivě na zákazníky lačnící po čerstvě nadojeném kozím mléku tak příznivě působím na organismus.

Dvě kozy stojící na kolejích před nádražím ve městě Ibarra v Ekvádoru.
Stojí to na kolejích, má to čtyři nohy, dva rohy a kliku, co je to? Koza, která měla kliku, že ji nepřejel vlak!

Carlos vstává za časného rozbřesku, aby kozy z nedalekého Otavala převezl sem, blízko ibarrského nádraží. Za dolar si může kolemjdoucí zakoupit tři deci leche de cabra. Za tři dolary pak objednat na druhý den kozí tvaroh, jehož libra (necelých půl kila) vyjde na hezké tři dolary.

„Hola Amigo! Por favor dame un vaso de leche.“ Carlos hbitě uchopí jednu z několika koz za vemínko a bleskurychle nadojí pořádného frťana do připraveného kelímku.

Carlos dojí kozí mléko pro jednoho ze svých zákazníků. Ibarra, Ekvádor.
Carlos dojí kozí mléko pro jednoho ze svých zákazníků. Ibarra, Ekvádor

Zákazník si vypije čerstvé leche, zaplatí dolar a spokojeně si jde po svých na nákup do nedalekého rozsáhlého tržiště.

Spokojený zákazník pije čerstvě nadojené mléko. Ibarra, Ekvádor.
Spokojený zákazník pije čerstvě nadojené mléko. Ibarra, Ekvádor

Kousek od přemýšlivého starce, který mlčky pozoruje tento výjev, se elektrikář Rodrigo snaží bojovat se spletí elektrického rozvodu a v zajetí změti drátů předvádí své umění trpělivosti, přesnosti a orientace.

Rodrigo bojuje statečně se spletí elektrického rozvodu a v zajetí změti drátů předvádí neuvěřitelnou trpělivost. Ibarra, Ekvádor.
Rodrigo bojuje statečně se spletí elektrického rozvodu a v zajetí změti drátů předvádí neuvěřitelnou trpělivost. Ibarra, Ekvádor

Vítejte v okolí ibarrského nádražíčka. Andské nostalgické blues plné naděje.

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a náš web sdílením tohoto článku, děkujeme!

Komentáře