Síla spontánního rozhodnutí

Není to tak dávno, co jsem byl poměrně uzavřeným a nesmělým člověkem. Měl jsem velké plány, ale ne a ne je realizovat. Vždy jsem snil o dalekých zemích a úžasných zážitcích, ale tyto myšlenky jsem v hlavě zařadil do rubriky věcí, ke kterým se určitě odhodlám, ale až jednou.

JEDNOU, ale teď to přeci nejde! Byl jsem prostě snílek, co se nikdy k ničemu nedokopal. Vše se změnilo jedinou náhlou myšlenkou, jedním spontánním rozhodnutím přestat své sny neustále odkládat do budoucna a vzít batoh a odletět na měsíc do Thajska.

Proč Thajsko? Byl jsem ještě v opojení toho sladkého impulzu spontánnosti a chtěl jsem udělat něco velkého, něco významného, nevyrazit na víkend do Polska, ale rovnou na měsíc do Thajska. Chtěl jsem něco úplně jiného, nového, exotického, něco, co jsem ještě nezažil. Po krátké chvíli hloubání se mi Thajsko jevilo jako jasná volba. Pominu-li letenku, nebylo nijak závratně drahé a podle internetových recenzí pro začínajícího cestovatele jako dělané.

Bangkok
Bangkok

Z letadla jsem vystoupil v Bangkoku a najednou jsem nevěděl, co si počít. A to bylo přesně to, co jsem potřeboval. Najednou nebylo na koho se spolehnout. Byl jsem v tom sám. Poprvé jsem se odhodlal k něčemu, o čem jsem snil a nebylo před tím kam utéct. Sám jsem se dovedl do situace, kdy jsem se o sebe musel postarat v cizí zemi bez pomoci ostatních, a byl to naprosto úžasný zážitek. Hned v prvních dnech se mě pokoušeli soustavně oškubávat. Jednou jsem naletěl, jednou ne, ale ať tak či tak, hltal jsem Bangkok plnými doušky a všechno bylo naprosto fascinující. Nádherné chrámy, všudypřítomný rozruch, místní kuchyně, stánky se vším možným a všudypřítomní „tuk-tukáři“.

„Tuk-tuk?“

„No.“

„Tuk-tuk later?“

„No!“

„Tuk-tuk tomorrow?“

Tuk-tuk
Tuk-tuk

Bangkok mě uchvátil, chytil si mě a už mě nepustil. I se všemi podfuky na turisty a všemi nepříjemnostmi mi přirostl k srdci a já užíval každý okamžik. Z Bangkoku jsem se vydal na sever.

Rozmlouval jsem s mnichy o duševnu, buddhismu, reinkarnaci a o fotbale, viděl zápasy v thajském boxu, vyrazil do horské džungle, sjel řeku na bambusovém voru, procházel rozlehlá rýžová pole, viděl skákací jedovaté pavouky a hady, poměrně luxusní ubytování jsem vyměnil za prkennou podlahu pokrytou myším trusem kdesi v horách, v džungli nad vodopádem se koupal v přírodním jezírku, ochutnal hadí polévku, hrál thajský nohejbal, přespal ve vzdálené vesničce kmene Karen, kde nikdo nemluvil ani thajsky, natož anglicky, kouřil jsem místní tabák v banánovém listu, pochodoval džunglí, až jsem ani necítil nohy, jezdil jsem na slonech a koupal se se žraloky, tančil až do rána a dělal si přátele mezi Brity, Skoty, Iry, Francouzi, Španěly, Švýcary, Australany a Izraelci.

Díky nim jsem poznal celý nový aspekt cestování. Nejde jen o cizí kultury, památky a poznávání, jde také o lidi, které po cestě potkáte. Jsou to lidé stejné nátury jako vy, se stejným zápalem, stejným přístupem k životu. Na cestě po Thajsku jsem si udělal velkou spoustu úžasných přátel, se kterými jsem stále v kontaktu alespoň na dálku.

Areál Královského paláce
Areál Královského paláce

Po tom všem jsem se vrátil jako jiný člověk. Najednou jsem byl otevřený světu a nápadům. Místo problémů jsem najednou hledal řešení, cítil jsem se, jako kdyby mi nic nestálo v cestě, a já si uvědomil, že překážky si vytvářím jen já sám. Thajská zkušenost změnila způsob, jakým myslím. Pochopil jsem, že člověk nemůže sny a plány neustále odkládat někam do budoucna. To vše vzešlo z jednoho spontánního rozhodnutí kliknout na tlačítko a objednat letenku. Takže pokud máte sny, které byste rádi jednou realizovali, přestaňte si říkat „jednou to udělám“ a chopte se nejbližší příležitosti. Většinu překážek si kladete jen vy sami.

Pokud se vám článek líbil, pak nás odměníte nejlépe příspěvkem na provoz webu a velmi potěšíte také lajkováním a sdílením našich článků.

7 komentářů u „Síla spontánního rozhodnutí“

  1. Opravdu nádherný článek o svobodě, který život nabízí, ale málo lidí se v tomhle materialistickém světě těchto příložitostí chopí.

  2. udělal jsem to samé, odjel na 4 měsíce do JV Asie. Sice ne sám, ale jsem rád, že jsem toto rozhodnutí udělal. Myslím, že každý člověk by tohle měl udělat. Nepozná jen další destinace, ale hlavně sám sebe.

  3. Souhlasim se vsim, take jsem klikla na letenku a bylo rozhodnuto :-) Mesic sama v Thajsku, bez jake koliv velke pripravenosti :-)

  4. krasny clanek, ale kde vezmu spontalne tolik penez? to je jedine co me trapi…taky bych moc Rada cestovala :)

    1. Když nebudeš utrácet za blbosti, které nepotřebuješ (jak jsem to dělal já) tak uvidíš, že se dá ušetřit na dovolenou. Choď hodně na http://cestujlevne.com – tam jsou nejlepší nabídky. Já si koupil letenku na Bali za 11 200 Kč :)
      Hlavně se pokus třeba neutrácet tolik za oblečení, mobily a prostě za věci, o kterých víš že jsou ti jakoby k ničemu.

Komentáře