Jak se zabavit při dlouhém přestupu

Ne vždy nám vyjde návaznost leteckých spojů tak, jak bychom si představovali, někteří dokonce využívají společnosti, které jsou opravdovými mistry v nenavazujícím letovém řádu, a někdy se prostě sejde více faktorů, které nás na letišti uvězní. Zkusme se podívat na to, jak využít drahocenný čas.

Neznám nikoho, kdo by při čekání nešel očichat parfémy do tax free shopu. Po nějaké době jste však vůněmi tak přesyceni, že vám všechny připadají stejné. A zastávka u parfémů je pro mnohé, z bůhvíjakého důvodu, zastávka první.

Prohlédněte si lahve koňaků a whisky za tisíce dolarů (a dávejte pozor, ať nějakou neshodíte), v zemích Perského zálivu můžete zakoupit kaviáry věhlasných značek Ossetra, Beluga, Sevruga. Nekupte to – 30 dkg kolem 1 500 USD. Až si pak budete kaviár mazat na chleba a spadne vám nůž na zem… No a pak přijdou na řadu ty méně zajímavé položky – cigarety, sladkosti, suvenýry. Než začne odbavení u gatu, vrátíte se do shopu ještě minimálně dvakrát. Do každého z těch několika.

Do orientačního kolečka samozřejmě patří také umístění toalet, nápojových automatů, nabídka restaurací, možností výhledu na plochu letiště, pro kuřáky „kuřácké akvárko“, prohlídka obchodů apod.

Odpočinek v Bangkoku.
Odpočinek v Bangkoku
Letiště v Pokhaře příliš moderní není.
Letiště v Pokhaře příliš moderní není.

Zkuste najít letištní časopis, je-li nějaký k dispozici. Podívejte se, zda je někde televize nebo jiný zdroj zábavy. Můžete věnovat dlouhé hodiny četbě a díky současným technologiím i sledování filmů. Čekání na letišti je také vhodnou příležitostí, jak překonat individuální rekord ve vyluštění sudoku. Nebo můžete jít na pivo, ceny bývají různé, za půllitr piva můžete zaplatit rozumných 3,5 USD (Kyjev Boryspol), ale i 11 USD (Káhira), v Dillí zaplatíte za třetinku Kingfishera cca 500 rupií (cca 200 Kč).

Podmínky letišť jsou samozřejmě různé. Tranzitní prostor terminálu 2 v Dubaji je takovým příkladem noční můry, kde se na minimálním prostoru mačkají stovky tranzitujících cestujících ve vydýchaném vzduchu, v hluku a bez pořádného zázemí a možnosti spánku. Mnoho cestujících tvoří chudší dělnická vrstva ze zemí indického subkontinentu a zemí východní Afriky, nemající velké zkušenosti s létáním, často dochází k nahánění cestujících a chaosu. Budete-li využívat služeb dopravce Fly Dubai, jistě mi dáte za pravdu. Podobně je na tom Air Arabia se svým hubem v nedalekém Sharjah. Na druhou stranu, právě na těchto letištích si můžete udělat přátele i z těch nejzapadlejších koutů světa.

Kontrola hydratace na letišti v Denpassaru.
Kontrola hydratace na letišti v Denpassaru
Výzdoba kyjevského letiště.
Výzdoba kyjevského letiště

To dlouhé čekání na letišti Indira Ghandi v Dillí je jiná káva. Obrovské letiště poskytuje dostatek klidu k přenocování, na určitých místech jsou dokonce umístěny pohovky a celý tranzitní prostor je pokryt kobercem! Nechybí dobíjecí stanice pro telefony a televize s indickým zpravodajstvím.

To na letišti Franz Josef Strauss v Mnichově, se ještě před tranzitním prostorem nachází regulérní náměstíčko s obchody, samoobsluhou, pivními zahrádkami s živou hudbou a v zimním období s tradičními zimními trhy a hřištěm na curling a kluzištěm!

Důležité položky na cestu.
Důležité položky na cestu
Letiště v Mnichově.
Letiště v Mnichově

Píšete-li si deník, není lepší způsob, jak strávit čas. Však i obyčejné letiště může být zdrojem k poznání i zamyšlení.

Trochu staromódním způsobem, jak strávit čas, je poslech rozhlasu. Každý telefon či přehrávač má dnes vestavěný přijímač, a tak můžete brouzdat po lokálních rozhlasových stanicích a objevovat různou exotickou hudbu a jazyky. Vzhledem k možnosti nahrávání si můžete založit malou sbírku.

Jak trávíte čas na letištích vy? Máte nějaké tipy, jak zkrátit čekání?

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

Komentáře