Soška slůněte

V zimě přes Návrší na Kraličák

Je krásný březnový víkend. Nejenom my jsme vyrazili na Králický Sněžník (většina mu neřekne jinak než zkráceně Kraličák). Nejvíc zde ale není pěších turistů; ani běžkařů a ani těch, co vyrazili jako my na sněžnicích. Překvapivě nejvíce je tady skialpinistů či backcountry lyžařů (v rozlišení těchto skupin jsem ještě celkem laik).

Nádherný slunečný den láká k zimní túře
Nádherný slunečný den láká k zimní túře.
Backcountry túra na Králickém Sněžníku
Backcountry túra na Králickém Sněžníku

Venku kolem minus pěti stupňů, bezvětří a obloha jak vymetená. Ideální počasí v jednom z posledních zimních víkendů tohoto roku.

Sněžnice připravené na výstup na Králický Sněžník
Sněžnice připravené na výstup na Králický Sněžník

Králický Sněžník měří 1 424 metrů a je nejvyšší horou stejnojmenného pohoří, které je třetím nejvyšším pohořím v České republice. Vyšší kopce najdeme jen v Krkonoších a Jeseníkách.

Variant výstupu na Kraličák je povícero; my jsme si oblíbili tu se zastávkou na chatě Návrší. Je tu možnost občerstvení i ubytování. Chata je z roku 1928 a je to přesně ten typ postarší horské chaty s nezaměnitelnou atmosférou jednoduchých pokojů, s restaurací s dřevěným obložením a vůní sto let staré chaty. Nicméně například sociální zařízení a sprchy prošly rekonstrukcí a zázemí je na úrovni.

Příjemnou základnu pro vaši túru najdete na chatě Návrší
Příjemnou základnu pro vaši túru najdete na chatě Návrší.

Nejpřístupnější je chata – pokud cestujete veřejnou dopravou – od autobusové zastávky Stříbrnice, obchod. Odsud je to jen nějaké 2 kilometry po žluté turistické značce, přičemž nás čeká cca 200 metrů převýšení. Chata je v nadmořské výšce 890 m n. m.

Nejlepší variantou je zajistit si na chatě ubytování. Už dvakrát jsme na chatu dorazili v sobotu dopoledne po desáté hodině a nebyl problém se ubytovat už takto brzo. Na túru pak díky tomu můžete vyrazit nalehko.

Na vrchol Králického Sněžníku to ale není nějak daleko – jen 5,5 km. Od chaty se pokračuje dále po žluté značce. Stoupání není vůbec strmé, jde se po široké mírně stoupající cestě. Od rozcestníku Nad Adeliným pramenem se pokračuje po červené turistické značce, která nás dovede až na vrchol Kraličáku.

Nad Adeliným pramenem
Nad Adeliným pramenem

Další rozcestníky jsou Pod Ludmilou a Stříbrnická – sedlo.

Cestou na vrchol míjíme i lavinové území.
Cestou na vrchol míjíme i lavinové území.
Cestou na vrchol. Vpravo ta malá tečka na hřebeni je Stezka v oblacích na Dolní Moravě.
Cestou na vrchol: Vpravo ta malá tečka na hřebeni je Stezka v oblacích na Dolní Moravě.

Cestou na vrchol míjíme dvě zajímavosti. Jednou z nich je pramen řeky Moravy (v nadmořské výšce 1 380 m n. m.). Druhou zajímavostí je známý symbol Kraličáku, a sice soška slůněte.

U pramene řeky Moravy
U pramene řeky Moravy

Na vrcholu hory stávala rozhledna, ta se však nedochovala.

Na vrcholu Králického Sněžníku
Na vrcholu Králického Sněžníku

Stejně tak se nedochovala Lichtenštejnova chata. Z ní zůstaly jen základy a kousek od nich je zmiňovaná soška slůněte, kterou zde nechal v roce 1932 postavit německý umělecký spolek.

Slůně pod vrcholem Králického Sněžníku
Slůně pod vrcholem Králického Sněžníku
Slůně pod vrcholem Králického Sněžníku
Slůně pod vrcholem Králického Sněžníku

Od vrcholu se buď můžete rovnou vrátit zpátky na Návrší, nebo si můžete ještě zajít na polskou stranu, kde po 1,5 km dorazíte k chatě Schronisko „Na Śnieżniku”. Dá se tady slušně občerstvit. Za dvě hodiny budete pak zpátky na chatě.

Cestou z Králického Sněžníku
Cestou z Králického Sněžníku

Možností, kam se vydat z chaty další den, je více. Jednou z variant, jak se vracet zpátky domů, je vydat se na vlak do Starého Města pod Sněžníkem. Je to nenáročná osmikilometrová trasa. Cesta vede kolem bunkrů, jež byly součástí československého meziválečného opevnění.

Cestou do Starého Města
Cestou do Starého Města

Ve Starém Městě se zachovalo několik pěkných měšťanských domů a pár dalších památek. Takže projít malé centrum města, zajít ještě někam na polévku a pak rychle na vlak, který zajišťuje spojení s Hanušovicemi, odkud pak už jezdí přímo spoje na Zábřeh či Olomouc nebo Brno.

Kolem měšťanských domů ke staroměstské radnici
Kolem měšťanských domů ke staroměstské radnici
Kostel sv. Anny ve Starém Městě
Kostel sv. Anny ve Starém Městě

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku. Nic vás to nestojí a autory i nás to potěší. Děkujeme!

1 komentář u „V zimě přes Návrší na Kraličák“

Komentáře