Letní dobrodružsví na cestě Balkánem – Slovinsko

Letní dobrodružství na cestě Balkánem, část první – Slovinsko

Plánujete letní dovolenou a nemůžete se rozhodnout, zda máte radši moře nebo hory, zda chcete volné dny trávit vleže na pláži, dobrodružně při objevování nových míst a měst anebo aktivně túrami po horách? Hledáte inspiraci nebo si prostě jen po náročném dni v práci chcete v pohodlí svého křesla v obýváku přečíst něco oddechového? Právě pro vás je tu tento článek!

Vydejte se spolu se mnou na naši desetidenní výpravu na Balkán, při které jsme ujeli více než 3 000 km, navštívili 5 zemí (no dobře, Rakousko nebudu počítat, tím jsme jen projížděli, takže 4), každou noc spali na jiném místě pod širákem, ve stanu i v pohádkové perníkové chaloupce, vyšlápli si Vršič, koupali se v moři a v největším balkánském jezeře či pod vodopádem, projeli se na kamzíkovi.

Ve Slovinsku se jediným krokem vrátili na Moravu a zase zpět, ozdobili si klobouky lekníny ze Skadarského jezera, zavzpomínali na Vinnetoua a jeho hrdinného bratra Old Shatterhanda, trnuli strachem o život mladého skokana z mostu, každý den si pochutnávali na mořských plodech, ovoci, zelenině a sýrech, navštívili jedno z nejznámějších poutních míst v Evropě, párkrát zabloudili, ale hlavně, hlavně si výlet pořádně užili!

Triglavský národní park

Z České republiky, přesněji z Břeclavi, vyjíždíme ve čtvrtek večer. To abychom se vyhnuli nekonečným kolonám, které se dají čekat v pátek, kdy většina lidí odjíždí na dovolenou do Chorvatska. Pokud máte jen trochu možnost, načasujte si odjezd na dovolenou také na jiný den než pátek, strávíte tak v autě výrazně kratší dobu a k moři se dostanete o dost dříve. A zároveň si ušetříte svoje nervy.

Zpátky ale k mému vyprávění. Úkol pro dnešní den zní jasně: dojet tak daleko, jak jen to půjde, nejlépe až do Triglavského národního parku. V Rakousku zastavíme jen na dobití energie. Někomu na to stačí protáhnout si jen nohy, jiní si kupují kávičku. Jsme na začátku celého výletu, ale tak nedočkaví, že hned skočíme do auta a pokračujeme do Slovinska. Skutečně se nám podařilo dojet jen kousek od Triglavu, kde zastavíme na odpočívadle a spíme svoji první noc pod širákem.

Ráno nás probudí divné zvuky, cinkání a pokřikování. Těžko uvěřit tomu, že kousek od našich hlav žene pasák stádo krav! Ty bravurně přeběhnou silnici a lesem překvapivě lehce pokračují do příkrého kopce. Už jen kvůli tomuto zážitku se vyplatilo vytáhnout paty z domu! Naproti naší ložnici je malá kaplička. Prostě romantika, jak má být.

Autem se dostaneme až na parkoviště pod Vršičem, kde si uděláme menší túru. Za odměnu se potom občerstvíme v hospůdce. Zdali se dá mluvit o odměně, si nejsem ale úplně jistá, protože ač nejsem vybíravá a navíc je hlad nejlepším kuchařem, segedín, který jsem si objednala, je asi ten nejhorší, co jsem kdy jedla. :-D

Pramen řeky Soča

Další naší zastávkou je Koča pri Izviru Soče. Osada, ze které můžete příjemnou procházkou dojít k pramenu řeky Soča – Izvir Soče. Cesta k prameni není daleká, i když pro některé nesportovce celý rok sedící v kanceláři i přesto mírně namáhavá. Tento výšlap ale rozhodně stojí za to. Pramen řeky Soča je schovaný v jeskyni ve skále, voda z něj je zelenomodrá, křišťálově čistá a ledová – jak už to u horských pramenů bývá. Nohy si můžete osvěžit, ale ponořit se do blízké tůňky dokáží jen ti nejotrlejší.

Bohinjské jezero

Celý den zakončíme v kempu Zlatorog Bohinj na břehu Bohinjského jezera. Na recepci nás vítá mladá slečna mluvící česky, což nám přišlo velmi milé. Celý kemp se nachází v lesíku, je rozdělený do 3 zón označených písmeny abecedy. Jednotlivé zóny se liší cenou za stanování. V nejlevnější zóně nás vychází noc na 11,5 EUR na osobu. V aktuálním ceníku si můžete zkontrolovat, za jakou cenu budete spát vy.

K našemu velkému překvapení bylo takové teplo, že jsme se dokonce mohli v Bohinjském jezeře koupat. Druhý den jsme využili možnost půjčit si loďky a vyjet si na jezero. Voda je zde tak čistá, že bychom se asi nebáli ji přímo pít, máme však s sebou filtr na vodu, takže se osvěžíme naprosto bez obav. Sluníčko svítí, voda se třpytí, smějeme se a zpíváme. Aby ta idylka nebyla až tak kýčovitá, strhne se najednou takový liják, že máme co dělat, abychom se vrátili na břeh, na poslední chvíli sbalili stany a rychle skočili do auta.

Nejvyšší čas vyrazit na Moravu. Ne, nebojte se, nejedeme zatím ještě domů. Cestou po Slovinsku potkáme vesnici s tímto krásným (aspoň pro někoho) názvem. O naší další cestě, o Chorvatsku, Bílé Hoře a Bosně a Hercegovině se dozvíte v dalším článku. Těšit se můžete začít klidně už teď. :-)

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku. Nic vás to nestojí a autory i nás to potěší. Děkujeme!

6 komentářů u „Letní dobrodružství na cestě Balkánem, část první – Slovinsko“

  1. Ahoj Sádlíčko, tady Sádlo é Tulák Ogden – Marcel či taky Maco od Zvonu, Praha 5…No 3000 km / 10 dnů To je jaksi Letem – Světem – zájezd Čedok…A budeš se Tam vracet, a budeš mít problema,. protože,,Po Druhé do stejné Řeky nevstoupíš,,…Když už , tak už, podle mne je lepší místo hltání Kilometrů, když už v nějaké lokalitě jsem, pořádně To vzít ,,do sucha,,aby jsi ses Tam vracet ,,nemusela,,hehe…stejně se Tam po čase vrátíš, ale už jen ,,na kontrolu,,. Bo je opravdu všechno jinak, s tím se bohužel počítat musíš a To platí hlavně o Česku, kde je už hodně míst, kam se již asi vracet nebudu, nechci si kazit ,,Umělecký dojem,, a Upomene, netřeba jmenovat Kam ne!? Nemluvě o Móravě a Slováči, ajajaj…Ozvi se a napiš mi Echo, na FB – Zpráva: Marcel Kudlvasr, jsou tam i Albíka, komplet na: rajce.net pod: marcelzvon …Máme si o čem Poudat a Pábit o : ČSR a okolí, Karpatech, Carpati Muntii, Balkánu, bývalé celé Titovo Jugo,: Slovinsku, Istrii, Kvarner Otoci – doporučuji jediný Pískovec na Jadranu: Poloostrov Lopar na Rábu – 15 Robinson pláži s Romantikou a bez Civilizace pouhých 900 km od Prahy, Ráj pro Rodiny s Dětmi a Nátur Fotografy: Pískovec s Ostrou erozí!+ Borovice prales + Azůro! Mimosezon i bez lidí…Jukni se na moje Albíka…Mohli/y bychom pokračovat dál: B+H, Crna Gora, Albánia, Dolomity, Provence, Pari, Itálie: Dolomity a dolů po Nožce ke Kotníku…, Katalánsko,…a Držím Pec. Těším se na Tebe, Infa a vše Komplet máš u Zvonu, Tvůj Ogden Maco od Zvonu , na Cestě Dobra k Hoře, Pod Modrou Oblohou, je To jen na Tobě Sádlíčko. Bílej Den a Srečen Put, i Bundrum.

  2. Ahoj Sádlíčko, To pokračování je Bovec?! Tvůj Ogden – Maco od Zvonu, Díky za Echo…

    1. Ahoj, jsem ostuda ostudovatá a pokračování pořád ještě nemám dodělané. Ale je pravda, že už by bylo na čase svoji reputaci napravit a konečně vydat další díl ;-)

Komentáře