Cestování v době pandemie: Tipy, jak si naplánovat zimní dovolenou

Letošní rok cestování příliš nepřál a nelze očekávat, že tomu v zimě bude naopak. Proto jsme pro vás sepsali užitečné tipy, které oceníte, ať už toužíte sjíždět vrcholky Alp, nebo naopak utéct někam do tepla. 

Chtěli byste i letošní zimu strávit pár dnů v zahraničí, ale nevíte, kam můžete vycestovat, ani co všechno to obnáší? Převod měn a sjednání cestovního pojištění není to jediné, co je potřeba před dovolenou zařídit a ověřit. Přečtěte si základní shrnutí i tipy, jak si vše naplánovat svépomocí. 

Kde sledovat aktuální informace?

Koronavirus výrazně ovlivnil turismus a vyznat se v opatřeních jednotlivých států není nic jednoduchého. Nejspolehlivější zdroj pro ověření, zda do vybrané destinace můžete z ČR vůbec vycestovat, představují webové stránky Ministerstva zahraničních věcí, na nichž najdete kompletní seznam států včetně podmínek pro vstup na jejich území.

Naproti tomu takzvaný vládní semafor na stránkách Ministerstva zdravotnictví vám přehledně zobrazí, ze kterých zemí musíte mít při návratu buď negativní test na COVID-19, anebo případně nastoupit do karantény. 

Cestujte po vlastní ose

Do okolních států je nejlepší cestovat vlakem nebo autem, letecká doprava je od jara výrazně omezena a storno letenek bývá daleko složitější. Naproti tomu někteří dopravci nabízejí zrušení jízdenek se 100% refundací i 15 minut před odjezdem.

Pokud se však chystáte do vzdálenějších destinací, vždy si alespoň vyhledejte storno podmínky konkrétních leteckých společností. Některé aerolinky nabízejí cestujícím flexibilní změnu rezervace letu na pozdější termín či do jiné destinace.  

Flexibilní ubytování

Zpravidla na celé dovolené stojí nejvíce ubytování. V časech, kdy se situace mění z týdne na týden, je proto důležité mít flexibilní storno podmínky. V řadě online vyhledávačů hotelů, apartmánů i penzionů si můžete jednoduše pomocí filtrů vyhledat jen zařízení s benevolentními pravidly pro zrušení rezervace i pár hodin před příjezdem. 

Než se vydáte na cestu, nezapomeňte si v dané zemi zjistit protiepidemická opatření a sjednat cestovní pojištění, které vám pokryje případné výlohy za lékařskou péči v zahraničí. 

Komentáře