Maják v La Serena, Chile

La Serena, Chile

Pokud si to z Bolívie po přejezdu solných jezer Salar De Uyuni (o kterých se tady taky brzy dočtete) namíříte dolů na jih směrem do Santiaga jako já, s největší pravděpodobností vstoupíte na území Chile v městečku San Pedro de Atacama, což je taky moc kouzelné místo a i na něj tady určitě přijde řada.

PŘÍJEZD DO LA SERENA

Město La Serena je od vás v tu dobu sice ještě na míle vzdáleno – ve skutečnosti cca 1 200 km ze San Pedro de Atacama, ale dá se to zajet autobusem na jeden zátah. Člověk se tak aspoň trošku na cestách vyspí a odpočine si.

[wpgmappity id=“17″]

 

Já to tak naplánoval, protože mi mezi městy San Pedro de Atacama a La Serena nepřišlo nic extra zajímavého. Teprve pak jsem se zpětně dočetl, že právě tahle dvě města jsou jedním z největších lákadel Chile a že spousta lidí míří z jednoho napřímo do toho druhého. Někteří dokonce úplně rovnou do La Serena. Ha, tak to se mi zase jednou něco povedlo!

Ať už ale jedete ze severu na jih nebo opačným směrem, město La Serena byste si neměli opravdu nechat ujít. Důvodů je spousta, ale shrnul bych to jedním slovem a řekl, že je zkrátka kouzelné. A na Jižní Ameriku taky nezvykle zelené. Navíc je u pobřeží. Tím pádem má skvělé klima – na rozdíl od nekonečného území tisíce kilometrů pouště Atacama na jedné straně a velkolepého pásu And, který tvoří východní hranici, na straně druhé.

La Serena, Chile
La Serena, Chile

Chile je opravdu zvláštní a zajímavá země. 4 000 km dlouhý pás podél Tichého oceánu, to už je panečku hezký kus pobřeží! A přitom na šírku má v průměru jen něco kolem 180 km. A všude ten klid a mír vycházející z mentality Latinské Ameriky. Pohodička, klídeček, tabáček a maňana, a přesto má k Evropě z Jižní Ameriky podle mě nejblíž. Tady by se mi líbilo a věřím, že nejen mně.

MĚSTO LA SERENA – HISTORIE

La Serena to neměla v historii podle všeho nikdy moc jednoduché. Jelikož je druhým nejstarším městem Chile, prožila si všemožné zvraty a zlomy. Od útoků indiánů až po neustálé (a údajně neobyčejně kruté) nájezdy pirátů (většinou poddaných britské koruny), kteří se v La Sereně vyloďovali, aby loupili zlato, stříbro a jiné bohatství španělským kolonizátorům. La Serena vlastně sloužila už tenkrát tak trošku jako takový „bankomat“, kam si piráti jezdili pravidelně vybírat.

LA SERENA – SOUČASNOST

Ale pojďme zpátky k původnímu záměru – tím je město La Serena a jeho současnost.

La Serena je neskutečně krásné historické město, které leží při ústí řeky Río Elqui. Je tvořeno poměrně zajímavou směsicí koloniálních domů se světlou fasádou, nádherně opravenými kostely, úzkými uličkami s holičstvími a různými dalšími řemeslníky. V parku na chodníku zrovna hraje živá kapela místních důchodců, kteří si jen tak pro zábavu vyrazili zpříjemnit den sobě i kolemjdoucím hudbou.

O kus dál je venku pod širým nebem otevřeno překrásné vetešnictví nabízející opravdové klenoty, které by člověk z nostalgie koupil nejraději všechny! Ceny ale hlásají, že obchodník ví velmi dobře, co nabízí, a rozhodně není z levného kraje.

Vetešnictví v La Serena, Chile
Vetešnictví v La Serena, Chile

Do malebných restaurací v patře na malém náměstíčku lákají jak hostesky, tak občas ve volných chvilkách přímo i číšníci obsluhující v restauraci. Tomu prostě nejde odolat. Navíc máte krásný výhled na místní tržnici plnou umělců a řemeslníků. Po obědě se běžte určitě podívat po stáncích, kde si můžete koupit jeden z nejhezčích a typických upomínkových předmětů – samotné krásné kameny nebo rovnou šperky vyrobené z tmavě modrého polodrahokamu – lazuritu, který se ve větším počtu nachází jen ve dvou zemích světa – Chile a Afgánistánu. Osobně pro jeho nákup tedy volím jednoznačně Chile!

Náměstí a tržnice v La Serena, Chile
Náměstí a tržnice, v pozadí terasy restaurací s výhledem na tržnici. La Serena, Chile

KOUPÁNÍ V LA SERENA

Říkal jsem už, že La Serena leží přímo na pobřeží? Nejspíš asi ano. Z toho tím pádem vyplývá i to, že má skvělý přístup na neuvěřitelně dlouhou pláž (podle mě a stávajících šílených staveb různých hotelů to brzy bude nová „Copacabana“) a můžete si tak díky tomu užívat koupání ve vlnách Pacifiku. A to je panečku jízda!

K pláži se dá dojít pohodovou procházkou z centra.
Navede vás k ní palmová alej a v dáli se tyčící maják, který je na titulní fotce k článku.

Palmová alej na cestě na pláž, La Serena, Chile
Palmová alej na cestě na pláž, La Serena, Chile

Já osobně tam byl v lednu, kdy byla voda neuvěřitelně ledová – tipoval bych maximálně tak 10 – 12 stupňů, ale nedokážu to úplně odhadnout. Bylo ale opravdu náročné se do vody dostat. Pacifik a oceány obecně jsou vždycky o něco studenější, ale tenkrát jsem tam málem zamrznul. Navíc bylo příšerné vedro a slunce peklo jako o závod, takže rozdíl teplot byl o to víc znatelný.

ZÁVĚREM

La Serena je zkrátka město, které má opravdu neobyčejné charisma a úžasnou pohodovou atmosféru. Nedokážu asi říct úplně přesně proč – chce to prostě zažít na vlastní kůži.

Pokud se někdy budete mít příležitost do Chile podívat, La Serena by vám neměla určitě uniknout!

Krásný život na cestách vám všem!

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

Komentáře