Vítejte v Singapuru

Singapur – město mnoha nej

Nej město na světě?

Poprvé jsem o Singapuru slyšel v roce 2009, když jsem plánoval cestu kolem světa a kamarádka mi říkala, že by se právě tam jednou chtěla podívat. Říkal jsem si, proč zrovna do Singapuru, a tak jsem se podíval na internet, abych si o něm zjistil něco více.

Nakonec jsem neváhal a zařadil ho na seznam zastávek své cesty kolem světa. Do Singapuru jsem se tedy poprvé dostal v létě 2010 po příletu z Hong Kongu. Od první chvíle jsem byl nadšen a bylo jasné, že se sem budu muset ještě někdy vrátit. Mezi roky 2010 a 2015 jsem ho navštívil celkem pětkrát. Pokaždé, když jsem měl namířeno do jihovýchodní Asie, tak jsem se snažil si zde udělat alespoň jednodenní zastávku.

Singapur znamená Lví město, je to ostrovní městský stát, ležící v jihovýchodní Asii 1° nad rovníkem, to znamená vysoká vlhkost a vysoké teploty po celý rok. Jedná se o jeden z nejvyspělejších států s vysokou životní úrovní, je finančním, obchodním a dopravním (letiště a přístav patří k největším a nejvýznamnějším na světě) centrem světového významu.

Občané Singapuru patří mezi ty movitější, což se projevuje například na jejich způsobu cestování, jelikož když Singapuřané cestují, tak vyžadují jen to nejlepší. Proto také letecká společnost Singapore Airlines sice nepatří mezi ty nejlevnější, ale rozhodně je jednou z nejlepších na světě co do kvality nabízených služeb a celkového komfortu cestování. Pro zajímavost Singapuřané často opovrhují a pohrdají Číňany a dělají si z nich legraci, že jsou nekultivovaní a necivilizovaní, prostě že jsou „prasata“.

Airbus A380 SIngapore Airlines na singapurském letišti Changi
Airbus A380 Singapore Airlines

Singapur je moderní metropole, ale zároveň se snaží vycházet hodně z přírody a hodně s ní „spolupracovat“. Spousta budov je navržena tak, aby připomínala věci z přírody, různé ovoce, rostliny apod. Centrum města se nachází na jihu ostrova poblíž zátoky a je plné mrakodrapů, které slouží především jako finanční a obchodní centrum.

Pod mrakodrapy na břehu zátoky stojí socha Merliona, což je mořský lev, který je národní ikonou a symbolem Singapuru. Naproti centru přes zátoku se nachází asi nejznámější budova Singapuru – hotel Marina Bay Sands, připomínající loď na třech kůlech, z jehož střechy je hezký výhled na široké okolí.

Za tímto hotelem se nachází rozlehlá botanická zahrada Gardens by the Bay známá svými vysokými „rostlinami“ připomínajícími přírodu z filmu Avatar. Několik stanic metrem od centra leží ostrov Sentosa, kde jsou i hezké pláže a spousta dalšího vyžití. Metro je moderní, čisté a výborně pokrývá celé město.

Socha Merlion v centru Singapuru
Merlion v centru Singapuru
Pohled na hotel Marina Bay Sands
Hotel Marina Bay Sands
Gardens by the Bay v Singapuru
Gardens by the Bay připomínající film Avatar
Gardens by the Bay v noci v Singapuru
Avatar v noci
Divadlo Esplanade v Singapuru připomínající zapáchající ovoce durian
Divadlo Esplanade připomínající ovoce durian
ArtScience Museum ve tvaru lotosového květu v Singapuru
Museum ve tvaru lotosového květu

Ačkoli je Singapur hustě zalidněný, moderní a v centru hodně rušný, tak se zároveň jedná o jedno z nejčistších měst světa a velmi často je označované jako vůbec nejčistší město na světě. Letiště Changi, které je hlavní vstupní branou do Singapuru, patří mezi nejlepší na světě a svoji čistotou například na záchodech nemá konkurenci, odvážil bych se najíst snad i z mísy místního WC.

K tomu všemu přispívají i místní známá singapurská přísná nařízení, zákony a vysoké pokuty za jejich nedodržení a porušení. V metru platí zákaz konzumace jídla a pití a pro zajímavost i zákaz durianu, což je velmi oblíbené ovoce v jihovýchodní Asii, které je ale zároveň známé pro svůj silný zápach. Severně od centra se nachází oblíbená Orchard Road, nákupní ulice lemovaná nákupními centry a obchody světových značek. V Singapuru se nachází i krásná zoo, často také označovaná, jak jinak, než za nejlepší na světě.

Nákupní ulice Orchard Road v Singapuru
Nákupní Orchard Road v Singapuru
Netopýr visíci v singapurské Zoo
Netopýr v singapurské Zoo

Singapur je výjimečný svou pestrostí, najdeme zde moderní stavby různých tvarů, ale i původní stavby z dob minulých. Všude spoustu zeleně a krásné přírody (ještě aby ne, v tomto podnebí to musí růst takřka samo), dobře fungující dopravní systém, dále je zde pestrá směsice národů, najdeme tu indickou, čínskou i arabskou čtvrť a v neposlední řadě vysoká kvalita nabízených služeb.

Anglicky se tu člověk domluví bez problémů, je to jeden z úředních jazyků. To vše „pod jednou střechou“. To je Singapur! Na druhou stranu se nejedná o nejlevnější destinaci v regionu. Ceny jako v Thajsku tady neočekávejte, ale zase se nejedná o tak závratné sumy, které by měly člověka nějak zruinovat, pouze v porovnání s okolními státy, jako je Malajsie, Thajsko nebo Indonésie,je Singapur dražší.

I like Singapore

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

Komentáře