Vartovna nahled

Za výhledy na rozhlednu Vartovna

Rozhlednový boom z posledních let přispěl k tomu, že i Vizovické vrchy mají další takovou stavbu. Rozhledna Vartovna pochází z roku 2009 a nachází se ve výšce 651 metrů nad mořem.

Rozhledna leží asi 9 kilometrů vzdušnou čarou od Vsetína či Vizovic a můžete na ni vyrazit z mnoha směrů, třeba z Liptálu nebo od hotelu Sirákov.

Strom zivota
Strom života – vytvořeno v letech 2006-2008 z kmene 140 let staré lípy. Na 17 reliéfech je znázorněn život na Valašsku, autor Zdeněk Matyáš

Na Vartovnu z Liptálu

Z Liptálu po zelené turistické značce je to k rozhledně 4 kilometry. Úvodní rozcestník je v Liptálu u zámečku.

altan
Altán na ostrůvku v rybníčku Obora

V regionu je mnoho zajímavých naučných stezek, které mají dohromady 34 zastavení. Takovou stezkou je i Kobzáňův chodník, který kopíruje zelenou turistickou značku z Liptálu. Jedno ze zastavení je u Švehlova srubu, který byl místem úkrytu partyzánů za druhé světové války.

Svehluv srub
Švehlův srub; Během druhé světové války patřil Liptál k důležitým centrům protifašistického odboje.

Výhledy z výšky 35 metrů

Rozhledna Vartovna je vysoká 37 metrů a vyhlídková plošina je umístěna ve výšce 35 metrů. Zejména za větrného počasí může být výstup pro slabší povahy celkem náročný. Rozhledna je celkem vysoká a pohledy skrze kovovou konstrukci nemusí dodávat na klidu.

Rozhledna Vartovna
Rozhledna Vartovna
Pohled Vartovna
Průhled skrz kovovou konstrukci rozhledny

Z rozhledny na vrchu Vartovna lze vidět Vizovické vrchy, Javorníky, Beskydy včetně Lysé hory, Vsetínské vrchy, Malou Fatru, ale i Chřiby spolu s Buchlovem.

Vyhled z Vartovny
Výhled z Vartovny směrem na Beskydy
Vyhled z Vartovny Chriby
Výhled z Vartovny směrem na Chřiby

Pokud nejste příliš omezeni časem, není třeba se hned vracet z rozhledny stejnou cestou zpět, ale lze si udělat nějaký okruh.

vArtovna od zlute znacky
Vartovna ze žluté turistické směrem k restauraci Sirákov
Liptal zvonice
Dřevěná zvonice cestou zpět do Liptálu

Rozhledna Vartovna je otevřená celoročně. My tady byli v lednu, přičemž v letní sezóně by se na rozhledně mělo platit nijak vysoké vstupné. Tak lze jen popřát příjemné počasí, ať výhledy stojí za to, a pak už nic nebrání tomu vyrazit na příjemný výlet do Vizovických vrchů.

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku. Nic vás to nestojí a autory i nás to potěší. Děkujeme!

Komentáře