Národní dům v Prostějově

Odkaz známého architekta Kotěry v Prostějově – Národní dům

Jan Kotěra byl jedním z nejznámějších českých architektů a inspiroval mnoho následovníků. Mezi nejvýznamnější stavby J. Kotěry patří muzeum v Hradci Králové, Právnická fakulta v Praze či Národní dům v Prostějově.

Národní dům v Prostějově, autor : Jan Kotěra Národní dům v Prostějově, autor: Jan Kotěra

Prostějovský Národní dům je poměrně rozlehlá stavba. Slavnostně otevřen byl v roce 1907. Původně obsahoval divadelní a přednáškové sály, restauraci a kavárnu. Je příjemné, že desítky kulturních akcí probíhají v Národním domě i v současné době (divadelní představení, plesy, koncerty, výstavy apod.) a stejně tak je zde nyní v provozu restaurace a kavárna.

Národní dům v Prostějově
Národní dům v Prostějově
Národní dům v Prostějově
Národní dům v Prostějově

Interiér Národního domu je bohatě dekorován. Určitě mohu doporučit zajít do místní restaurace s kavárnou. Už jenom proto, abyste se kolem sebe rozhlíželi a zkoumali krásný interiér původem z první republiky. Původní interiér, a sice nábytek či světla a vitráže, navrhoval přímo architekt Jan Kotěra.

Národní dům v Prostějově
Národní dům v Prostějově
Ukázka externí výzdoby
Ukázka externí výzdoby

Je jen dobře, že poté, co byla tato krásná secesní stavba za druhé světové války necitlivě přestavěna, byly v 50. a 80. letech provedeny rekonstrukční práce. Ty poslední pak proběhly v letech 2006 a 2007. Díky všem těm renovacím a rekonstrukcím tak vypadá Národní dům téměř jako v době svého vzniku. Byl vyhlášen národní kulturní památkou a spolu s prostějovskou radnicí tak představuje vrcholnou českou architekturu počátku 20. století.

Podzimní večer v Prostějově
Podzimní večer v Prostějově

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

Mám rád poznávání cizích zemí na vlastní pěst, překonávání určitých výzev, baví mě nasávat tu atmosféru, když je člověk v cizině a zapojuje do toho všechny smysly. Cestování přináší i určitý nadhled a větší soběstačnost…. O večerech a víkendech pak pro vás píšu články ze čtyř desítek navštívených zemí, včetně těch prozatím nepostižených masovou turistikou, jako jsou Nikaragua, Kambodža, Laos, Senegal či Gambie. Stejně tak vám s radostí a nadšením představuji krásná místa v naší rodné vlasti.
“ Zážitek nemusí být pěkný, ale silný, aby sis jej pamatoval.“– „Cestování je něco, co si nechcete nechat vzít.“ –„Všude se dá nějak domluvit.“

Napsat komentář