Autobus společnosti Titsa, Tenerife

Veřejná autobusová doprava na Tenerife

Veřejná autobusová doprava je na Tenerife zvládnutá opravdu skvěle a autobusem se celkem snadno dostanete v podstatě kamkoliv. To „v podstatě“ píšu jen proto, že jsme autobusem při naší měsíční cestě digitálních nomádů ještě zdaleka všude nebyli, ale zatím se nám ještě nestalo, že by se někam autobusem dojet nedalo.

Ze San Cristóbal de La Laguna, což je mimochodem moc krásné historické město zapsané do Seznamu kulturního dědictví UNESCO, až do Santa Cruz jezdí dokonce i tramvaj. Pokud chcete vyrazit např. ze San Cristóbal de La Laguna někam dál, tak pak stačí vyrazit směrem na Intercambiador (autobusové nádraží), odkud se pak dá jet na všechny možné strany anebo jet tramvají až do Santa Cruz a pak pokračovat dále, rovněž ze stanice Intercambiador.

Mapa tramvají v San Cristóbal de La Laguna a Santa Cruz de Tenerife, Tenerife
Mapa tramvají v San Cristóbal de La Laguna a Santa Cruz de Tenerife, Tenerife

Tramvaje provozuje společnost Metro Tenerife a autobusy společnost Titsa.

Metro Tenerife, San Cristóbal de La Laguna, Tenerife
Metro Tenerife, San Cristóbal de La Laguna, Tenerife

Pokud jste na Tenerife alespoň na měsíc a máte v plánu po ostrově trošku více cestovat a budete se přesouvat převážně autobusem, pak se vám zcela určitě vyplatí zakoupit některou zvýhodněnou jízdenku.

Slevněná měsíční jízdenka v hodnotě 50 EUR, Tenerife
Zlevněná měsíční jízdenka v hodnotě 50 EUR, Tenerife

Zvýhodněné slevové jízdenky si můžete zakoupit v hodnotách 10, 25 a 50 EUR. První dvě platí rok, poslední, za 50 EUR, platí jen měsíc, ale zase poskytuje nejvyšší slevu na jízdné. Sleva s touto jízdenkou je dokonce celých 50 % na každou jízdu! Jízdenku můžete používat i pro více lidí – pak stačí kartičku jen nechat projet strojkem v autobuse dvakrát nebo vícekrát podle počtu pasažérů.

Při každé jízdě vám automat v autobuse nebo tramvaji zaznačí jízdu a odečte z vašeho kreditu nějakou částku a zobrazí zbývající kredit.
Při každé jízdě vám automat v autobuse nebo tramvaji zaznačí jízdu a odečte z vašeho kreditu nějakou částku a zobrazí zbývající kredit.

Tyto zvýhodněné jízdenky si můžete koupit v informacích na autobusových nádražích.

Zdá se, že doprava na Tenerife funguje podle nějakých pásem a zřejmě je jízdenka i nějak omezená časově. Stalo se nám například, že jsme z La Laguna zaplatili za tramvaj do Santa Cruz 1.05 EUR, přestoupili do autobusu do národního parku Anaga, což je přece jen ještě kus cesty, a jízdenka v autobuse nás stála krásných 0.00 EUR. 

Autobusové zastávky na dálnici

Podél celé dálnice jsou na ostrově Tenerife rovněž i autobusové zastávky, ke kterým vede většinou jen krátký sjezd, většinou souběžně s dálnicí, což je například v České republice a spoustě dalších zemí velmi neobvyklá věc.

Musím uznat, že to mají celkem vychytané, protože na každé zastávce je tlačítko, kterým rozsvítíte ceduli s nápisem „BUS“, a řidič autobusu tak ví, jestli na zastávce někdo čeká nebo ne a když ne, tak jede po dálnici dál a zastávky míjí.

Pokud tedy čekáte na autobus u dálnice, nezapomeňte zmáčknout tlačítko na zastávce a rozsvítit tuto ceduli a dát tak řidiči znamení, že vás má nabrat. :-)

Přibližná doba jízdy

Jen pro představu o době přepravy po ostrově – ze San Cristóbal de La Laguna do Puerto de La Cruz je to přibližně 40 minut jízdy autobusem. 

Cena dopravy z La Laguna do Adeje

Za cestu přes více než polovinu ostrova, konkrétně z La Laguna přes Santa Cruz až do Adeje na jihu, jsme s kartou za 50 EUR (tedy s 50% slevou) zaplatili celkově se všemi přestupy 6.80 EUR na osobu.

Čekací doby na další spoj

Autobusy na sebe většinou skvěle navazují a nikde jsme zatím nemuseli nijak déle čekat, než nám jel další autobus.

Autobusem nebo autem z půjčovny?

Půjčení těch nejmenších aut začíná na 25 – 30 EUR za den, samozřejmě podle místa a období, kde a kdy si jej chcete půjčit, a končí až kolem 80 EUR za VW Caravelle pro 9 lidí na den. Se zvýhodněnou jízdenkou můžete za 50 EUR procestovat bez problémů celý ostrov ve dvou lidech.

Ceny dopravy a za pronájem aut jsou z konce prosince 2014 v okolí města La Laguna.

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

Komentáře