Kutná Hora

Kutná Hora, Česká republika

Kutná Hora je okresní město ve Středočeském kraji. Je významnou městskou památkovou rezervací zapsanou v Seznamu kulturního dědictví UNESCO. Město se ve středověku proslavilo zejména těžbou stříbra a stříbrné rudy. Stejně významná je tak i historie města a jeho blízkého okolí ve spojení s ražbou stříbrných mincí. Vzniklo zde i významné platidlo – stříbrná mince pražský groš.

Kutná Hora
Kutná Hora

Chrám svaté Barbory

Významnou památkou a dominantou Kutné Hory je Chrám svaté Barbory. S jeho stavbou se začalo v roce 1388. Původní práce byly zastaveny roku 1558 a chrám nebyl zcela dokončen a byl uzavřen provizorní zdí. Postupem času se dostal do vlastnictví jezuitů, ti vedle chrámu vybudovali barokní Jezuitskou kolej postavenou podle návrhu italského architekta Giovanniho Domenica Orsiho.

Kutná Hora
Kutná Hora

Kostel svatého Jakuba Staršího

Kromě Jezuitské koleje a Chrámu svaté Barbory nesmím opomenout další neméně významnou stavbu v Kutné Hoře, kostel svatého Jakuba Staršího. Přestože kostel samotný je postaven v gotickém slohu, interiér je barokní. Původně měl mít dvě věže, ale jižní nebyla dostavěna, zůstává tak její torzo zakončené jehlanovitou střechou. Kostel svatého Jakuba Staršího v historii čelil několika zemětřesením, díky čemuž byla značně narušena jeho statika. Celkově si toho stavba prožila docela dost a je s podivem, že pořád stojí. Zajímavostí může být i to, že jeho hlavní věž se mírně kloní k severozápadu.

Kutná Hora
Kostel svatého Jakuba Staršího

Kutná Hora a památky

Neméně velkým tahákem je také Kostnice v Sedlci, městské části Kutné Hory, vytvořena z kostí asi 40 tisíc lidí, kteří zemřeli při morových epidemiích a během husitských válek.

Za návštěvu stojí i České muzeum stříbra, nacházející se v budově Hrádku, bývalé strážní tvrze, pozdně gotický Kamenný dům, Kaple Božího Těla, Kostel Panny Marie na Náměti (nejde o překlep, slovo náměť dle pověstí vychází od nametené stříbrné rudy, z níž byla stavba kostela financována) a Vlašský dvůr, místo, kde se razily pražské groše.

Kutná Hora je velmi hezké město, kde na vás dýchne jeho bohatá historie, město, jehož význam v dobách největší slávy byl značný.

Kutná Hora
Kostel svatého Jakuba Staršího

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

Komentáře