Pohansko

Pohansko a největší lužní les v ČR, Břeclav

Abych byl upřímný, tak nad článkem o Pohansku jsem opravdu dlouho váhal, jak to vlastně udělat. A to hned z několika důvodů. Jedním z nich je fakt, že mám právě Pohansko nejraději ze všech zajímavostí a krás Lednicko-valtického areálu a okolí Břeclavi. Druhým důvodem je, že Pohansko je neuvěřitelně široký pojem a velice rozsáhlé území, plné opravdu velkého množství zajímavostí.

Pohansko
Pohansko

Pohansko má zkrátka spoustu tváří a každá z nich má své vlastní kouzlo a nemůžu se zbavit pocitu, že každá z nich by si zasloužila svoji vlastní pozornost v podobě samostatného článku. A když nad tím tak přemýšlím, asi to tak udělám, tak pojďme na první díl.

1. Pohansko jako součást unikátní přírodní rezervace

Jako první věc, která stojí určitě na Pohansku za zmínku, je samotný charakter jeho krajiny. Podle mě se jedná opravdu o velice ojedinělou věc. Místy se vám bude zdát, jako by se tady zastavil čas.

Nízká oblačnost nad Pohanskem

Projížďka na kole po největším lužním lese ČR

Krajina největšího lužního lesa Česka (a nejrozsáhlejšího komplexu svého druhu v Evropě vůbec) je jako zrozená k nádherné a zároveň naprosto nenáročné projížďce na kole. Mohli byste tady jezdit i několik dní, ale garantuji vám, že na žádný kopec tady určitě nikde nenarazíte. Břeclav a okolí je (bohužel pro nás, milovníky MTB) totiž doslova placka.

Zadržovací hráz a cyklostezka v jednom

Poslední dva roky zde probíhá nějaký projekt dotovaný z financí EU. Údajně jde o zpevnění zadržovací hráze, po které by do budoucna měla vést i nějaká cyklostezka až k Soutoku. Moc podrobností ale zatím neznám a nevím. Bohužel prý ale došly peníze. To bych v ČR vážně nečekal…

Pohansko - zpevňování hrází spojené s budováním cyklostezky v roce 2012
Pohansko – zpevňování hrází spojené s budováním cyklostezky – 3. října 2012
Pohansko - zpevňování hrází spojené s budováním cyklostezky v roce 2013
Pohansko – zpevňování hrází spojené s budováním cyklostezky – 2. června 2013

Jak je vidět z fotky, tak přibyla vrchní zpevněná vrstva z kamení, ale finální povrch ještě zjevně chybí. Pokud se tento projekt ale podaří nějak dotáhnout do konce, tak to bude jistě kandidát na jednu z nejkrásnějších cyklotras na Jižní Moravě a možná i v celé republice. Zároveň mám ale docela obavy, co to udělá s prozatím pořád poměrně klidným a pohodovým Pohanskem a jestli se z něj nestane nějaká turistická superdálnice.

Mokřady dolního Podyjí a Ramsarská úmluva

Lužní les s rozlohou přes 3 500 ha lemuje z jedné strany řeka Dyje a z druhé strany řeka Morava. Přibližně středem řeky Dyje prochází pomyslná hranice mezi Českou republikou a Rakouskem, řekou Moravou pro změnu hranice se Slovenskou republikou.

Místní lesy jsou díky tomu doslova protkané množstvím různých mrtvých ramen, tůněk a sítí kanálů a v roce 1993 byly pod názvem Mokřady dolního Podyjí zapsány na seznam Ramsarské úmluvy, která slouží k ochraně mezinárodně významných mokřadů pro ochranu ptactva. Mokřadům, kterých se tato smlouva týká, se právě proto říká ramsarské.

Pohansko - pohled do lužního lesa
Pohansko – pohled do lužního lesa

Z toho všeho vyplývá, že pár minut od města můžete zmizet v krásné a nedotčené divoké přírodě. V korunách staletých dubů dnes již sídlí čím dál více čápů, ale můžete tady spatřit i spoustu různých jiných ptáků. To je ale bohužel téma, kterému moc nerozumím a poznám maximálně tak rozdíl mezi vránou, kánětem a čápem, ale tím pomalu mé znalosti ornitologie končí…

Pokud by se ale našel nějaký odborník na slovo vzatý nebo nadšenec, který by se zhostil tohoto tématu a rozepsal se o Pohansku v souvilosti s místními hnízdícími ptáky, určitě nás kontaktujte – budeme moc rádi!

Pohansko - čapí hnízdo
Pohansko – čapí hnízdo

Obecné informace

  • obora Pohansko má celkovou rozlohu 4 232 ha, hradiště a předhradí dalších 55 ha
  • výchozím místem pro vstup na Pohansko je Břeclav
  • auto můžete odstavit na neplaceném parkovišti a dále se vydat pěšky nebo ideálně spíše na kole
  • autům je vjezd na Pohansko zakázán, takže vás při jízdě nebudou obtěžovat (až na výjimky Lesů ČR apod.)
  • na jaře zde bývá většinou celoplošně rozlitá voda z řek, a tak za teplého počasí počítejte s velkou spoustou komárů – a pokud nejste místní a tím pádem částečně imunní vůči komárům, nezapomeňte si vzít repelent!

[wpgmappity id=“46″]

 

V příštích dílech seriálu o Pohansku si o něm povíme jako o velmi významném velkomoravském hradišti z 9. století a jeho dnešním archeologickém nalezišti a rezervaci, kam jezdí studenti archeologických škol z USA a celého světa, nebo jako o muzeu v přírodě a také zdejších památkách jako např. o zámečku Pohansko, loveckém zámečku Lány v oboře Soutok anebo o soutoku řek Dyje a Moravy samotném.

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

 

3 komentáře u „Pohansko a největší lužní les v ČR, Břeclav“

Komentáře