Čtvrť Belém, Lisabon, Portugalsko

Při našem poznávání Lisabonu se to „vyvrbilo“ tak, že se nám Lisabon tak nějak rozdělil na 3 části: samotné centrum, čtvrť Belém a moderní část města v jeho severovýchodním okraji (jde o čtvrť, kde se konala světová výstava Expo ´98). Dnešní článek nás zavede do čtvrti Belém.

Čtvrť Belém, Lisabon
Čtvrť Belém, Lisabon

Nejzajímavějším způsobem, jak se do této čtvrti dostat, je bezpochyby jízda tramvají. Tramvaje obecně jsou jednou z nejznámější turistických záležitostí Lisabonu. Najdete je na většině fotek či suvenýrů pocházejících z tohoto města. Jsou na tričkách, magnetech i na celkem vkusných, v pastelových barvách vyvedených, obrazech. Ikonou Lisabonu je pak žlutá tramvaj na lince č. 12 křižující historické centrum (o tom ale snad někdy příště v článku o staré části Lisabonu). Nás do Belému ale zaveze linka č. 15.

Tramvajová linka do Belému, Lisabon
Tramvajová linka do Belému, Lisabon

Za hlavní zajímavosti čtvrti Belém bych označil tyto:

  • Torre de Belém (Belémská věž)
  • Mosteiro dos Jerónimos (Klášter sv. Jeronýma)
  • Památník objevitelů
  • Parky, trh, nábřeží, muzea
  • Pohledy na Ponte de 25. Abril (Most 25. dubna) podobající se světoznámému Golden Gate v Sand Franciscu

Belémská věž

Belémská věž
Belémská věž

Tato 35 metrů vysoká věž z počátku 16. století, postavená v tzv. manuelském stylu, je nádhernou stavbou zařazenou spolu s níže popsaným klášterem na seznam Světového dědictví Unesco. Jedná se o obrannou věž. Je zdobena mnoha motivy. Má 4 patra a terasu, ze které je nádherný výhled do okolí (na klášter sv. Jeronýma, muzea, na Památník objevitelů či na most 25. dubna). Vstup do věže je zpoplatněn, ale návštěva se určitě vyplatí.

Klášter sv. Jeronýma

Klášter sv. Jeronýma, Lisabon
Klášter sv. Jeronýma, Lisabon

Tento klášter (viz rovněž titulní fotka tohoto článku) je – jak již bylo zmíněno – součástí kulturního dědictví Unesco, a to už od roku 1983. Klášter byl dostavěn v roce 1511 (byl založen jako výraz díků za uskutečněnou výpravu Vasco da Gamy do Indie) a je považován za perlu goticko-renesančního manuelského stylu.

Památník objevitelů

Památník objevitelů (r. 1960), Lisabon
Památník objevitelů (r. 1960), Lisabon

Památník objevitelů (označovaný taky jako Památník zámořských objevů) představuje příď lodi a zobrazuje 33 portugalských osobností, jako byli např. Vasco da Gama nebo Fernão de Magalhães. Umístění tohoto památníku v této lokalitě není náhodou. Belém býval výchozím místem mnoha zámořských plaveb. Památník je vysoký cca 50 metrů a pochází z roku 1960.

Do památníku je možné vstoupit a prohlédnout si výstavu týkající se historie Lisabonu. Z vrcholu památníku, který je přístupný výtahem nebo po schodech, je pak nádherný výhled na Belémskou věž či klášter sv. Jeronýma. Zajímavostí je dlažba nacházející se před památníkem. Znázorňuje mapu světa, na níž jsou zobrazeny trasy portugalských mořeplavců.

Most 25. dubna

Most 25. dubna, Lisabon
Most 25. dubna, Lisabon

Dalším symbolem města, který na závěr zmíním, je most 25. dubna. Sice nepatří do čtvrti Belém, nicméně jednak jej cestou sem míjíme a je z Belému krásně vidět a jednak by nám nepasoval do dalších zbývajících dvou případných článků z Lisabonu :-) (o faktickém centru a o areálu Expo 1998). Most se klene ve výšce max. 70 metrů nad řekou Tejo, dosahuje délky přes 2 200 metrů a do provozu byl uveden v roce 1966.

Každého při pohledu na tento most určitě napadne: „Takový most jsem přece už někde viděl.“ Důvod je jasný. Most 25. dubna se totiž hodně podobá světoznámému Golden Gate v San Franciscu. Důvodem je, že se na stavbě obou mostů podílela jedna a tatáž americká firma. Most je dvoupatrový a v prvním patře vede silnice, v druhém pak koleje železnice.

Fotogalerie:

[wpgmappity id=“90″]

 

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

 

 

1 komentář u „Čtvrť Belém, Lisabon, Portugalsko“

Komentáře