Náhodné setkání s cestovatelem Igorem Brezovarem na benzínce

Dnes jsem se zdržel v práci a cestou řešil, jestli natankovat dnes anebo až zítra ráno cestou do práce. A protože jsem jel i tak už poměrně pozdě, rozhodl jsem se, že mě těch pár minut zdržení už nezabije. Jak se později ukázalo, byla to dobrá volba. Po té, co jsem zaplatil a přišel k autu, abych dolil kapalinu do ostřikovačů a omyl si přední okno, se najednou na benzínce objevilo UFO.

Igorův stroj, připravený kdykoliv vyrazit na ŽivotNaCestách.cz
Igorův stroj připravený kdykoliv vyrazit na ŽivotNaCestách.cz

Teda aspoň pro spousty lidí by to určitě neidentifikovatelný objekt mohl být, ale pro nás, milovníky motorek a cestování, natož tak cestování na motorkách, to zase až tak UFO nebylo. Už sám typický zvuk boxeru, aniž bych motorku ještě viděl, napovídal o stroji spoustu informací. Na první poslech bylo zřejmé, že se jedná o BMW. Uvědomil jsem si, že už včera nebo předevčírem jsem tady někde na benzínce zahlédnul stát BMW GS ověšené pneumatikami, kufry a spoustou vybavení, jako by právě vyráželo na nějakou expedici. „Že by to byl Igor Brezovar?“, blesklo mi hlavou.

Igorův stroj, připravený kdykoliv vyrazit na ŽivotNaCestách.cz
Igorův stroj připravený kdykoliv vyrazit na ŽivotNaCestách.cz

Bohužel jsem předtím ale nemohl zastavit, abych se pokochal, a jen mi blesklo hlavou, že to mohl být opravdu jen jediný člověk, a pak mě mrzelo, že jsem to neotočil a nevrátil se podívat. Najednou se mi před očima zjeví ten stejný stroj, doslova v plné polní. Jezdec slézá z motorky, nechává běžet motor a odchází si nejspíš pro něco k pití na benzínku. Ten stroj je mi povědomý a začínám si být téměř jistý, že jej velice dobře znám. Vždyť čtu jeho zážitky z cest snad už 10, možná že i 12 let. Ano, bylo to skutečně on – Igor Brezovar.

Jméno Igor Brezovar je dnes pro mě, stejně tak jako určitě i pro spoustu dalších lidí, žijící legendou a cestovatelem a motorkářem tělem i duší. Možná to někomu bude znít nadneseně, ale tenhle člověk dokázal věci, o kterých se většině z nás bude do konce života jen zdávat v těch nejlepších snech. Pro mě je dnes jeho jméno už velice podobný pojem, jako třeba Jiří Kolbaba, Miloslav Stingl nebo Karel Loprais. Byl bych nerad, kdyby se to někoho jakkoliv dotklo, a v žádném případě nechci tyto pány nijak srovnávat, protože to dost dobře ani nejde. Každý je mistrem ve svém oboru, každý dělá něco jiného a každý je v tom jedinečný a úžasný. U Igora z toho cítím tak trošku od každého něco, ale všechno to dělá skvěle a je vidět, že ho to baví a o tom to je.

Mapy tras z Igorových cest po světě na jeho BMW GS 1100.
Mapy tras z cest Igora Brezovara po světě na jeho BMW GS 1100.

Už jen třeba fakt, že BMW GS 1100 si Igor Brezovar kupoval v roce 2000 jako úplně nový stroj a dnes na něm má jako 1. majitel najeto 325 000 km, mluví sám za sebe. Když se k tomu přidá seznam míst a zemí, které na své motorce navštívil, doplněný mapkou jeho procestovaných tras, tak myslím, že není třeba více komentovat a shodneme se na tom, že se jedná bezesporu o největšího českého cestovatele na motorce a dobrodruha, i když je vlastně původem ze Slovinska.

Opravdu mě velmi potěšilo, že jsem měl tu čest a radost jej po tolika letech konečně potkat osobně a skvěle, i když poměrně krátce, si pokecat o cestování, jeho životě na cestách i mém životě a Životě na cestách! Opravdu neuvěřitelně pohodový člověk, přesně tak, jak jsem si myslel podle jeho zápisků z cest. Dokonce mi dal i jeden moc užitečný tip, který by se mohl do budoucna velice hodit nejen mně, ale i čtenářům webu a díky moc za něj!

Igore, přeju minimálně aspoň ještě dalších 325 000 šťastných kilometrů na cestách plných dobrodružství, skvělých fotek a příběhů, na které se ještě s jedním dalším kamarádem (Bobem, kterého jsem ti dnes taky zmiňoval) a určitě i spoustou ostatních lidí vždycky moc těšíme a tiše, ale upřímně a z celého srdce závidíme! :-)

Tady je odkaz na Igorův oficiciální web.

Díky a hodně štěstí a skvělých zážitků na cestách!

P.S. Jestli totiž někdo žije skutečný ŽivotNaCestách, pak je to rozhodně Igor Brezovar!

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

Komentáře