Paralympionik pokoří Sněžku pro chlapce s amputací

Jaroslav Petrouš, paralympionik s amputovanou nohou, spolu s občanským sdružením Cesta za snem chystá 31. května 2014 již druhý výstup na nejvyšší horu ČR Sněžku.

Stejně jako v loňském roce tím hodlá finančně podpořit konkrétní dítě, ale také upozornit na aktuální sociální a zdravotní problematiku handicapovaných.

Loni, teprve rok po amputaci, zdolal Petrouš vrchol Sněžky pro stejně postiženou tříletou Simonku. Letos se pokusí výkon zopakovat pro dvanáctiletého Péťu Januše, kterému nohu sebrala rakovina.

V loňském roce jsem dokázal překonat sám sebe. Spousta lidí mě měla za blázna, atletičtí trenéři o výstupu na Sněžku nechtěli ani slyšet. Rok po amputaci jsem se svépomocí dostal na vrchol naší nejvyšší hory nejtěžší možnou cestou, a to v čase 2 hodiny a 12 minut. Byl to neuvěřitelný pocit.

„Na Sněžku pro Péťu“ – Kam se půjde, už víme, ale co se bude dít?

Vydat se s Jardou Petroušem na vrchol Sněžky může v sobotu 31. května, v rámci Mezinárodního dne dětí, opravdu každý. Ti, kdo si netroufají na dvouhodinový výstup, se mohou nechat vyvést lanovkou. Naopak pro ty, komu takový výšlap může připadat málo, je přichystán extrémní závod nazvaný Běh do nebes pro Péťu, pořádaný Horskou službou.

Na centrálním parkovišti v Peci pod Sněžkou bude nejen pro děti připraven rozsáhlý program s důrazem na osvětu v problematice handicapovaných. Překážková HANDY dráha, soutěže o ceny, hry, výtvarné dílny, živé kapely, ale také lanové centrum nebo 900 metrů dlouhá bobová dráha. Dětským dnem bude provázet rosnička Alenka Zárybnická a Martin Zach.

Krátce o Péťovi a jeho snu

Když Petr Januš před čtyřmi roky upadl při tělocviku, nikdo netušil, co všechno tento banální úraz odstartuje. Magnetická rezonance odhalila v jeho koleni deseticentimetrový nádor. Doktoři malého Petra postavili před nejtěžší rozhodnutí v životě. „Řekli mi, jestli chci obětovat nohu nebo život. Nejdřív jsem řekl, že život. Ale pak jsem si to rozmyslel,“ vypráví Péťa, který s maminkou a bratrem žije v Trutnově.

Podstoupil amputaci i léčbu chemoterapií. Jeho snem je nyní zapojit se do běžného života a odložit francouzské hole. Projekt výstupu na Sněžku má za cíl prodejem triček s logem akce zafinancovat Petrovi kurz chůze bez holí na pražských Malvazinkách a nákup sportovních a kompenzačních pomůcek.

V případě, že finanční částka přesáhne sto padesát tisíc korun, budou peníze rozděleny mezi další děti s handicapem.

Jak podpořit?

Pokud chcete podpořit finanční sbírku projektu, můžete tak učinit zakoupením trička s logem akce.

Triko s logem "Na Sněžku pro Péťu"
Triko s logem „Na Sněžku pro Péťu“

Termín a místo konání

31. května 2014

Expedice odstartuje na vrchol hory Sněžky z několika míst. Z Pece pod Sněžkou, z „boudy pod Sněžkou“, z Janských Lázní a dalších.

Trasa jedné z cest na Sněžku
Cesty na vrchol Sněžky

Program 

Současně s hlavní akcí, kterou bude výstup na nejvyšší
českou horu, bude připraven bohatý program formou happeningu s ohledem na den konání, tedy na Den dětí. Hry, soutěže, zpívání, malování, tanec a další.

Děti i dospělí budou moci změřit síly ve sportovních a vědomostních kláních. Soutěžící si budou moci vyhrát ZDARMA jízdu na bobové dráze, návštěvu lanového centra a další atrakce.

Handicapovaní budou mít jízdu lanovkou na Sněžku a zpět ZDARMA.
Na místě bude probíhat prodej triček a upomínkových předmětů na podporu Péti Januše, který podpoříme účastí zajímavých osobností. Svou účast přislíbili Martin Zach, Alena Zárybnická, polárník Václav Sůra a další.

Doprovodný program, který se uskuteční na hlavním parkovišti pod lanovkou na Sněžku, vyvrcholí večerním koncertem.
Sportovní dětský den a výstup na Sněžku je otevřený pro
všechny – bez rozdílu pohlaví, věku nebo zdravotního stavu.

 

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku. Nic vás to nestojí a autory i nás to potěší. Děkujeme!

Komentáře