Kostel Narození Panny Marie

Kostel Narození Panny Marie, Nový Malín, Česká republika

Na Kostel Narození Panny Marie v Novém Malíně jsem narazil náhodou, přesto mě však zaujal natolik, abych vkročil dovnitř a na chvíli jen tak poseděl.

Z historie Nového Malína

Nový Malín je obec asi jeden kilometr od okresního města Šumperk. Leží tedy v těsné blízkosti Hraběšické hornatiny spadající do jesenické oblasti. Samotná poloha obce je tedy velmi výhodná pro výlety do okolních kopců. První zmínky o Novém Malíně se objevují v záznamech z roku 1350, v té době se ale Nový Malín jmenoval Frankštát. Ve 13. století se v okolí těžila měď a stříbro. Počátkem 20. století byla většina obyvatelstva německé národnosti. V roce 1938, kdy došlo ke vpádu wehrmachtu, byla většina českých obyvatel vystěhována do vnitrozemí.

Název Nový Malín vznikl po druhé světové válce. V roce 1947 se do tehdejšího Frankštátu přistěhovalo několik desítek vojáků z Českého Malína a 120 obyvatel téhož městečka na území Volyně v SSSR. Český Malín byl v roce 1943 vypálen německými vojsky a velká část obyvatel byla vyvražděna včetně žen a dětí.

Obec tak byla na památku těchto obětí pojmenována Nový Malín.

Kostel Narození Panny Marie

Na místě dnešního kostela kdysi stál pohanský chrám. Podle popisků na starém kostelním zvonu lze postavení kostela datovat na rok 1412. V letech 1588 až 1590 byla přistavěna renesanční věž. Roku 1724 byl starý kostel nahrazen barokní stavbou, jen věž zůstala původní. K několika úpravám kostelní stavby došlo v následujících letech. V roce 1811 byl kostel vysvěcen.

Při vstupu dovnitř jsem zůstal stát a koukal. Stavba, která zvenčí působí skromným, možná až chudým dojmem, je v interiéru bohatě zdobena a překvapuje velkými vnitřními rozměry. Za zmínku stojí desetimetrový klasicistní oltář, na němž jsou uloženy relikvie ostatků sv. Jana a Pavla.

Mě na tomto kostele zaujala atmosféra, ven jsem vyšel za několik chvil a nad okolními vrchy zapadalo slunce, což byl nádherný pohled. V okolí se rozprostíral klid, na který se rychle zvyká. Snad se do těchto míst zase brzy podívám znova.

Když budete mít cestu kolem, určitě neuděláte chybu, když do kostela Narození Panny Marie v Novém Malíně zavítáte.

[wpgmappity id=“63″]

 

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

Komentáře