Guadeloupe, Karibik pro každého.

Co je to? Je to Francie a není to Francie. Je to Evropská unie, ale není to Evropa. Ostrůvek ve tvaru motýlích křídel si nachystal koktejl, který uspokojí každého. Nabízí sopky, džungle, pohádkové pláže i bouřlivé pobřeží. Vítejte na Guadeloupe.

Když pojedete na ostrov Guadeloupe, můžete tvrdit, že se chystáte na jeden z ostrovů Malých Antil, alias Francouzských Antil, alias West Indies, alias Závětrných ostrovů. Ostrov se nachází necelých 7 000 km od Paříže a přesto se vlastně jedná o Francii, neboť se jedná o jeden z francouzských zámořských departmentů.

A tak se návštěvníkovi servíruje mix kreolské a francouzské kultury, životního stylu i kuchyně. Pokud bych se vžil do role prodejce zájezdů, právě o tomto ostrově bych tvrdil, že se jedná o ten pravý tropický ráj, se stálým počasím během celého roku, bez politické nestability, bez exotických nemocí a s poklidným provozem na zdejších silnicích, které jsou v bezvadném stavu. A samozřejmě… s velmi přátelským obyvatelstvem.

Pohodička v Deshaies.

Pohodička v Deshaies.

NP Guadeloupe.

NP Guadeloupe.

Veřejná doprava funguje velmi špatně, okolo ostrova sice sporadicky nějaký autobus jede, ale spoléhat se na náhodný jízdní řád by se mohlo časově nevyplatit. Rovněž doprava z/na letiště není nijak zajištěna, takže je nutné využít služeb taxi. Rozhodl jsem se zapůjčit automobil, Škoda Fabia, na celou dobu svého pobytu, nakonec se ukázalo, že se jednalo o skvělé rozhodnutí, bez vozu bych byl asi ztracen.

Na Guadeloupe můžete využít služeb hotelů, které jsou však poměrně drahé, nebo si můžete pronajmout bungalov, jejichž cena pronájmu je velice rozumná (viz. konec článku). Jako člověk, který cestuje s batohem na zádech a preferuje nízkorozpočtové cestování, bych nikdy netušil, že poznání Karibiku může být cenově dostupné. Přestože se jedná o tropický ráj v pravém slova smyslu a vlastně i o „evropské“ území, Guadeloupe, při troše rozmyslu, v žádném případě nezruinuje vaší peněženku.

NP Guadeloupe, cestou na nejvyšší bod ostrova, sopku Le Soufriére.

NP Guadeloupe, cestou na nejvyšší bod ostrova, sopku Le Soufriére.

Pláže, chráněné korálovým útesem. Poblíž Pointe des Chateaux.

Pláže, chráněné korálovým útesem. Poblíž Pointe des Chateaux.

Jako základnu jsem si zvolil malou osadu Ferry Leroux nedaleko malebné vesničky Deshaies, na západním, hornatějším pobřeží. Ferry Leroux se ukázalo být báječnou volbou, neboť v dosahu chůze se nachází dvě malé půvabné pláže, v ospalém Ferry Leroux je velmi skromný obchůdek s potravinami a v Deshaies čerpací stanice.

Nic víc ke spokojenosti potřeba nebylo. Úžasný klid podkreslovaly karibské západy slunce a procházky na pláž kolem sousedního domu, jehož majitel postavil na své zahradě chajdu z vlněného plechu, na které byl nápis „otevřeno v poledne a večer“, za nímž měl malý gril, v lednici s několika pivy a denně griloval čerstvé úlovky.

Sousedovic hospůdka. Otevřeno v poledne a večer.

Sousedovic hospůdka. Otevřeno v poledne a večer.

Sopka Le Soufriére.

Sopka Le Soufriére.

Severně od Deshaies se nachází jedna z oblíbených pláží, Grande Anse, pro mě jedna z nejkrásnějších pláží, jaké jsem kdy viděl, byť příboj zde byl hodně silný a na nějaké poklidné cachtání to zde rozhodně nebylo. Ostatně, pláže jsou zde pohádkové všude, další krásné pláže se nacházejí např. ve vesničce Sainte Anne, Gosier, nebo u bouřlivého východního mysu Pointe des Chateaux.

Pláž Grande Anse.

Pláž Grande Anse.

Pláž v Sainte Anne.

Pláž v Sainte Anne.

Guadeloupe je především o koupání, ale nabízí i jiné atrakce. Kromě proslulých palíren rumu, je tou hlavní NP Guadeloupe, nacházející se na západním ostrově Basse Terre. Národní park je součástí UNESCO a tvoří téměř 20% rozlohy celého Guadeloupe.

Součástí národního parku je činná sopka Le Soufriére s nadmořskou výškou 1 467 m, kam si můžete udělat túru. Cestou se vám budou otevírat daleké výhledy na ostrov a s přibývající výškou pravděpodobně vytáhnete i větrovku.

Pointe des Chateaux.

Pointe des Chateaux.

Pláže, chráněné korálovým útesem. Poblíž Pointe des Chateaux.

Pláže, chráněné korálovým útesem. Poblíž Pointe des Chateaux.

A kolik taková cesta do Karibského ráje stojí? Mnozí si možná myslí, že Karibik je jen pro vyvolené, jenže nemusí tomu tak být. Ano, nejedná se o tradiční destinaci pro baťůžkáře a cenová hladina je zde vyšší, než v Asii. Ale kdo by nechtěl alespoň jednou zažít Karibik. Zde je příklad nákladů na cestu:

Letenka:

Cca. 10 000 Kč za zpáteční letenku z Paříže (Air France, Air Caraibes), s trochou štěstí i za cca. 7-8 000 Kč, osobně jsem sehnal zpáteční letenku z Paříže dokonce za 6 500 Kč. Zpáteční jízdenka/letenka do Paříže cca 2-4 000 Kč. Celkem cca. 10-14 000 Kč/os.

Ubytování na Guadeloupe:

Pronájem Bungalovu pro dvě osoby na jeden týden 8-10 000 Kč, tedy cca. 5 000 Kč/os.

Pronájem vozu:

Cca. 5 000 Kč/týden.

Jak vidíte, budete-li skromní a pokud nebudete cestovat sami, pak vás týden vyjde zhruba na 20 000 Kč + jídlo a benzín. Ve čtyřech se vaše náklady ještě sníží. Nakonec i bez toho auta by se člověk nějak obešel, ale rozhodně absenci vozu nedoporučuji. A co si budeme namlouvat, kdo je trochu punk, může spát i venku, však na „Guadáči“ rozhodně v noci nezmrznete.

Pokud se vám článek líbil, nejlépe nás odměníte příspěvkem na provoz webu a nebo pronájmem reklamních ploch či jinou formou reklamy na našich stránkách. Velmi potěšíte také lajkováním a sdílením našich článků.

Cestoval jsem častěji a stále dál, až jsem jednoho dne odešel z pozice v cestovní kanceláři a zůstal na cestě nadobro. S radostí jsem tento osud přijal a od 6. března 2013 žiji život na cestách.
V listopadu 2017 vyrážím na kole do z Irska do Asie.

2 komentáře u „Guadeloupe, Karibik pro každého.“

Napsat komentář