Království železnic - pohled na model z patra

Království železnic, Praha, Česká republika

Podobně jako v článku o Muzeu MHD v Praze, i tento článek se dotkne cestování v trochu jiné podobě. Druhý největší železniční model v Evropě, Království železnic na pražském Smíchově, je skvělým tipem nejen pro děti, ale také pro každého, kdo se chce zase na chvíli vrátit do dětských let.

Vznik Království železnic

V roce 2009 bylo zpřístupněno prvních 115 m2. Na tomto základu si modeláři vyzkoušeli technologie pro následujících 900 m2. Ty jsou plánovány na konec roku 2015, a mají pojmout všech 14 krajů  České republiky, tedy toho nejzajímavějšího z nich.

Království železnic - zásah požárníků

Království železnic – zásah požárníků

Technické zajímavosti

Například část věnovaná Hlavnímu městu Praha je postavena na 65 metrech čtverečných, kolejí v “Praze “ je celkem 165 metrů, stojících aut napočítáte 204, 3330 figurek, 7 vlakových souprav a tak dále. To jen v části pro Prahu. Momentálně je kolejiště rozprostřeno na více než 500 metrech čtverečných, a to už je pořádná plocha. Při pomyšlení, že má být plocha zdvojnásobena začíná být můj obdiv modelářům opravdu neskonalý.

Království železnic

Království železnic

Co v Království železnic uvidíte?

Po vstupu do Království železnic jsou modely kolejišť dávkovány „opatrně“, v menších celcích. Uvidíte kolejiště K1 až K3, která nepředstavují konkrétní kraje, ale jsou výsledkem fantazie (a tvrdé práce) modelářů, kteří se nechtěli nechat svázat reáliemi konkrétních krajů. K3 se odlišuje zimním hávem, a také svým pohledem do časů 80. let minulého století. Všímavé oko tak zahlédne třeba veksláka na ulici.

Království železnic - kolejiště K3

Království železnic – kolejiště K3

V momentě, kdy je návštěvník lehce rozehřátý prvními třemi modely, přichází na řadu bomba, pohled na Ústecký, Karlovarský, Plzeňský, Středočeský kraj, a na Hlavní město Praha, vše propojeno do obrovského celku. Zpočátku se zdá, že člověk nemůže být schopen vstřebat vše, co obrovský (a stále se rozrůstající) model nabízí.

Dominanty jako Žižkovský vysílač, Karlštejn, hrad Loket, hotel Thermal, hrad Střekov zahlédnete na první pohled. Sestup do spodního patra, kde se model krajů nachází ale nabízí zcela jinou perspektivu. Detaily v jakých je model vyveden jsou neuvěřitelné.

Království železnic - Karlovarský kraj - hotel Thermal

Království železnic – Karlovarský kraj – hotel Thermal

Jezdící modely aut, která svítí, zastavují na semaforech, svítící okna domů, pouliční osvětlení, tomu dává vyniknout proměnlivé osvětlení prostor, které se v pravidelných intervalech mění ze dne na noc. Spolu se změnou světla se mění i atmosféra modelového kolejiště. Těžko popisovat, tohle je nutné vidět na vlastní oči!

Království železnic v “noci" - v popředí vozovna Střešovice

Království železnic v “noci“ – v popředí vozovna Střešovice

Království železnic - klasická krajinka

Království železnic – klasická krajinka

Doplňkové expozice

V prostorách najdete i expozice Lego, vláčky Chuggington, Tomica a také výstavku panenek. Aby toho neměl návštěvník málo, po okrajích sálu je mnoho vitrín s modely autíček a vláčků. Lákadlo jak pro děti, a možná ještě větší lákadlo pro jejich tatínky :) .

Potenciální návštěvník by měl počítat s tím, že tuto expozici si neodbude během hodiny. Zabere vám to minimálně 2 hodiny, ale to by byl jen rychlý průlet. Díky nádhernému vyvedení až neuvěřitelných detailů, je těžké pohnout se z jednoho místa na druhé, člověk nechce minout ani jediný detail. Třeba vtipně umístěné postavičky třech muzikantů s kytarami kdesi na silnici. Na různých místech modelu jsou umístěna tlačítka, kterými můžete ovlivňovat chování modelu. Například přivoláte popelářské auto, roztočíte vrtuli helikoptéry, rozhýbete sotva dvoumilimetrové slepice, kterým paňmáma sype zrní.

Království železnic - čundráci

Království železnic – čundráci

Na několika místech najdete displeje přenášející obraz z miniaturních kamer, uvidíte tak pohled na model z perspektivy lokomotivy, která právě projíždí někde blízko vás.

Vezměte si sebou náhradní baterie do fotoaparátu, fotit budete v podstatě pořád.

Kde a za kolik?

Království železnic, Stroupežnického 23, Praha Smíchov

Nejlepší způsob jak se tam dostat je metrem trasy B, stanice Anděl, budova Anděl City

Cena vstupného činí 260 Kč pro dospělé, děti do 15 let 160 Kč.

Otevírací doba od 9:00 do 19:00, prodej vstupenek končí v 18:00.

Pokud se vám náš článek líbil, nejlépe nás odměníte jeho lajkováním a sdílením s vašimi přáteli nebo lajknutím naší stránky ŽivotNaCestách.cz na Facebooku. Děkujeme!

Někdo cestuje, protože jeho cesta má určitý cíl, pevný bod na jejím konci. Skutečností ale je, že samotná cesta cílem je. Totéž platí pro žití. Žijme, abychom žili. Nepřežívejme. Na to je život moc vzácným darem.

2 komentáře u „Království železnic, Praha, Česká republika“

  1. Tak na ty fotky se nemůžu vynadívat. To je naprostá nádhera, ten smysl pro detail, obdivuju každého, kdo něco takového dokáže vytvořit. A to království v noci – to je něco neskutečného!

    1. Děkujeme za moc pěknou a poutavou reportáž z naší expozice! Jen si dovolím doplnit, že např. kytaristé na silnici jsou jednou z mnoha scének ze známých českých filmů, které jsou v kolejištích zakomponovány. Tito pánové jsou konkrétně ze Starců na chmelu.

      Z úžasného malého světa Království železnic zdraví čtenáře tohoto pěkného portálu Ruda Pospíšil

Napsat komentář