Pythagoreio

Za slavným matematikem do města Pythagoreio, Řecko

Obsah čtverce sestrojeného nad přeponou libovolného pravoúhlého trojúhelníku je roven součtu obsahů čtverců nad oběma jeho odvěsnami. Kdo si ještě vzpomene na znění Pythagorovy věty, má bod k dobru. A proč jsme v dnešním článku začali zrovna matematikou? Protože se podíváme na krásný a pestrý řecký ostrov Samos, kde se Pythagoras narodil.

Socha Pythagora ze Samu ve městě Pythagoreio
Socha Pythagora ze Samu ve městě Pythagoreio

Navštívíme konkrétně městečko Pythagoreio, které tento název nese od roku 1955, kdy změnou názvu města vzdalo hold slavnému rodákovi z ostrova (do té doby se jmenovalo Tigani).

Příjemné městečko Pythagoreio
Příjemné městečko Pythagoreio

Pythagoreio je menší město s přístavem, malebnou nábřežní promenádou a antickými památkami.

Příprava lodě na sezónu
Příprava lodě na sezónu
Nábřeží v Pythagoreiu
Nábřeží v Pythagoreiu

Leží u Egejského moře, kousek od letiště a jen 12 kilometrů od hlavního centra ostrova, města Samos.

Pohled na město od Eupalinova tunelu
Pohled na město od Eupalinova tunelu: Ty kopce za úžinou, to už je Turecko.

Archeologické lokality Pythagoreia jsou zapsány v Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO (lokalita se souhrnně označuje jako Pythagoreion a zahrnuje i nedaleký Eupalinův tunel). Prohlédnout si můžete pozůstatky hradu Lycourgos Logothetes, který byl postaven na zbytcích antických staveb, či zbytky chrámu bohyně Afrodité. Eupalinův tunel je pak technickou zajímavostí. Jde o přibližně kilometr dlouhý tunel, který pochází z 6. století př. n. l. a sloužil jako aquadukt. Dnes je možné tunel navštívit (pozor: v pondělí zavřeno).

Zbytky sloupů v lokalitě Pythagoreion
Zbytky sloupů v lokalitě Pythagoreion
Jedna z archeologických lokalit ve městě
Jedna z archeologických lokalit ve městě
Hrad Lycourgos Logothetes
Hrad Lycourgos Logothetes
Hrad je přímo nad Egejským mořem
Hrad je přímo nad Egejským mořem.

Hned vedle hradu je větší parkoviště. Do centra je to jen kousek, takže doporučujeme tady odstavit auto. To bývá nejčastější volbou pro cestování po tomto řeckém ostrově (byť i autobusová doprava tu celkem funguje, jen nebudete tak flexibilní, zejména pokud na ostrově strávíte jen pár dnů jako my).

Na parkovišti nedaleko hradu
Na parkovišti nedaleko hradu

Hned vedle hradu se nachází kostel z roku 1824.

Hřbitov u kostela z roku 1824
Hřbitov u kostela z roku 1824

Poté, co dostatečně prozkoumáte okolí hradu, už nic nebrání tomu vypravit se do ulic městečka a pak se přesunout na nábřeží, kde jsou příjemné restaurace s výhledem na moře. Pokud si budete chtít pořídit nějaké suvenýry z ostrova, jsou tu fajn obchůdky s pestrou nabídkou.

V ulicích městečka, opět kouzelné kombinace modré a bílé
V ulicích městečka opět kouzelné kombinace modré a bílé
Čisté linie – při toulání uličkami
Čisté linie – při toulání uličkami

Na závěr ještě jedna praktická rada. Není nijak překvapivá, takže spíše pro připomenutí: Pokud nejste fandy válení na pláži a teplot přesahujících třicítky, vyrazte na Samos až po sezóně. Čekají vás nižší ceny za ubytování či půjčení auta a samozřejmě minimum turistů, takže mnoho míst budete mít sami pro sebe, nebudete se muset v uzoučkých uličkách vyhýbat s protijedoucími auty a typické řecké jídlo si dáte v příjemně poloprázdné restauraci. Toto doporučení samozřejmě platí pro celé Řecko.

My tu byli v polovině října, teploty byly přes den minimálně 22 stupňů a v noci teplota neklesla pod 17 stupňů. A ano, i koupat se dá. My to zvládli právě v Pythagoreiu, kousek od zmíněného parkoviště je čisté moře s pohodovým přístupem.

Toto místo je jen pár desítek metrů od zmiňovaného parkoviště a pláže vhodné ke koupání
Toto místo je jen pár desítek metrů od zmiňovaného parkoviště a pláže vhodné ke koupání.
Fotogalerie Pythagoreio:

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku. Nic vás to nestojí a nám to udělá radost. Děkujeme!

Komentáře