Mongolské stepi jsou domovem kriticky ohroženého koně Převalského

Mongolsko – Čingischánova země

Jen málo zemí je dnes ve světě tak známých a zároveň tak málo navštěvovaných turisty jako Čingischánovo rodiště. Mongolsko je drsná země obývaná drsnými lidmi, kteří i dnes ctí její bohatou historii pevně zakotvenou v tradicích, ale pomalu směřující ke všemu, co nabízí moderní svět.

Mongolsko je sice druhým největším vnitrozemským státem na světě (na prvním místě je Kazachstán), ale má velmi málo obdělávatelné zemědělské půdy. Také zdejší klima není zrovna ideální. Pro zajímavost je třeba uvést, že hlavní město Mongolska Ulánbátar je nejchladnějším hlavním městem světa. Mongolsko je velmi náročné místo k přežití a místní přírodu není radno podceňovat.

Možná i to je částečně důvodem, proč se více než polovina třímilionového obyvatelstva země přestěhovala do hlavního města, ve kterém tak narazíte na kaleidoskop nejrůznějších lidí, barev a chutí. Ulánbátar je natolik exotické a zvláštní místo, že rozhodně stojí za to jej navštívit. Jakmile se zde ocitnete, pochopíte, co znamená být na kraji světa. Turisté sem přijíždějí zřídka, takže se můžete cítit tak trochu jako atrakce pro místní obyvatele.

Většina Mongolska je nehostinná divočina
Většina Mongolska je nehostinná divočina.

Čingischán

Mongolsko nejvíce proslavil obávaný dobyvatel Čingischán, který v 13. století vytvořil jednu z největších říší světa. Narodil se jako Temüdžin pravděpodobně roku 1162. Po sjednocení mongolských kmenů dobyl většinu dnešního území Číny a Vietnamu, jeho vojska pronikla do části Myanmaru a západním směrem až na Střední Východ a do východní Evropy. Před svou smrtí, v roce 1227, odkázal svou říši synovi. Rozhodně neprohloupíte, pokud budete chtít o tomto legendárním vůdci na místě zjistit více – není to žádný problém, protože informace s obrázky najdete prakticky všude. Ve městě je dokonce i hostinec v irském stylu nesoucí jeho jméno!

Hlavní město Mongolska – Úlánbátar

Ulánbátar byl putovním buddhistickým centrem již od roku 1639, v té době však často měnil polohu a na nynějším místě obklopeném nízkými horami jej najdete až od roku 1778. Ještě dnes zde mnoho obyvatel stále žije v gerech/jurtách (tradiční přenosná kruhová obydlí). Jednoduše si pronajímají pozemek pro jejich stavbu a stěhují se, když je to potřeba. V důsledku toho ve městě najdete jen několik významnějších historických budov. Kombinace jurt, buddhistických chrámů a rostoucího počtu moderních mrakodrapů vytváří naprosto unikátní městské panorama.

Mongolsko - I v Ulanbátaru dnes najdete budovy ze skla a betonu
Mongolsko – I v Ulanbátaru dnes najdete budovy ze skla a betonu.

Za komunistické vlády ve 20. století, kdy bylo Mongolsko pod silným vlivem Sovětského svazu, byla zničena většina chrámů a klášterů v zemi. Na území města však zbylo několik významných památek, které stojí za to navštívit. Centrem mongolského buddhismu je městský klášter Gandan, ve kterém najdete obrovskou zlatou sochu Avalókitéšvary. Nacházejí se zde i staré rukopisy a jiné církevní předměty zachráněné z klášterů zničených komunisty. V okolí je i mnoho dalších nádherných budov zaplavených tisíci holubů, kteří se živí semínky věnovanými návštěvníky.

V samotném středu města stojí malý chrám. Byl uzavřen vládou v roce 1938 a nyní funguje jako muzeum lámy Čojdžina. Svým umístěním mezi několika vysokými kancelářskými budovami vytváří působivý kontrast minulosti a současnosti města. Mongolsko na světě proslulo nejen čingischánovými výboji a drsnou přírodou, ale i významnými paleontologickými objevy. Kosterní pozůstatky dinosaurů si můžete prohlédnout v Muzeu dějin přírody (Bajgalín túchín mudzej).

Pokud je pěkné počasí, do centra města snadno dojdete pěšky. Nenechte si ujít hlavně centrální náměstí Süchbátar se sídlem vlády. Je to ideální místo, pokud si chcete prohlédnout mongolskou státní architekturu. Projděte se také po třídě Míru, ulánbátarské hlavní ulici, a blízké Seoul Street. Tyto dvě ulice spojuje něco, co byste v tak odlehlém koutě světa vůbec nečekali – Beatle Street, neoficiálně pojmenovaná po sousoší slavné čtyřky.

Co vidět v okolí Úlánbátaru

Jestliže si chcete prohlédnout památky mimo město, pronajměte si auto, nejlépe i s řidičem. Auta taxi služby tady totiž nepotkáte. Můžete se vydat na jižní konec města, kde se na kopci tyčí památník Zaisan připomínající mongolské a sovětské vojáky padlé v obou světových válkách. Od památníku je krásný výhled na okolní krajinu a pohled na to, jak ji městské budovy pomalu pohlcují.

Pro zvědavé je zde tržiště Naran Tuul, kde se dá koupit ledasco – od jurty přes bundy až po kozí lebky. Pozor na všudypřítomné kapsáře, už jen kvůli tomuto nebezpečí se vyplatí zajistit si vlastního průvodce a odvoz.

Mongolské stepi jsou domovem kriticky ohroženého koně Převalského
Mongolské stepi jsou domovem kriticky ohroženého koně Převalského.

V případě, že chcete získat představu o životě na mongolském venkově a lépe poznat místní krajinu, měli byste strávit mimo město alespoň den a přespat v jednom z mnoha turistických kempů – nabízejí i nocleh ve vlastní jurtě. Můžete si zde zajezdit na koni, jít na pěší túru a hlavně obdivovat step a pastviny, které tvoří většinu této rozlehlé země. Ideální destinací v blízkosti hlavního města je třeba národní park Gorkhi-Terelj, cestou sem se můžete zastavit u čtyřicetimetrového jezdeckého pomníku Čingischána. Socha je uvnitř dutá a jsou v ní umístěny schody, kterými můžete vystoupat na vyhlídkovou plošinu v hlavě koně. Z plošiny je nádherný výhled na drsnou neúrodnou krajinu, která zrodila legendárního vojevůdce.

Slavný vojevůdce se netváří moc přívětivě
Slavný vojevůdce se netváří moc přívětivě.

Pamatujte! V případě, že se chcete vydat daleko do nitra Mongolska, je auto se zkušeným místním řidičem nutností. Jen oni se v těchto odlehlých končinách dokážou hladce orientovat a bez zázemí servisu opravit porouchaný automobil. Povolání řidiče má proto v Mongolsku vysokou prestiž a je dobré svého řidiče hýčkat.

Nakonec pár základních pravidel chování v Mongolsku:

  • Mongolové jsou pohostinní, pokud potřebujete, vždy vám dají najíst i přespat, očekávají však, že něco přispějete ze svého, je proto dobré mít s sebou například sladkosti, cigarety, konzervy, mouku nebo jiný drobný dárek.
  • Pokud někde kempujete a místní obyvatelé vás navštíví, je dobré je pohostit čajem a popovídat si.
  • Neklepejte na dveře, místo toho hlasitě zvolejte „nochoi chor“ (mohu vstoupit?).
  • Pokud vstupujete do obydlí, nešlapejte na práh.
  • Neohrnujte nos nad místními pokrmy, snězte alespoň několik soust, jinak hostitele urazíte.
  • Nejezte levou rukou ani v rukavicích.
  • Když vám nabídnou pití, uchopte šálek za dno, napijte se a až pak jej odložte.
  • Buďte bezprostřední, nepovyšujte se.

agodaČlánek vznikl ve spolupráci s rezervačním portálem Agoda.com, nabízejícím široký výběr ubytování v Mongolsku i po celém světě

 

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

1 komentář u „Mongolsko – Čingischánova země“

  1. Klepat se může a „nochoi chor“ neznamená „mohu vstoupit“, je to nesmysl a levou rukou se může jíst -_-

Komentáře