Loď Mercator, Oostende, Belgie

Školní plachetnice Mercator, klenot lázeňského Oostende

Mercator. Dnes už plovoucí muzeum, připomínka slavných let této původně cvičné lodě belgického obchodního loďstva. Mercator má však toho za sebou mnohem víc.

[wpgmappity id=“59″]

 

Mercator a jeho vznik

Loď byla navržena belgickým polárníkem Adrienem de Gerlachem a byla pojmenována po slavném kartografovi Gerhardu Mercatorovi. Postavena byla ve skotském městě Leith a vodu poprvé okusila v roce 1932.

Loď Mercator, Oostende, Belgie
Kormidlo

Trocha historie

Její skutečná kariéra přišla až s rokem 1934, kdy vyplula na vědeckou expedici k Tahiti. Ta se protáhla o návštěvy několika dalších ostrovů, celá expedice tak trvala od 3.10.1934 do 21.5.1935. V roce 1936 byly zpět do Belgie přivezeny ostatky pátera Damiána, patrona malomocných. Postava pátera Damiána je velmi pozoruhodná. Na ostrově Molokai na Tahiti pomáhal nakaženým leprou, dokonce se sám nakazil a později na ni zemřel. Postava pátera Damiána byla v roce 2005 zvolena diváky televize VRT za největšího Belgičana. Roku 2009 byl svatořečen. Takže je poměrně jasné, že tímto si Mercator vydobyl prestiž.

Část paluby Mercatoru
Část paluby Mercatoru

Poslední plavbou před druhou světovou válkou byla v roce 1940 cesta do Ria de Janeiro a posléze do přístavu Boma. V roce 1943 Mercator změnil své místo pobytu pod britskou vlajkou, ukotven byl ve Freetownu a to až do roku 1945.

Loď Mercator, Oostende, Belgie
Signalizace pro strojníky

V roce 1951 byl znova zařazen do služby jako školní loď pod belgickou vlajkou a do roku 1960 vykonal 41 plaveb přes celý svět, převážně za výzkumnými účely. Stejně tak se zúčastnil i několika závodů, ten z Osla do Oostende vyhrál. Roku 1960 byl zakotven v Antverpách a tam byl přestavěn na muzejní loď, která je od roku 1964 drahokamem v pomyslné koruně přímořského lázeňského města Oostende.

Loď Mercator, Oostende, Belgie
Zvon na palubě

Technické údaje

Mercator je barkentýna o výtlaku 778 tun, je dlouhý 78,4 metru, na čáře ponoru pak 68 metrů. V nejvyšším bodě dosahuje výšky 41 metrů a hloubka ponoru činí 4,5 metru. A konečně, šířka lodi je 11,09 metru.

Loď byla poháněna patnácti plachtami o celkové ploše 1 600 metrů čtverečných a disponovala i motorem o výkonu 500 koňských sil. Rychlost dosahovaná za pomoci větru byla až 13 uzlů, tedy 24 km/h.

Posádka obvykle čítala 150 mužů na palubě.

Loď Mercator, Oostende, Belgie
Fotogalerie z dob minulých

Co na lodi uvidíte?

Co jiného vidět na lodi než loď samotnou? Pro mě osobně je Mercator trochu speciální, má zvláštní kouzlo. To je podpořeno udržovanou a zajímavou expozicí, která přibližuje život na této lodi. Ať už jsou to různé nákresy, velké množství fotografií posádky, procházení se chodbami po promyšlené trase, možnost vidět, jak vypadá taková lodní nemocnice s ošetřovnou, kajuty, kancelář kapitána, nebo videoprojekce ze slavných plaveb se zvukovým doprovodem.

Loď Mercator, Oostende, Belgie
Hrnky u stropu
Loď Mercator, Oostende, Belgie
Palubní ošetřovna

Vstupné a informace

Otevřeno je od 10 do 17 hodin.

Cena lístku pro dospělé je 4 eura, což není mnoho, děti od 6 do 14 let za 2 eura, děti do 6 let zdarma.

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

1 komentář u „Školní plachetnice Mercator, klenot lázeňského Oostende“

Komentáře