Lázně Libverda

Lázně Libverda – relaxace i adrenalin

Lázně Libverda se nacházejí asi 25 km od Liberce v malebné části Jizerských hor. Toto poklidné lázeňské městečko leží v nadmořské výšce 424 m n.m. Minerální prameny v Lázních Libverda slouží k pitným kúrám i k přípravě léčebných koupelí. Příjemný pobyt si tady kromě nás :-) užili také císař Josef II., spisovatelé Josef Jungmann, Franz Kafka či Božena Němcová, cestovatel Alexandr Humboldt a další známé osobnosti.

Lázně Libverda
Lázně Libverda

Léčivé prameny jsou známé od 14. století. Na přelomu 18. a 19. století pak byly postaveny klasicistní a empírové pavilony či kolonáda, tedy stavby, které dotvářejí typický kolorit lázeňské obce. V průběhu doby pak přibyly jednotlivé prameny, které se nacházejí v okolí lázeňské kolonády.

Lázně Libverda
Lázně Libverda

Další zajímavostí je Obří sud. Jedná se o výletní restauraci nad městem postavenou v roce 1931. Celkem obstojně tu vaří, ale jde hlavně o tu atmosféru místa. Zejména když si sem z lázní vyjdete pěšky na večeři a zpátky scházíte za tmy dolů do osvětleného městečka.

Restaurace Obří sud, Lázně Libverda
Restaurace Obří sud, Lázně Libverda

Obří sud je zároveň hezkým vyhlídkovým místem. Kolem Libverdy je více takových vyhlídek, každá má svůj název (ta u Obřího sudu se jmenuje „vyhlídka Dobrého ducha Muhu“), jsou příjemně upravené a doplněné informačními tabulemi, lavičkami a dřevěnými sochami.

Fotogalerie vyhlídek nad Libverdou:

Takovým příjemným místem jsou tedy Lázně Libverda. Teď už ve stručnosti k tomu adrenalinu naznačenému v názvu článku. V okolí Libverdy se lze věnovat horolezectví či zkusit zdolat cvičnou stěnu v nedaleké obci Hejnice. Libverda je ale zejména výborným výchozím místem pro lokalitu Singltrek pod Smrkem – největší síť singletracků u nás. O tom ale zase až někdy příště v samostatném článku, který pro vás aktuálně také připravujeme.

[wpgmappity id=“102″]

 

Pokud se vám náš článek líbil, nejlépe nás odměníte jeho lajkováním a sdílením s vašimi přáteli nebo lajknutím naší stránky ŽivotNaCestách.cz na Facebooku. Děkujeme!

 

Komentáře