Slovinsko – nenápadný klenot Evropy

Představte si útulné město, kde máte díky cyklostezkám na dosah pedálu římské pevnosti, vynikající kávu i dechberoucí výhledy. K tomu si představte kvalitní a rychlou silniční síť, která se z tohoto města vine všemi směry. Pak už jen zbývá směr si vybrat a užít si pravý cestovatelský zážitek.

Je libo horská túra? Jeďte na sever a užijte si krásu Alp. Nebo byste naopak rádi relaxovali? Pak jeďte na jihozápad a už za hodinu si vychutnáte osvěžující vůni moře. Ač se to tak na první pohled může zdát, nezvu vás teď do cestovatelského ráje. Zvu vás na místo, které je mnohem blíže. Dámy a pánové… představuji vám Slovinsko.

Během studia vysoké školy jsem měl to štěstí strávit ve Slovinsku půl roku života na studijním pobytu ERASMUS+ (děkuji všem daňovým poplatníkům). Hned první den jsem se seznámil se spolubydlícím Němcem, který dorazil vlastním autem, a mně se v hlavě okamžitě začaly rodit nápady na výlety, které spolu určitě podnikneme.

No, Němec byl fajn, chytrý kluk, co nezkazil žádnou srandu, jenom jedna věc… chodil spát v 5 ráno a vstával před večeří. Aby toho nebylo málo, bál se mi půjčovat auto, prý proto, abych ho nenaboural. Bál se o to auto tak moc, až mi jednoho dne rozrazil dveře pokoje, aby mi oznámil, že auto naboural sám cestou na nákup na semaforech na periferii. No, radši mi ho měl půjčit, věřím, že bych ho rozbil nejdříve v těch Alpách.

Slovinsko – auto před nárazem, Němec před večerem.
Slovinsko – auto před nárazem, Němec před večerem

Slovinsko má téměř vše, co si může aktivní cestovatel a dobrodruh přát. Hory, moře, jezera, skály, divoké řeky, vznešené koně, krásná města. To vše se těší hrdosti více než 2 milionů Slovinců, kteří žijí na rozloze zhruba čtvrtiny České republiky. Mimochodem, Slovinsko disponuje dvěma jadernými reaktory a má tak jako jediná země na světě jeden reaktor na milion obyvatel.

V úvodu zmiňované město není žádné jiné než hlavní město Ljubljana, které je díky své lokalitě tepnou země a skvělou základnou pro výlety všemi směry. Ljubljana leží téměř přesně uprostřed, blíže západním hranicím, což není na škodu. Na západě, respektive na severozápadě až jihozápadě, se nacházejí ty největší slovinské skvosty. Nejkrásnější jezera, nejvyšší hora, mořské pobřeží. Milovníci kávy jistě ocení i blízkost italského města Trieste, které je právě kávou vyhlášené. Na tyto a další místa jsme se mohli s Němcem vydat… kdyby méně spal.

Slovinsko – co by to bylo za hlavní město bez řeky v jeho centru. Autor: Anna Krejčíková.
Slovinsko – co by to bylo za hlavní město bez řeky v jeho centru. Autor: Anna Krejčíková

Ljubljana

Slovinské hlavní město má zhruba stejný počet obyvatel jako Ostrava, podobný hrad jako Brno, stejný status jako Praha a atmosféru jako… jako Ljubljana. Historické město, kterým protéká řeka Ljubljanica (jak jinak), doslova vybízí k pohodě. Kavárenští povaleči, joggingoví nadšenci, zmlsaní gurmáni i lvi salónů si zde přijdou na své. A pokud patříte k milovníkům pouličního umění a nočního života, nesmíte vynechat slavnou oblast Metelkova, která se nedá popsat, Metelkova se musí zažít.

Slovinsko – Metelkova. Autor: Rafaela Patsalidou
Slovinsko – Metelkova; Autor: Rafaela Patsalidou

Jezera

Po Ljubljani nejspíš nejznámější slovinské místo – Bledské jezero. Uprostřed najdete kostel, kde si můžete zazvonit na zvon. Na břehu zase skály a kopce, kde se tyčí hrad. Bledské jezero však kromě mraků přírodních přitahuje také mraky lidí, a to zcela oprávněně. Pokud si ovšem chcete vychutnat neméně krásné scenérie bez množství turistů, jeďte k 30 kilometrů vzdálenému jezeru Bohinj, které sice nemá uprostřed ostrov, ale taky nemá žádný zvon, kam by jezdily zvonit davy.

Slovinsko – Bohinjské jezero bez ostrůvku a turistů. Autor: Anna Krejčíková
Slovinsko – Bohinjské jezero bez ostrůvku a turistů; Autor: Anna Krejčíková

Hory Gandalfe! Hory!

Lehké procházky, feratové lezení, horolezecké excesy i těžké výstupy. Každý si ve Slovinsku přijde na své. Největším lákadlem je jistě členitý Triglavský národní park, který obklopuje nejvyšší horu Slovinska i celých Julských Alp – Triglav (krásných 2 864 m n.m.). Za návštěvu určitě stojí také městečko Kranjska Gora, které je jakousi vstupní branou do Triglavského národního parku.

Slovinsko – Kranjska gora. Autor: Patricia Bueno
Slovinsko – Kranjska gora; Autor: Patricia Bueno

Pobřeží

Když přijde řeč na pobřeží, Slovinci by vám nejspíše řekli, že na délce nezáleží. A když si to pobřeží projedete (nebo projdete), dáte jim za pravdu. Koper, Izola, Piran, Portorož. Čtyři nejvýznačnější města, z nichž každé má svou specifickou atmosféru. Koper je nejdůležitějším přístavem země. Izola je typická pro rybářství.

Piran je z pobřežních míst nejznámější a turisticky nejpřitažlivější. Úzké atmosférické uličky, členitost, krásné výhledy, klidné moře i divoké vlny, to vše je Piran. Portorož zase nabízí spoustu restaurací, klubů a zábavy včetně kasín. Jako bonus je tohle vše a ještě více kumulováno na zhruba 30 kilometrech.

Slovinsko – výhled na širé moře z rohledny ve městě Piran. Autor: Anna Krejčíková
Slovinsko – výhled na širé moře z rohledny ve městě Piran; Autor: Anna Krejčíková

Jeskyně

Pokud vás všechna ta krása na povrchu přestane bavit, můžete se jít schovat a zchladit do některé z jeskyní. I těch Slovinsko nabízí spoustu. Nejkrasovější, tedy nejkrásnější a opět také nejprofláklejší, je Postojnská jeskyně. A protože skal a jeskyní mají Slovinci opravdu hodně, sem tam nějakou zalepí hradem, třeba jako ve městě Predjama.

Slovinsko – Predjamsky grad. Autor: Patricia Bueno
Slovinsko – Predjamsky grad; Autor: Patricia Bueno

sLOVEnia

Slovinsko je jediná země světa, která má v anglickém názvu slovo love – láska. A ono to sedí. Během svého pobytu v této zemi jsem ji nepoznal ani z poloviny tak, jak bych si přál nebo jak by si to zasloužila. I přes svou menší rozlohu vás stále bude překvapovat novými místy a zákoutími. A stejně tak, jako je nevyčerpatelná tato země, tak by mohl být nekonečný i tento článek. Ať už se však vydáte kterýmkoliv směrem, na místo zde zmíněné nebo někam úplně jinam, všude vás bude provázet jedno, a to love – láska (já mám ten patos prostě rád).

Slovinsko – sLOVEnia
Slovinsko – sLOVEnia; Autor: Patricia Bueno

Neváhejte a zkuste letos prozkoumat zemi, kterou jste normálně jen projížděli přes noc do Chorvatska. Věřím, že si ji taky zamilujete.

P.S.: Vzhledem k tomu, že jsem ve Slovinsku převážně tvrdě studoval, nezbyl mi již cenný čas na fotografickou dokumentaci. Využil jsem tedy pro potřeby článku většinou fotografie mé kamarádky Anny Krejčíkové, které tímto děkuji. Pro případ, že by jí toto poděkování nestačilo, vyčlenil jsem pro ni titulní fotografii a slíbil, že bude vidět. Další fotografie, stejně jako mé díky patří Patricii Bueno a Rafaele Patsalidou.

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku. Nic vás to nestojí a autory i nás to potěší. Děkujeme!

Komentáře