Bryggen, Bergen, Norsko

Na západním pobřeží Norska leží Bergen. Říká se, že v Bergenu hodně prší. Nebudu vám lhát, je to pravda. Ale přesto má druhé největší město v Norsku svou nezaměnitelnou atmosféru. Především Bryggen, nejstarší čtvrť Bergenu, potěší turistův zrak.

Bryggen – dominanta Bergenu

Bryggen byl založen roku 1070 tehdejším králem Olafem Kyrrem. Čtvrť se v průběhu let stala významnou obchodní spojkou mezi Bergenem a okolním světem. V domech v Bryggenu se obchodovalo i bydlelo současně. (Zdroj: www.hrady.cz)

Bryggen se nachází přímo v centru Bergenu u přístavu Vågen a už dávno se stal neodmyslitelným znakem města. I přes několik rozsáhlých požarů si totiž zachoval svůj původní vzhled. Není tedy divu, že v každém stánku i v obchodech se suvenýry (a že jich je v Bergenu spousta!) můžete najít pohlednice, magnetky a další předměty, to vše s tematikou typických barevných domků.

Bryggen - nejstarší čtvrť Bergenu
Bryggen – nejstarší čtvrť Bergenu

Bryggen, to je soustava historických dřevěných domů, které zvenku vypadají, že jsou přilepené na sebe. Uvnitř se ovšem nachází spleť průchodů, teras, schodišť a obchůdků s tradičním zbožím. Celý Bryggen vlastně působí jako město uprostřed města. A nebýt početných skupinek turistů s foťáky a kamerami, člověk by se rázem ocitnul ve středověku. Tento svět vytržený z historie se ne nadarmo dostal na Seznam světového dědictví UNESCO.

Vstup do komplexu je zadarmo. Pouze nápis u staré studny pobízí návštěvníky k dobrovolnému příspěvku – romantickým vhozením mincí přímo do studny. Celou čtvrť si navíc každý může projít na vlastní pěst a dopřát si tak příjemné odpoledne s nádechem tajemna. Je krásné a zábavné objevovat nová tmavá zákoutí, stisknout kliku u dveří, o kterých si můžeme jen domýšlet, kam asi vedou, nebo se snažit vyjít schodiště, aniž by přitom vrznul třeba jen jediný schod. Atmosféru dokreslují již zmiňované obchůdky, ve kterých jako by se zastavil čas. Prodávají se v nich kožešiny, krajkové motivy a jiné tradiční předměty a drobnosti.

Bryggen
V Bryggenu se nacházejí obchůdky s tradičním zbožím

A že mi celou dobu prohlídky pršelo, to mi ani na minutu nevadilo. Právě naopak, déšť jen umocnil tajemné kouzlo, které k návštěvě stále láká davy lidí z celého světa. Vřele doporučuji zastávku v Bryggenu i vám.

[wpgmappity id=“69″]

 

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

Komentáře