Pobřeží Anglie

S batohem po pobřeží Anglie

Deštivá a drahá Anglie není na seznamu. V plánu je procestovat jihozápad Anglie co nejlevněji, tedy když se bude dařit stopem a spaní ve stanu či přes Couchsurfing s objednaným slunečním počasím. Máme dva týdny na to, poznat krásy jihozápadního pobřeží Anglie a dojet až na konec země. Z Londýna jsme se vydali do města Exeter, které je hlavním městem hrabství Devon. Město, ležící na řece Exe, má dochované hradby z 9. století a městské zahrady, z nichž je výhled na město s hlavní dominantou, exeterskou katedrálou svatého Petra.

Řeka Exe v Exeteru
Řeka Exe v Exeteru

Z Exeteru se přesouváme do Plymouthu, tehdejší důležité námořní základny. Nad mořem je městský park s výhledem na moře a bazénem téměř nad ním, typický pohled pro Plymouth. Město Plymouth má k prohlédnutí co nabídnout, přístav s restauracemi, promenádu podél pobřeží a kostely v centru města.

Plymouth
Plymouth
Park nad mořem v Plymouth
Park nad mořem v Plymouth

Odpolední čaj, anglická to klasika

V této části Anglie můžete ochutnat Devonshire Tea, což je odpolední černý čaj s mlékem podávaný se sušenkou, krémem a marmeládou. Narazíte na dva možné způsoby podávání, prvním je sušenka, krém a navrch marmeláda a druhým je nejprve marmeláda a navrch krém. Jedná se o devonský a cornwallský způsob, proto si dejte pozor, v jakém hrabství se zrovna nacházíte, abyste nepohoršili místní.

Devonshire Tea
Devonshire Tea
Typický dům v Dartmouth
Typický dům v Dartmouth

Kousek od Plymouthu je městečko Dartmouth s malým hradem, který sloužil jako vstupní brána do přímořského městečka a ke kterému se dostane pěšky asi půlhodinovou chůzí. V Dartmouthu se rozhodně vyplatí zajít do některé z mnoha restaurací a dát si místní ryby. Do městečka se můžete dostat autobusem nebo vlakem a můžete se svézt i loďkou.

Dartmouth
Dartmouth

St. Michael’s Mount

Rozhodně nejzajímavějším místem celé cesty byl hrad na ostrově St. Michael’s Mount, který je známý tím, že se k němu lze dostat po souši za odlivu. Jinak si lze zaplatit převoz loďkou. Můžete tak příjemně strávit den na pláži a čekat, až se začne pomalu objevovat chodník, který je pod hladinou. A je také důležité hlídat příliv, pro šťastný návrat na pevninu suchou nohou.

Hrad St. Michel's Mount
Hrad St. Michel’s Mount
St. Michael's Mount
St. Michael’s Mount za přílivu

Dalším bodem je Land’s End (Konec země), který se nachází na nejzápadnějším bodu poloostrova Penwith. Je tu krásné divoké pobřeží, restaurace a menší farma, nedaleko odsud je další městečko Sennen Cove, do kterého můžete dojít pěšky asi po hodině a půl chůze.

Konec země v Anglii
Konec země v Anglii
Pobřeží v blízkosti Land's End
Pobřeží v blízkosti Land’s End

Přenocovat na pobřeží Anglie ve stanu? Proč ne!

V severní části poloostrova leží St.Ives, přístavní město s plážemi je vyhlášené prázdninové letovisko s úzkými uličkami a malým přístavem, který je obklopen promenádou a restauracemi.

Pohled na přístaviště St. Ives
Pohled na přístaviště St. Ives

Byl to i náš výchozí bod pro návštěvu Men an Toll (Děravý kámen), volně stojících kamenů, u kterých dosud není určené přesné stáří, ale které mají podle legend moc uzdravovat. S dopravou k nim je to těžší, autobus sem žádný nejezdí, ale dojít sem můžete i pěšky po hodině a půl od autobusové zastávky. Místo není příliš dobře značené, ale jediné, u nějž se občas někdo mihne. Jinak je to mezi malými vesničkami, kde se nachází jen pár stavení. Když budete mít štěstí, při troše bloudění narazíte na další volně stojící kameny. Pokud tedy nestojíte o turistický cíl jako Stonehenge, tyto menší kameny vám udělají radost. A určitě není problém si u nich postavit stan a přenocovat.

Men an Toll (Děravý kámen)
Men an Toll (Děravý kámen)
Men an Toll
Men an Toll

Poslední zastávka je ve vesničce Lizard na stejnojmenném poloostrově, kde opět stavíme stan na pobřeží kousek od majáku. Strávíme zde dva dny, a tak máme dost času na projití pobřeží kolem městečka a při odlivu máme tu možnost sejít na menší pláž a vykoupat se. Čas máme jen hodinku, než moře začne opět stoupat a zatopí tak i schůdky k pláži.

Za celé dva týdny jsme neměli problém s postavením stanu, takže stačí najít místo s krásným výhledem a hlavně rovným terénem. Jako baťůžkáři jsme působili jako z Marsu (všichni zde cestují karavany či vypůjčenými auty) a jako první baťůžkáři letošního roku jsme se v jednom z kempů museli zapsat do návštěvní knihy a stvrdit tak naše prvenství.

Doufáme, že vám článek pomohl s plánováním výletu a motivoval k navštívení tohoto místa. Poděkováním a odměnou pro naše autory za jejich práci je lajkování a sdílení  článku, děkujeme!

2 komentáře u „S batohem po pobřeží Anglie“

  1. v Saint Michael som som tiež bola a veľmi sa mi tam páčilo. Ak sa smiem opýtať koľko vás finančne+- vyšiel takýto trip, ked spávate v stane alebo pomocou služby courchsurving ?

Komentáře