Dovolená

Jaké cestovní pojištění je vhodné pro váš typ dovolené?

Jste plážový pohodář, objevovatel evropských velkoměst nebo spíše milovník hor? Nezáleží na tom, jaký typ cestování vám vyhovuje. V každém případě byste neměli zapomínat se před cestou pojistit. Vyberte si takové cestovní pojištění, které vás na cestě skutečně ochrání.

Rozdíly v jednotlivých nabídkách pojištění můžou být propastné. A to v oblasti cenové (rozdíl až 80 %), tak i obsahové (klient si může připojistit více než 5 rizik). Jaké cestovní pojištění je pro vás to pravé?

Cestujete s dětmi

Pro rodiny s dětmi se rozhodně vyplatí do pojistky zahrnout pojištění odpovědnosti za škodu. V případě, že děti svou neopatrností způsobí škodu třeba na hotelovém vybavení, rodiče se nemusí obávat, že úhrada odškodného půjde z jejich kapsy.

U dětí rovněž bývají časté úrazy (mezi nejčastější patří poranění mořským ježkem, zlomeniny či pořezání o ostré kameny ve vodě). Z toho důvodu je rozumnou volbou připojistit si úrazové pojištění. Zatímco pojištění léčebných výloh slouží k proplacení zahraniční lékařské péče, úrazové pojištění funguje na bázi vyplacení určité peněžní částky klientovi.

Tyto peníze může pojištěný klient použít libovolným způsobem – třeba na pokrytí výpadku příjmu způsobeného tím, že s dítětem bude muset v cizině zůstat do doby, než se doléčí, a vzít si neplacené volno v práci.

Dovolená na horách

Ne každý je příznivcem plážových destinací a mnohem víc jej lákají vrcholky hor. Při pobytu ve výšinách je třeba si předem zjistit, do jakých nadmořských výšek vás pojišťovna pojistí. U většiny pojišťoven je to 3 500 metrů – pokud si chce turista vyšlápnout výše, musí se připojistit v rámci rizikového sportu.

A až budete nahlížet do pojistných podmínek, rovnou si tam zjistěte, zda vaše pojistka kryje i zásah horské služby.

Pojištění storna zájezdu vám může hlavně u dražší dovolené ušetřit spoustu peněz.
Pojištění storna zájezdu vám může hlavně u dražší dovolené ušetřit spoustu peněz.

Drahá dovolená

Žijeme jen jednou a občas nezaškodí se pořádně rozšoupnout, dopřát si zájezd do vzdálené exotiky, nebo alespoň vyšší třídu hotelu. Pokud jste za váš zájezd dali nemalou částku peněz, určitě byste nebyli rádi, kdybyste o ni přišli.

To se může snadno stát třeba kvůli tomu, že těsně před odjezdem onemocníte. Pokud tato situace nastane, cestovní kancelář vám vrátí jen velmi malou část zaplacené částky. Její výše je závislá na tom, s jakým předstihem zájezd zrušíte. Cestovní kancelář vám tudíž může vrátit 50 %, nebo klidně jen 5 % ze zaplacené částky. Ne všichni si po uzdravení můžou dovolit novou dovolenou, tudíž pro mnohé lidi cestovatelské plány pro dané léto končí.

Situaci může zachránit pojištění storna zájezdu. Jak funguje? Ilustrujme si to na případu, kdy koupíte zájezd do Maroka za 50 000 Kč. Den před odjezdem vás začne urputně bolet krk kvůli angíně, tudíž nebudete moct nikam vycestovat.

Protože jste zájezd zrušili den před odjezdem, vaše kancelář vám naúčtuje storno poplatky ve výši 90 % z ceny zájezdu. Tudíž vám vrátí pouhých 5 000 Kč a vy přijdete o 45 000 Kč.

Pokud máte pojištění storna zájezdu, vaše pojišťovna za vás stornopoplatek uhradí. Některá ve 100% výši, jiná v její poměrné části (například 80 %). Díky této pojistce tudíž můžete získat peníze za zájezd zpět a až se uzdravíte, můžete vybrat nový zájezd. Tudíž se nemusíte vzdávat svých cestovatelských plánů.

Dovolenková homeoffice vyžaduje zvláštní připojištění zavazadel.
Dovolenková homeoffice vyžaduje zvláštní připojištění zavazadel.

Homeoffice v zahraničí

Mezi výčtem zaměstnaneckých benefitů se stále častěji objevuje homeoffice neboli možnost práce na dálku. Řada lidí toho využívá k prodlouženému pobytu v cizině. Vezmou si s sebou notebook a poté měsíc i déle pobývají v nějaké příjemné destinaci a pracují z pláže.

Pro takový počin potřebují technické zázemí ve formě kvalitního pracovního počítače, který nebývá nejlevnější. Vyplatí se tedy sjednat si pojištění zavazadel, které pomůže v případě, že dojde ke krádeži či poničení osobních věcí cestovatele. Ovšem při jeho výběru se zaměřte na to, jaké situace vaše pojišťovna proplácí. Některé kryjí škodu na zavazadlech tehdy, pokud dojde ke krádeži, živelné pohromě či jejich ztrátě leteckou společností. Jiné naopak mají ve výlukách situaci, kdy zavazadlo ztratí dopravní společnost nebo pokud jsou turistovi věci odcizeny ze zavazadlového prostoru automobilu.

Ať už se rozhodnete pro jakékoliv dobrodružství, kvalitní cestovní pojištění je naprostý základ. Pokud chcete vybrat správně, obraťte se na toho, kdo tomu skutečně rozumí. Například internetové srovnávače, jako je Porovnej24.cz nebo Netfinance.cz, nabízejí srovnání nabídek různých pojišťoven, díky kterému můžete najít výhodné cestovní pojištění přesně pro vás.

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku. Nic vás to nestojí a nám to udělá radost. Děkujeme!

Komentáře