Dívka sedící v trávě s knížkou

Tip: Dobré knihy plné inspirace k cestování

Dost často se nás cestovatelů, tedy určitě i vás všech, lidé ptají, kde čerpáme inspiraci k našim cestám, podle čeho se rozhodujeme, kam vyrazíme příště a které země chceme anebo naopak nechceme (ale těch bude nejspíš asi opravdu hodně málo, nebo takřka žádné) navštívit.

Ať už hledáte inspiraci k cestování nebo sháníte dobrou knihu, kterou si budete krátit čekání na další spoj, v tomto článku vám přinášíme pár knižních tipů, které by se mohly jistě hodit ve všech případech!

Jiří Svoboda – Autostopem kolem světa

Autostopem kolem světa, Jiří Svoboda
Autostopem kolem světa, Jiří Svoboda

Kniha Autostopem kolem světa, Jiří Svoboda – bible českých stopařů a tuláků.

Žádný jiný autor nemůže být v našem výčtu na prvním místě, neboť právě Jirka Svoboda je ztělesněním života na cestách.

Jiří Svoboda, rodák z Kladna, v roce 1968 odešel do Kanady a napsal nadčasový pětidílný cestopis Autostopem kolem světa, který nejprve vydával v Kanadě a šířil především mezi krajany za hranicemi tehdejšího Československa.

Filtr na vodu Lifestraw Go
Filtr na vodu Lifestraw Go

Po roce 1989 své knihy prodával sám na Václavském náměstí v Praze. Všechny knihy jsou psané unikátní fonetickou formou, což už tak vtipnému vyprávění dodává půvab, jako by Jirka právě seděl vedle vás a své tulácké historky vyprávěl osobně.

Jiří Svoboda zemřel v roce 2008 při svých zimních toulkách Šumavou. Cestopisům od Jiřího Svobody lze vytknout jen jednu věc, nelze je sehnat. Jedinou možností je pátrat na aukcích a v antikvariátech.

Jan Cempírek – Rafinerie

Jan Cempírek - Rafinerie
Jan Cempírek – Rafinerie

Jan Cempírek, cestovatel, novinář a spisovatel, publikoval v roce 2005 prostřednictvím nakladatelství Labyrint půvabný román o svobodě a toulání se Evropou. Děj, odehrávající se mezi Lofoty a Baskickem, kdy se za zvuků železničních pražců a saxofonu prolínají osudy třech mladých lidí. Kromě návodu, jak vyrobit falešnou mezinárodní jízdenku, vás knížka může inspirovat k tomu, abyste sbalili batoh a vydali se za dobrodružnou nejistotou.

Sven Hedin – Tibet

Sven Hedin - Tibet
Sven Hedin – Tibet

Tento švédský zeměpisec, který byl otevřený obdivovatel nacismu, podnikl v letech 1896 – 1935 celkem devět expedic do oblasti Persie, střední Asie a především oblasti Himálají. Bez ohledu na Hedinovo politické smýšlení vytvořil fantastickou dokumentaci svých cest, včetně vlastních kreseb a velmi poutavých cestopisů. Mezi nimi se nachází právě kniha Tibet, jejíž nejnovější vydání z roku 1943 lze sehnat v antikvariátech. Nenechte se odradit stářím cestopisu, Hedin psal velmi poutavě o atmosféře tajemného Himálaje, sněhových bouří, prašných cest a banditů. Záznamy z expedic jsou podány mistrovským způsobem.

Jack Kerouac – Maloměsto, velkoměsto

Jack Kerouac - Maloměsto, velkoměsto
Jack Kerouac – Maloměsto, velkoměsto

Sonda do duše autora beatnické bible Na cestě. Tak bych charakterizoval románový debut Jacka Kerouaca. Osud rodiny Martinů lze považovat za poetické dílo, psané bez vlivu pozdější tzv. spontánní prózy. Cestování se kniha týká, byť není ústředním motivem. I v této knize se ale podíváte do různých koutů předválečné Ameriky.

William Sutcliffe – Cesta do Indie

William Sutcliffe - Cesta do Indie
William Sutcliffe – Cesta do Indie

Liz a Dave zrovna vyšli střední školu a rozhodli se odjet na zkušenou do Indie.

Odpočinková kniha vám připomene první cestu do této úžasné země, nebo alespoň představí, co vás na ní čeká.

A pokud se do Indie nechystáte nebo jste tam nebyli, zasmějete se tak i tak.

Roman Vehovský – Cestou osudu a náhody

Roman Vehovský - Cestou osudu a náhody
Roman Vehovský – Cestou osudu a náhody

Roman Vehovský odjel v roce 2002 stopem do Asie a předpokládal, že jeho cesta potrvá „pár let“. Asi nikdo nemohl tušit, že domů, do Štěpánkovic u Opavy, se Roman vrátí za sedm let. Roman ponechal své putování na osudu a náhodě, jež mu rozdávaly karty po celou dobu jeho putování Asií a Austrálií. Roman je dnes významnou postavou české cestovatelské komunity, vždyť celou cestu podnikl téměř výhradně stopem a většinu svých nocí trávil venku. Roman tak jasně vysílá vzkaz všem, kteří si myslí, že cestování je jen výsada bohatých. Jeho cestopis a „citopis“ má jen jednu nevýhodu, formát knihy je dost velký a tudíž není příliš vhodný na to, abyste jej přibalili na vlastní cestu. Na druhou stranu, autorovy krásné fotografie se tak lépe prohlížejí.

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

2 komentáře u „Tip: Dobré knihy plné inspirace k cestování“

    1. To určitě ano, ale takových knih, které by v tomto příspěvku neměly chybět jsou stovky. Účelem článku nebylo udělat kompletní seznam všech cestopisných či cestovatelských knih, i když by to jistě mohlo být taky zajímavé, ale poukázat právě spíše na ty u nás méně známé, nedoceněné nebo starší kousky.

Komentáře