Jak uchovat ty nejcennější vzpomínky? Otestovali jsme fotoknihu Professional Line od Saal Digital

V době koronavirové pandemie jsme nemohli nejen cestovat, ale většina z nás dokonce ani pracovat či vykonávat spoustu dalších oblíbených činností. Někdo se nudil a nevěděl, do čeho píchnout. Jiný tento čas využil pro práci na zahrádce, na rekonstrukci domu, sám na sobě, k dodělávání restů pro zákazníky nebo třeba k výběru a tisku fotek z cest nebo z rodinných událostí jako např. ze svatby.

A tak jsem opravdu velmi uvítal, když jsme v této prapodivné a nelehké době, dostali možnost otestovat fotoknihu Professional Line od Saal Digital. Jednak jsem měl vyjímečně více času na procházení a třídění fotek, ale taky na jejich přípravu k tisku do alba nebo tvorbu designu případné fotoknihy. Ideální příležitost, jak konečně nechat po více než 8 měsících, vytisknout fotky ze svatby!

Předchozí fotoknihy jsme si nechali tisknout od společnosti CEWE a vždy jsme byli maximálně spokojení, tak jsem byl zvědavý, čím nás může fotokniha ještě překvapit. Srovnávat obě knihy by ale nebylo fér, jelikož v předchozích knihách jsme měli i fotky z mobilu a jelikož šlo o fotky z cest, tak jsme si nepřipláceli za lepší vazbu nebo obal v kůži a podobné vychytávky.

Příprava designu knihy v programu Saal Designer

Program pro přípravu designu fotoknihy si stáhnete zdarma ze stránek společnosti Saal Digital. Potěšilo mě, že stejně jako CEWE, mají i v Saal Digital, verzi programu i pro Mac, takže pokud jste zvyklí pracovat na Macu, nejste nijak omezení a můžete pracovat ve svém oblíbeném prostředí.

Prostředí programu Saal Designer

Abych byl upřímný, prostředí programu Saal Designer mi na začátku moc nesedlo a celkem jsem s tím válčil. V programu CEWE mi to přišlo o něco přehlednější a smysluplnější, ale je to asi všechno o zvyku. Někdo by mohl mít úplně opačný názor. Když jsem nechal fotoknihu seskládat automaticky programem, bylo hned vše hotovo.
Spousta fotek měla ale čtvercové výřezy, což by možná nevadilo, ale většinu z nich bylo potřeba upravit, protože byly ty výřezy tak, že někomu chybělo kus hlavy apod. Ale na druhou stranu se člověk nemusel trápit se skládáním fotek. Nakonec jsem si nějak zvyknul a některé stránky nechal seskládat automaticky, jiné jsem doplnil ručně.

Objednávka knihy

Knihu vložíte do nákupního košíku a rovnou odešlete ke zpracování přímo z programu. Objednávku vám potvrdí e-mailem, ve kterém je pěkně shrnuto, jaký formát knihy jste si objednali, jaký bude tisk, kolik bude mít stránek a jakou jste zvolili obálku (v mém případě akrylátové sklo + bílá kůže, bez čárového kódu).

Doručení knihy

Doručení hotové knihy proběhlo po 18 dnech od odeslání objednávky, což si myslím, že je na dnešní dobu už celkem dlouho. Bylo to ale v době pandemie, tak to mohlo být způsobeno i tím. Navíc jsme na knihu měli poukaz, tak měly možná jiné, placené zakázky, vyšší prioritu, což samozřejmě chápu. Každopádně pozor – pokud chcete fotoknihu pro někoho jako dárek k narozeninám apod., počítejte s tím, že to může trvat i déle a pro jistotu vaši objednávku pošlete tak měsíc předem, ať vám dárek dorazí včas a nejste zklamaní.Kniha byla velmi kvalitně zabalena v pevném kartonu, který chrání knihu proti případnému poškození při špatném zacházení přepravci.

Hodnocení finálního výrobku

Musím uznat, že fotokniha Professional Line od Saal Digital velmi mile překvapila svojí kvalitou zpracování. Fotografie jsou nejen kvalitně vytištěny, ale především také na opravdu velmi kvalitním papíře (varianta “profesionální tisk – mat”). Vazba je skvělá, povrch obálky v bílé kůži v kombinaci s akrylátovým sklem vypadá vskutku úchvatně.

Jen nás trošku mrzí, že před finálním tiskem zřejmě není žádná lidská kontrola, která by zachytila nějaké fatální prů…ehm…švihy. Pravděpodobně mojí vinou nebo vinou programu, nám unikl ve spodní vrstvě jeden obrázek, který v designeru nebyl vidět, protože byl pod fotkou, ale při tisku se vytisknul do fotky a zkazil tak fotku na dvoustraně. Bohužel tak nešťastně, že překryl obličej jednoho ze švagrů (sorry jako, Vaši!) na společné svatební fotce.

Vnímáme to sice jako naši chybu, ale v programu to vidět nikde opravdu nebylo. Objekt byl zřejmě ve vrstvě až za fotkou a tak nebyl vidět. Dnes, při psaní tohoto článku, mi program nabídnul aktualizaci a po její instalaci už obrázek přes fotku vidět byl. Kéž by zasáhl před tiskem lidský faktor a tuto chybu zachytil… Inu což… alespoň máme v knížce i jednu humornou fotografii, která všechny účastníky svatby, tedy kromě inkriminovaného švagra, zaručeně vždycky rozesměje. A neplánovanou veselou příhodu k vyprávění u prohlížení fotokniky k tomu! :-)

Moc děkujeme společnosti Saal Digital CZ za možnost vyzkoušet si jejich skvělou fotoknihu a získat tak zároveň konečně v tištěné podobě fotky z naší svatby. Zase budeme mít o něco lepší spaní, že fotky z tak vzácného dne neleží jen někde na externím disku nebo NAS, kde o ně můžeme kdykoliv přijít (i když celkem poctivě zálohujeme, ale papír je prostě papír…).

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku. Nic vás to nestojí a autory i nás to potěší. Děkujeme!

Komentáře