Lednický zámek

Zámek Lednice, Lednice, Česká republika

Zámek Lednice se nachází v obci Lednice na pravém břehu Dyje přibližně 12 km východně od Mikulova a 9 km severozápadně od Břeclavi.

Díky své rozlehlé zahradě patří zámek Lednice mezi nejkrásnější komplexy v České republice. Lednické panství získali roku 1249 Lichtenštejnové a patřilo jim bezmála 700 let.

Zámek Lednice
Zámek Lednice

Obecné informace

Dnešní podobu získal zámek při rozsáhlé rekonstrukci z poloviny 19. století ve slohu imitujícím anglickou tudorovskou gotiku. Došlo tak k rekonstrukci původního renesančního zámku z 16. století, kolem něhož byla již tehdy rozsáhlá zahrada.

Významnou úpravou prošel zámek Lednice koncem 17. století, kdy byl barokně upraven podle plánů významného italského architekta Domenica Martinelliho a Jana Bernarda Fischera z Erlachu. Zámecká budova je velmi bohatě novogoticky zdobená.

Zámecká zahrada

Pokud navštívíte zámek Lednice, zcela určitě musíte vyrazit do zdejší francouzské zahrady a udělat si procházku parkem, který vás dovede až k další velké zajímavosti – rozhledně Minaret, která vás díky svému slohu na chvilku přenese do úplně jiných koutů světa.

Minaret

Minaret je svým vzhledem už na první pohled jasná islámská mešita. O důvodu jeho vzniku zde dodnes koluje nejedna báchorka. Já osobně se přikláním k verzi, že se tehdejším pánům tento druh stavby někde zalíbil na cestách, a tak si jej nechali postavit doma v zahradě a nad jeho významem se nijak zvlášť nepozastavovali.

Oficiální stránky Zámku Lednice najdete ZDE

Podívejte se také na další památky Lednicko-valtického areálu na webu Život na cestách.

[wpgmappity id=“10″]

(Zdroj a více informací: Wikipedia, foto: Robert Janík).

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

11 komentářů u „Zámek Lednice, Lednice, Česká republika“

Komentáře