Chrám v oblacích – Pura Lempuyang, Bali

Chrám Lempuyang na východě Bali, místně označovaný jako Pura Lempuyang Luhur, je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších chrámů na Bali. A je to taky nejvýše položený chrám na ostrově, který se nachází v nadmořské výšce 1 175 metrů nad mořem. Až na úplný vrchol vede údajně 1 700 schodů. Cestou nahoru narazíte na několik dalších rozesetých chrámů a hejna makaků, kteří obývají okolní džungli a lesy. Zato turistů tu moc nepotkáte, protože málokdo o tomhle místě ví, což je samozřejmě dobře.

Kdy se vydat na Pura Lempuyang?

Na Lempuyangu jsem byla již několikrát a pokaždé to stálo za to. Je lepší vyrazit ráno – kvůli teplu, ale především kvůli výhledům. Odpoledne je totiž kopec s chrámy většinou zahalen mraky. Jednou jsem tam byla pozorovat východ slunce, což znamenalo vyrazit ještě před rozedněním, ale byl to opravdu neopakovatelný zážitek! Neplatí se klasické vstupné, ale formou dobrovolného příspěvku můžete přispět místním do pokladny. Můžete jít nahoru sami nebo s průvodcem. Cesta nahoru není nijak složitá, ale když využijete služeb průvodce, potěšíte ho tím a on bude dělat vše pro to, abyste byli nadmíru s jeho službami spokojeni. Do chrámů se může vstoupit pouze v sarongu (šátek uvázaný kolem pasu na zakrytí kolen). Je dobré si ho vzít s sebou, u vchodu ho nepůjčují.

Pura Lempuyang Luhur
Pura Lempuyang Luhur

Cesta na vrchol

První chrám, hned kousek nad parkovištěm, nabízí impozantní pohled s dračími schodišti. Ve vstupní bráně se fotí snad všichni návštěvníci. Pohled je to opravdu úchvatný – ze shora schodiště pak můžete vidět přes zelené zalesněné svahy Mount Agung, nejvyšší sopku Bali. Chrám je postaven z vápence, a proto se mu dost často přezdívá bílý chrám. Tato architektura je velice častá na sousedním ostrově Nusa Penida. Je úžasné, jak z něj srší ta důležitost a majestátnost. Jakmile vyjdete ven z prvního chrámu, dostanete se na silnici, kde vás obklopí místní vesničané a budou vám nabízet svezení na motorce. Za malý poplatek (asi 30 000 rupií) vás vyvezou na konec cesty a tam potom můžete pokračovat po schodech dál do kopců. Tuto službu využívají hlavně starší lidé. Já jsem se taky jednou svezla dolů, ovšem jen pro ten zážitek.

Pozor na opice

Na konci asfaltky najdete cestu do džungle, kde pokračujte po schodech až na samý vrchol. Místní nás varovali, že cestou budeme potkávat zákeřné opice, ale zase tolik jich tam nebylo. V chrámu Uluwatu jich je mnohem více a jsou určitě drzejší. Doporučuji si najít nějaký klacek a tím je zaručeně zaženete. Platí jednoduché pravidlo: Pokud je nebudete provokovat a vytahovat jakékoliv jídlo, nebudou na vás útočit. Podél cesty najdete i malé stánky s občerstvením, kde se místní snaží něco přivydělat.

Pura Lempuyang Luhur
Pura Lempuyang Luhur

Modlící se hinduisté

Cestou potkáte i spousty hinduistů, kteří nosí do chrámů dary a obětiny a v každém z chrámů je můžete tiše pozorovat při modlení. Je nepochopitelné, že ty staré ženy nejsou vůbec zpocené a my jsme byli samozřejmě zadýchaní a úplně mokří. Sice jdete džunglí, kde slunce tak nepálí, ale vlhko je veliké a na vrchol dorazíte úplně vyčerpaní. Místní lidé pevně věří, že pokud se při cestě nahoru nebudete chovat slušně a budete si stěžovat, nikdy nedosáhnete hlavního chrámu na vrcholu. Po asi dvouhodinovém stoupání se dostanete na vrchol, kde se vám otevřou krásné výhledy po okolí. Samotný chrám je ve srovnání s tím na začátku menší, ale zato více mystický – připadáte si jako byste byli v oblacích.

Pura Lempuyang Luhur
Pura Lempuyang Luhur

Okolí Lempuyangu

Pokud už cestou nahoru budete naříkat (pozor – dle místní pověry byste ale neměli), jak je to namáhavé, uvidíte, že dolů to bude ještě mnohem horší. Ano, lézt do schodů, které jsou každý jinak vysoký, není úplně snadné a namožené svaly v nohou budete cítit ještě pár dní potom, ale určitě jde o krásný zážitek. Pokud budete na Bali dva týdny, určitě se sem vydejte na jednodenní výlet. Kolem Lempuyangu jsou i rozlehlá rýžová pole a můžete tak výlet spojit s procházkou v nich.

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku. Nic vás to nestojí a autory i nás to potěší. Děkujeme!

Komentáře