kedjom-keku, Afrika, Jak zbohatnout, cestování

Kedjom-Keku: Jak zbohatnout v Africe

Dost peněz by chtěl mít každý. Využij našich dvou návodů, jak zbohatnout. V Africe. Můžeš to zkusit i jinde, ale protože se černý kontinent považuje za ten nejchudší a nejzbědovanější, právě tam ti to zaručeně půjde nejlépe.

Návod pro movitější lidi, firmy či instituce

Najdi produkt, po kterém je dostatečná poptávka na „západě“. Ujisti se, že surovina se dá pěstovat, těžit nebo levně nakoupit v Africe. Pro konkrétní představu jsme si zvolili čokoládu. Tato pochutina je navíc lehkou a legální drogou, a tak se budou snadno získávat zákazníci. Stejně dobře by posloužila káva.

kedjom-keku, Afrika, Jak zbohatnout, cestování, káva
Stačí vykácet kus lesa a zasadit vhodný produkt.

Uplať pár úředníků z vlády tebou vhodně vybraného afrického státu a nech pokácet několik tisíc hektarů pralesa. Pozor – kácet v národním parku stojí víc. Dřevo si odvez „domů“, zpracuj ho, nebo ho nabídni Ikei, ta z něj udělá zahradní nábytek a prodá za tebe.

kedjom-keku, Afrika, Jak zbohatnout, cestování
Vykácené stromy se sluší zpeněžit.

První vydělané peníze ze dřeva použij na spáchání dobrého skutku, aby se ti zlepšila karma. Podpoř místní vládu finančním obnosem na vysázení kakaa. Vláda si sice podstatnou sumu nechá, ale i tak rozdá dost semenáčků místním a ti se o tvé kakao dobře a zadarmo postarají. Podepiš s místní byrokracií slušný kontrakt na výhradní právo vykupovat kakao z tvých nově vzniklých plantáží.

Zpracuj a skladuj co nejlevněji. Najdi si zemi, kde je levné skladování, a pak taky jednu, kde je levná a spolehlivá pracovní síla. Z kakaa udělej čokoládu. Pokud budeš mít fakt hodně kakaa i hotového produktu, skladuj jej tam, kde je to nejlevnější. Neboj se lítat, plavit se lodí ani vozit v chladicím voze. Jen si dobře spočítej, co bude nejlevnější.

kedjom-keku, Afrika, Jak zbohatnout, cestování
Co z lesa zbyde, se spálí.

Pak už jen seď na židli, vydělávej, kácej víc lesa, sázej víc kakaa. Když ti někdo začne fušovat do řemesla, uplať ho nebo zastřel. Nesmíš dopustit, aby někdo ovlivňoval tvou výkupní cenu. Občas se domluv s kolegou z branže, abyste si moc nekonkurovali a nemuseli platit víc africkým plantážníkům a vládám, a máš do konce života vystaráno.

Když se daří, vykupuj za víc, když ne, tak za méně. Když je velká krize, prostě si to od farmářů vezmi zadarmo s příslibem, že příští rok bude lépe. V cílové zemi, kde hotový produkt prodáváš, samozřejmě zvyš prodejní cenu, aby se ti dorovnaly zisky.

Hodně štěstí, chamtivče!

Pro méně movité jedince, neziskovky

Na začátek budeš potřebovat ty více movité anebo větší počet těch méně movitých. Odjeď na pár let do Afriky. Poznej její kulturu, společnost i pravidla. Začleň se do africké komunity.

V Africe je spousta kakaových plantáží, nepotřebuješ tedy sázet žádné kakao ani kácet les. Naopak. Domluv se s majitelem, že od něj budeš vykupovat kakao za dvojnásobek ceny než velký zápaďácký byznysmen. Za podmínky, že zmenší plantáž na polovinu a na té druhé vysází pralesní stromy, aby část lesa obnovil. Postav malou čokoládovnu přímo v zemi, kde od farmářů kakao vykupuješ.

kedjom-keku, Afrika, Jak zbohatnout, cestování
Dřevo se také může nechat ležet na zemi.

Zaměstnej třeba plantážníkovu manželku či odrostlé děti, nemají-li práci. Kakao zpracuj a vyrob čokoládu. Tu zabal do přírodního papíru a recyklovaného plastu – fabriky přímo v zemi pěstující kakao na tyto dvě k přírodě přátelské komodity potřebuješ časem taky. To ti vydělá tolik, že nebudeš vědět, co s penězi. Navíc zaměstnáš tolik lidí, že klesne celostátní nezaměstnanost. Jasně, asi budeš muset být trochu ve střehu, aby tě nezasáhla kulka toho z návodu pro movitější, ale ten risk za to fakt stojí.

Jako bonus pak nabídni plantážníkovi, že ho naučíš včelařit, půjč mu pár včelích úlů a pomoz mu se sklizní a s distribucí. Na tom vydělá on i ty a ze zisku můžeš podpořit dalšího plantážníka a třeba ho zase naučit včelařit. Ve skutečnosti nebudeš mít nikdy moc peněz, ale k čemu ti taky budou, když budeš moci žít v zemi, která prosperuje, kde bují příroda a žijí divoká zvířata.

Víceúčelový dům – jen začátek

Žijeme už pět let na severozápadě Kamerunu, kde jsme se rozhodli chránit a obnovovat horský mlžný les. Žádné ochranářské aktivity se neobejdou bez vzdělání a investic do dlouhodobě udržitelného rozvoje. Proto jsme před třemi lety v oblasti Kedjom-Keku v pohoří Bamenda Highlands postavili školu pro ty nejmenší, které kromě základních znalostí a dovedností učíme o přírodě, která je obklopuje.

kedjom-keku, Afrika, Jak zbohatnout, cestování
Na stavbě víceúčelového domu se může podílet každý.

Nyní jsme se však rozhodli zaměřit i na jejich rodiče a pomoct jim zefektivnit jejich zemědělské postupy, naučit je sázet stromy, chovat včely a koneckonců i číst a psát. Prostě jim nabídnout možnost rozvinout se a dostat pracovní příležitosti, které budou vždy šetrné k životnímu prostředí.

kedjom-keku, Afrika, Jak zbohatnout, cestování
Ekologická stavba z přírodních materiálů.

Proto stavíme víceúčelový dům – Mountain Misty Multipurpose house, který je začátkem našeho podnikání v Africe. A protože chceme být bohatí jako ostatně všichni, nebuďte překvapení, že na pultech obchodů jednou objevíte africkou čokoládu z Kamerunu, kterou budeme mít na svědomí tak trochu i my. Jakého návodu se budeme držet, necháme už na vaší představivosti. Budeme moc rádi, když nám v našich snahách pomůžete a podpoříte výstavbu i vybavení víceúčelového domu v Kamerunu na našem crowdfundingovém portálu www.kedjom-keku.com.

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

Komentáře