Podporujeme Museveniho

Volby na africký způsob – Uganda

Informace o volbách v Africe se dozvídáme z našich médií ojediněle a jen tehdy, pokud se dějí výrazné protesty nebo něco horšího. Jediní, kdo je tedy pravidelně sledují, jsou Ministerstvo zahraničních věcí a politologové. Jak to vypadá, když jste dobrovolně v místě, kde vrcholí předvolební kampaň?

Ministerstvo následně vydá stručné prohlášení, že v této souvislosti varuje před zvýšenými bezpečnostními riziky v průběhu uvedeného období. Proto doporučuje českým občanům cestujícím do těchto zemí dbát během pobytu zvýšené opatrnosti.

My se tyto informace dozvídáme až po nákupu letenek. Takže nepanikaříme, nic neměníme a jedeme do Afriky, konkrétně do Ugandy.

Plakáty jsou důležité.
Plakáty jsou důležité.

Předvolební kampaň na vlastní kůži

Nevíme, co máme čekat, na letišti je klid. Jen jsou všude volební plakáty. Nejvíce jsou zastoupeny ty s pánem v klobouku. Druhý den probíráme politickou situaci s místním hotelovým personálem u snídaně, čaj nám trochu hořkne. Prý se máme vyhnout hlavnímu městu, kde bude zítra poslední den předvolební kampaně, dají se očekávat protesty. Hlavní město je tradičně proti prezidentovi. Ale kam jinam jet, když do hlavního města prostě musíte?
Jdeme do toho a uvidíme.

Nakonec je zde situace velmi klidná, nebo spíše jsme se k ničemu nenachomýtli.

Kdo to tam teda vede?

Stejně jako při volbách před pěti lety, i letos vyhrál Yoweri Museveni (pán v klobouku) a jeho strana Hnutí národního odporu (NRM). Museveni získal ve volbách přes 60 % hlasů, jeho hlavní protikandidát Kizza Besigye získal 35 % hlasů.

Opozice však mluví o zmanipulování výsledků a vládu odmítá. Chtějí přepočítat hlasy, k tomu však nedochází. Volby se konaly ve čtvrtek 18. 2. 2016 a v pátek byl Kizzo Besigye zatčen.

Náměstí v Mbale - na množství záleží.
Náměstí v Mbale – na množství záleží.

Už je to takovým standardem, protože od posledních voleb je různě zastrašován a zatýkán. Museveni má jisté další pětileté období, kdy bude u moci. Pod svou kontrolou má armádu i policii, což je nepřekonatelný problém pro opozici.

Prezident má také velkou podporu na venkově. Jeho dlouhodobá politika cílí na farmáře, kterých je v zemi většina.
Seznamujeme se s Danielem, který nedá na Museveniho dopustit, hrdě nosí tričko s jeho podobiznou (dostal ho v rámci předvolební kampaně). Nedávno prý u nich vybudovali asfaltovou silnici, která podpořila cestovní ruch. Jeho rodina také dostala od státu krávu (Museveniho kampaň „Kráva do každé rodiny“). Tak proč by ho nevolil? Dělá pro ně přece hodně!

Podporujeme Museveniho.
Rodina farmářů má ve volbách jasno.

Volby ovlivňují všechny a všechno

V průběhu voleb jsou nedostupné sociální sítě, internetové kavárny jsou prázdné, on vlastně ani nejde proud. Na ulicích hučí agregáty. Místní jsou připraveni a recepční se na nás usmívá za světla svíčky a vysvětluje, že internet nejde kvůli bezpečnosti při prezidentských volbách. Je nám jasné, že je to kvůli tomu, aby se nemohli lidé domlouvat přes sociální sítě, protože ty se přece kontrolovat nedají. Ale vypnout proud, to je jiná káva, jak prozíravé jednání. Zdá se, že třicet let vlády nese ovoce, pokud jde o inovativní myšlení.

Náměstí v Mbale
Náměstí v Mbale – předvolební plakáty

Volební místnosti jsou pod širým nebem. Ohraničené bezpečnostní páskou. Volič si vystojí frontu, zapíše se u komise, předloží doklad totožnosti, vezme si volební arch, v plastovém kbelíku zaškrtne preferovaného kandidáta (u nás máme závěsy). A vhodí dokument do plastové bedny, která je zabezpečena plombou.

Fronta k volební místnosti
Fronta k volební místnosti

Všude, kde projíždíme, vidíme „volební místnosti“, o volby je zájem. Kromě prezidentských voleb se konají i volby do parlamentu.
V městečku Jinja potkáváme dva tábory voličů, odděluje je silnice, čekají na vyhlášení místních volebních výsledků. Dáváme se do řeči, více sdílní jsou lidé z opozice. Nedělají si naděje, že bude zvolen protikandidát. Vědí, že si to Museveni dokáže „nějak“ zařídit.

Oni na to jdou teď jinak, zvolili si člena parlamentu, který se bude snažit zabránit změně ústavy, aby nemohl prezident kandidovat
v dalším volebním období. Sice to v jejich ústavě mají ošetřeno věkem kandidáta (nemůže kandidovat nikdo nad 75 let), ale zkušenosti z jiných států (třeba Rovníková Guinea) naznačují, že tato formalita se dá snadno změnit.

Vyhlášení výsledků - Jinja
Vyhlášení výsledků – Jinja

Loučíme se a jdeme na pivo, v kavárně vidíme další bělochy, kteří mají na tričkách nápis něco jako volební pozorovatel bůhví odkud. Jdeme si sednout raději jinam, je nám trochu smutno, u nás ta demokracie chutná jinak.

Připíjíme si na příští volby a na Ugandu.

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a náš web sdílením tohoto článku, děkujeme!

2 komentáře u „Volby na africký způsob – Uganda“

Komentáře